MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Savaş Mülazımoğlu;" Karaçay Türkleri 3 Mayıs Diriliş Günü ve 2 Kasım 1943 Karaçay Türklerinin Sürgün ve Soykırımını Anma Günü" dolayısıyla, sürgünde hayatını kaybedenleri andı.

Gölbaşı Belediye Meclisi mayıs ayı ikinci oturumu gerçekleşti.

Gündem dışı söz alan MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Savaş Mülazımoğlu, 2 Kasım 1943 Karaçay Türkleri Sürgün ve Soykırımını Anma Günü ve 3 Mayıs Diriliş Günü dolayısıyla bir konuşma gerçekleştirdi.

MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Savaş Mülazımoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Türkün yakın tarihinde büyük izler bırakan acıların en büyüklerinden biri şüphesiz 2.Dünya savaşında yaşanmıştır. Sovyet Rusya coğrafyasında yaşayan yüzbinlerce Türk yüz yılın en büyük katliamlarına maruz kalmıştır.

İşte bu katliamların ilki olsa da maalesef ülkemizde çok az bilinenlerinden birisi Kuzey Kafkasya’da Osmanlı İmparatorluğunun Kafkasya’da düşen son sancağı Karaçay-Malkar Türklerine yapılanlardır.

Küçük Kaynarca Antlaşması sonrası yaşadıkları zulümler sonrası dönemin en büyük Türk Sürgünlerinin ilkini yaşamak zorunda kaldı.

Kuzey Kafkasya’nın yiğit Karaçay-Malkar Türkleri 2 Kasım 1943 ve 8 Mart 1944 yıllarında Orta Asya ve Sibirya steplerine sürülerek 1957 yılına kadar orada yaşamak zorunda bırakıldılar.

Karaçay Malkar Türkleri nüfusunun neredeyse yarısından fazlasını bu 14 yıllık sürgünlerde yitirmiştir.

Mensubu olduğum Karaçay-Malkar Türkleri Stalin’in ölümü ve uluslararası baskıların etkisiyle Moskova’nın 1957 yılında aldığı kararla Atayurtlarına dönmüşler ve yeniden diriliş meşalesini yakmışlardır.

Bugün Tüm Dünyada yaşayan Karaçay Türkleri 3 Mayıs Diriliş Gününü coşkuyla kutlamaktadır. Bugün onların bu kutlu günlerini kutluyor Türklüğün her ferdinin Türkçüler Gününü de Kutluyorum”