GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-11-2023 13:13   Güncelleme : 24-11-2023 13:15

Tulumtaş Mağarası’nda Kafeterya Hizmeti Başladı

1992 yılında Ankara Çevre Yolu inşası için işletilen taş ocağındaki çalışmalar sırasında keşfedilen Tulumtaş Mağarası, Gölbaşı Belediyesi’nin yaptığı titiz çalışmalar sonucunda turizme kazandırıldı.

Tulumtaş Mağarası’nda Kafeterya Hizmeti Başladı

1992 yılında Ankara Çevre Yolu inşası için işletilen taş ocağındaki çalışmalar sırasında keşfedilen Tulumtaş Mağarası, Gölbaşı Belediyesi’nin yaptığı titiz çalışmalar sonucunda turizme kazandırıldı. Hem ilçe hem ülke turizmine katkı sağlaması beklenen Tulumtaş Mağarası vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Tulumtaş Mağarası 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Mağarayı ziyarete gelenlerin gezi sırasında kısa bir mola vermeleri için mağaranın iç yapısıyla bütünlüklü olarak tasarlanan kafeterya bölümü ve hediyelik eşya alanı açıldı.

Tulumtaş Mağarası’nda ziyaretçilere hizmet vermeye başlayan hediyelik eşya bölümünde Tulumtaş Mağarası tasarımlı şapka, tişört, bez çanta, anahtarlık, termos, kupa, kalem, magnet, kırlent, yastık kılıfı gibi çeşitli ürünler bulunuyor.

Tulumtaş Mağarası’na gelen ziyaretçiler mağaranın içiyle aynı şekilde tasarlanan, modern dinlenme ve kafeterya kısmını beğenerek Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’e ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.

Tulumtaş Mağarası’nın özellikleri

Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı İncek, Hacılar ve Tulumtaş mahalleleri arasında, Karayatak Mevkii’nde bulunan Tulumtaş Mağarası, yatay bir mağara özelliği gösteriyor.

Permiyen (280-250 milyon yıl öncesi) dönemine ait kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Tulumtaş Mağarası, rekristalize kireçtaşından oluşuyor. Mağaranın içinde, farklı bölümlerde ve farklı yoğunluklarda sarkıtlar, dikitler, akmataşlar ve kenartaşlar bulunuyor. Ankara çevresinin karst açısından diğer bölgelere göre daha fakir olması, Tulumtaş Mağarasını daha değerli bir mağara olarak öne çıkarıyor.

Mağaradan alınan toprak örneklerinin Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu öncülüğünde incelenmesi sonucu Tulumtaş Mağarası’nın okyanus kalıntıları içerdiği ortaya çıkarıldı. Kadıoğlu, alınan örnekler üzerinde yaptıkları çalışmalarda krom, nikel ve kobalt değerlerinin oldukça yüksek çıkmasının, Tulumtaş mağarasının doğrudan okyanus kabuğundaki taşlarla ilişkili olduğunu söyledi.

AdminAdmin