Advert
Ali İhsan GÜÇLÜ
Ali İhsan GÜÇLÜ
Giriş Tarihi : 13-07-2021 13:23

Milli ve yerli teknolojiyle desteklenen bir yapıya ihtiyaç duyulmaktadır

Emeğin göz ardı edildiği, kolay para kazanma yol ve yöntemlerinin salgın bir hastalık gibi toplumları esir aldığı günümüzde; üretmek, katma değer oluşturmak ve girişimciliğin önemi her geçen gün artmaktadır.

Devletlerin bağımsızlığında güçlü ordu, sağlam bir hukuk sistemi, adaletin zamanında tecelli etmesi, modern bir eğitim sistemi kadar milli ve yerli teknolojiyle desteklenen üretim sektörüne ve güçlü bir sermaye yapısına da ihtiyaç duyulmaktadır.

Maliyeti düşük ve kaliteli üretimi geliştirmeye yönelik yeni iş imkânları oluşturma anlayışının günümüz şartları dikkate alınarak geliştirilmesi gerekmektedir. Enformasyon çağına girildiği günümüzde birçok mesleğin işlerliğini ileride kaybedeceği ve yeni mesleklerin hayat bulacağının ifade edildiği bir üretim toplumunda bu husus göz ardı edilmemelidir.

Çağımızın en büyük üretimi olan bilginin günlük hayatı kolaylaştıracak teknolojiye çevrilmesini sağlayacak değişim ve gelişim zihniyetine sahip olan toplumlar dünyadaki varlıklarını daha güçlü hissettireceklerdir. Bu kapsamda ülkemizin iç yatırım kaynaklarının heba edilmeden nitelikli üretime sevk edilmesi ve aynı şekilde ülkemizin milli yapısına zarar vermeyecek mahiyette olan dış yatırım kaynaklarının da ülkemize gelmesini sağlayacak cazip zeminlerin ve yatırım imkânlarının oluşturulması önemlidir.

Zira küresel rekabet ortamının hâkim olduğu bir dünyada bilgiye dayalı yüksek teknolojisini geliştiremeyen toplumların bunu başaran toplumların hâkimiyeti altına girmesi kaçınılmaz bir akıbettir. (Bunun en acı tecrübesini taşın Türkiye’de membalarından biri olan Gölbaşımızın Belediye binasının Çin taşıyla yapılmasında yaşamış bulunmaktayız). Mesleki ve teknik eğitimimizi bu realiyeti dikkate alarak günümüzün şartlarına göre düzenlemek zorundayız. 

Kalkınmanın ve kalkınma sürecinin devam ettirilebilir olmasının en önemli yollarından biri de üretim noktasındaki evrensel örgütlenme ilişkilerini iyi okuyabilmek; kalkınma ile beraber kendi kültür ve medeniyet değerlerini muhafaza etmektir. Mesleki ve teknik eğitim veren okullarımızın müfredat ve işleyiş sisteminin bu hususları dikkate alarak hazırlanması büyük önem arz etmektedir. Aynı şekilde günümüzde her meslek grubunun dâhil olduğu odaların ve bu kapsamda faaliyet yapan sivil toplum kuruluşlarının da akıl, bilim, ahlak ve çalışma kültürü gibi öne çıkan vasıfları iyice tahlil ederek faaliyet alanlarını belirlemesi nitelikli insan gücünün yetişmesine üst düzeyde katkı verecektir.

Bu noktada medeniyet ve kültürümüzün mesleki ve teknik eğitim bakımından en güzel numunesi olan Ahilik Teşkilatı bir hazine mahiyetinde gözler önünde durmaktadır. Bu hazineden istifa edilmesi günümüzde gençlerimizin girişimciliğe sevk edilmesi, üretimin niteliğinin ve kalitesinin artırılmasında güçlü bir mesleki örgütlemenin yapılmasının önünü açacaktır.

Doğumun 850 yılında rahmetle andığımız Ahi Evren’in öğretileri bizlere ışık tutmaktadır, 2021 yılını Ahi Evren yılı olarak kutlanması Ahi Evren’in öğretilerinin daha çok insanımıza ulaşmasına vesile olacaktır. Varlık içerisindekilerin yokluk çekenlerin yokluklarını hissetmelerinden daha da önemlisi o yokluktan kendi hissesince rahatsızlık duymalarıdır. Varlığı paylaşma  , yokluğu ve yoksulluğu ortadan kaldırma çabası arttıkça mutlu insanların sayısı da artacaktır.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
201. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA