Advert
Ali İhsan GÜÇLÜ
Ali İhsan GÜÇLÜ
Giriş Tarihi : 15-02-2021 13:40

GÖLBAŞI'NIN KIYMETİ BİLİNMELİDİR!

İnsanların yaşadığı şehirler, sundukları sosyal, ekonomik ve kültürel imkanlarla insanların hayat standartlarını belirlemelerine en üst seviyeden etki eder. Ankara'nın incisi güzide ilçemiz Gölbaşı'na bu çerçeveden baktığımızda aslında bizlere çok büyük imkanlar ve fırsatlar sunduğu gözükecektir. Şöyleki bir ülkenin Gayri Safi Milli Hasılasının sektörel bölüşümünde dört ana sektör vardır. Aldıkları pay oranı ile sıralarsak bir hizmet sektörü, iki tarım sektörü, üç sanayi sektörü, dört inşaat sektörü. Bir şehirde bu dört sektöründe aktif olması nadir görülen bir durumdur. Konuya Gölbaşı açısından baktığımızda ise bu dört ana sektör bakımından çok büyük bir potansiyele sahiptir.

 

Hizmet sektöründe örneğin önemli bir kalem olan turizm bakımından  hem doğal güzellikler hem tarihi doku bakımından Gölbaşı'nın geniş imkanlara sahip bir altyapısı vardır. Ancak gerekli tesisler ve tanıtım bakımından kat edilmesi gereken mesafeler vardır. 

 

Tarım arazisi bakımından geniş bir toprak yüzölçümüne sahip Gölbaşımızın verimli ve sürdürülebilir bir tarım politikası belirlemesi lazımdır. Çiftçilerimizin bilinçlendirilerek yaptığı işin bereketlendirilmesine yönelik adımları atmasına rehberlik edilmesi gereklidir. Örneğin tarım sektöründe  kooperatifleşmenin önemine yönelik çalışmaların bir an önce başlatılması önemlidir.

 

Sanayi üretimi bakımından gerek imalat yönünden gerek maden yönünden bırakın Ankara'yı ülkemizde ve dünyada söz sahibi firmaları sınırları dahilinde barındıran bir Gölbaşı vardır. Ancak maalesef ki bu üretim yapan sanayi kuruluşlarında çalışanların önemli bir kısmı da servislerle taşınarak ilçe dışından gelmektedir. Bu alanda hem mevcut tesislerin iş potansiyelinin artırılması hem de yeni tesislerin açılması için altyapı oluşturma adına yerel yönetimin ve kamu kurumlarının üzerine düşeni yaparken daha gayretli davranması önemlidir. Çünkü bu noktada atılacak her adım direk yeni bir istihdam demektir. Tabi ki bu gelişmeden genç bir nüfusa sahip Gölbaşı ‘da iyi bir planlama ile nasiplenecektir.

 

Aynı şekilde inşaat sektörü bakımından da Gölbaşı Ankara ilçeleri içinde en aktif oranda faaliyet gösteren bir tabloya sahiptir. Bunu her geçen yıl artan nüfus oranından anlamaktayız. Zira nüfus artışı demek yeni konut ihtiyacı demektir. Bu da direk inşaat sektörü ile alakalıdır.

 

Görüldüğü gibi hizmet, tarım, sanayi ve inşaat sektörü bakımından büyük bir potansiyele sahip Gölbaşı'nın, bu imkanlarını artırarak ileriye doğru atılım yapması ilçemizde yaşayan insanların sosyal, ekonomik ve kültürel hayatına olumlu yansıma sağlayacaktır. Bu noktada merkezi otoritenin kurumlarının, yerel yönetimlerin, siyasi parti temsilcilerinin ve sivil toplum örgütlerinin el ele vererek Gölbaşı'nı hak ettiği yere taşıması ulvi bir görevdir diye düşünüyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
204. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA