Advert
Ali İhsan GÜÇLÜ
Ali İhsan GÜÇLÜ
Giriş Tarihi : 22-02-2020 13:35

Sektör Tedbir Almalıdır...

Sektör Tedbir Almalıdır...


Son günlerde Çin 'de yaşanan Kronovirüs salgını başta Çin olmak üzere bir çok ülkede ticareti olumsuz etkilemektedir.Ülkemiz Maden Sektörü de bu olumsuzluktan hissesine düşeni almıştır.Mermer blok ihracatımızın büyük bir bölümü durmuştur. Bu kapsamda Çin'de her yıl yapılan Doğal taş ve mermer fuarı da iptal edilmiştir. Salgının yayılma hızı ve etkileri dikkate alındığında bizim hiçbir tedbir almadan beklememiz sektörü ve ülke ekonomimizi daha derinden etkileyecektir.
Sektör sahadaki zorluklarını ilgili bakanlıklara ve kurumlara raporlamalıdır.


Sektörel büyümenin ekonomimizde oluşturduğu olumlu yansımalar geçtiğimiz yıllarda büyüme rakamlarına da yansımıştır.Şimdi oluşan bu olumsuzluğun nasıl en az kayıpla atlatırızın planlarını yapmalıyız.Aslında sorunun içerisinde çözümünde ipuçları vardır.


Yapılması gerekenlerin bazılarını sıralarsak ; işlenmiş nihai ürünlerin üretimine yönelmek en başta gelir.Mermer plaka satışını artıracak alt yapının güçlendirilmesi gerekmektedir.Yeni pazar arayışları hızlandırılmalıdır.Ürün satışı sonrası proje uygulamalarındada aktif olunmalıdır.Girdi maliyetleri düşürülmeli ve dünya ticaretindeki rekabet gücümüz artırılmalıdır.Yabancı ülkelerdeki ticaret ofisleri yaygınlaştırılmalıdır.İhracat destekleri ve teşvikler artırılmalıdır.Alınacak tedbirlerden bir kısmını sıraladık.


Tüm bu yaşananlar Nisan ayı başında düzenlenecek olan İzmir Doğal Taş ve Mermer Fuarı’nın önemi dahada artmıştır.Sektör fuarına tam destek verip gerekli olan bağlantı ve görüşmelerini bu sayılı günlerde yapmalıdır.Umut ediyoruz ki İzmir Fuarı sektörün darboğazdan çıkışının reçetesi olacaktır.Yol haritamızın belirlenmesinde son derece önemli olan bu organizasyonda hem firma hemde şahıs olarak aktif katılalım sağlanmalıdır.


Ankara Tüccar ve esnafıda, başta ihracat yapan firmalarımız olmak üzere ortak hareket edebilme kabiliyetini güçlendirmelidir.Sorunlarını dile getirirken derli toplu olmalıdır.Bakanlıkların  ve kurumların destekleri, belirlemiş oldukları yol haritaları ve yönlendirmeleri son derece önemlidir.


Sektör temsilcileri, STK başkanları  ve yöneticileri,?sahadaki tüm paydaşlar konunun önemini anlamalıdır.Nerde, niçin bulunduğunu kavrayamamış ehliyet ve liyakatten yoksun bireyler çözümün değilde sorunun bir parçasıdır.


Bizler ilmin, bilimin ve güncel ekonomik gelişmelerin ışığında bilgilendirme  ve istişarelerimize devam edeceğiz.İnsanımıza ve gücümüze olan inancımız tamdır. 
Ülke ekonomimizin daha güzel günler görmesi temennisiyle .....

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
204. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA