Advert
Önder Ataseven
Önder Ataseven
Giriş Tarihi : 28-09-2018 14:07

Sistem Kıskacı

SİSTEM KISKACI
Gölbaşı’nda yaklaşan yerel seçim öncesi aday adayları çıkmaya devam ediyor.
Kimler yok ki?
 

5 yıl boyunca susup sonradan ortaya çıkıp bağıranlar, Gölbaşı için her zaman varım diyenler... Meclis üyeleri, muhtarlar ve daha niceleri şimdi Gölbaşı için ben de varım diyorlar. Ama şuana kadar adayım diyen isimler Fatih Duruay, Nasır Haşlak, Bülent Elikesik, Münür Ballı, Şahin Önalan ve Yüksel Güler.


Bunların dışından vatandaşın adım beklediği adaylar da var. Onlar daha adım atmadı. Gölbaşı için kim doğru kim değil, bunu şu an net olarak bilemeyiz. Buna halk karar verecek zaten. Ama şuna inanıyorum ki kim gelirse gelsin Gölbaşı’nın mevcutşartlarındaher şeyi yapmaya çalışacaktır. Neden Gölbaşı mevcut şartlarında dediğimi herkes anlamıştır sanırım. Gölbaşı’nda uzun yıllar önce oluşturulmuş bir sistem var. Gelen belediye başkanı ne yaparsa yapsın sonunda bu sisteme uymak zorunda bırakılıyor. Bu sisteme uymadığı takdirde hiçbir şey yapamıyor. Sisteme uyduğu zamanda maalesef yaptıkları Gölbaşı’nı ileriye taşımıyor. Sadece var olanı yıkıp yerine aynısını yapmakla yetiniyor.


Bu sistem kıskacının gölgesinde önce Gölbaşı’na en büyük yatırımların getirildiği dönem olmasına rağmen halk nezdinde hala eksik görülen Fatih Duruay dönemini bir inceleyelim. Seçim döneminde 54 proje vaadiyle ortaya çıkan “üçlü olsun güçlü olsun” sloganlarıyla billboardları dolduran Duruay, bugüne kadar halkın tam anlamıyla istediği başkan profilini bir türlü çizemedi. Mogan’ı temizleme projesi, Konya yolunu alta alma, devlet hastanesi gibi ciddi yatırımlara rağmen bunları halka anlatmada yetersiz kaldı. Bunların yanında kendi çalışma arkadaşlarından istediği verimi alamadı. Duruay’ın ekibi bu konuda kendisini yeteri kadar desteklemedi. Yola çıktığında yanında olan isimlerle yolu tamamladığında yanında bulunan isimler arasındaki fark mıdır sorun? Muallak.


Bu eksikler belkide bu kadar çok adayın çıkmasını sağladı. Duruay sağlam durabilseydi, herkesi kendi kontrolünde tutabilseydi belki de bu kadar çok aday ismini konuşmuyor olacaktık. Hani hep derler ya geçmişe takılma geleceğe bak diye, Gölbaşı da eskiyi unutup geleceğe bakmalı. Ama geçmişten ders çıkartarak...

AK PARTİ


Ak Parti belki de son dönemin en hareketli yerel seçimine doğru gidiyor. Aday fazlalığı karşısında  genel merkezin nasıl bir yol haritası çizeceği merakla bekleniyor. Şu ana kadar Fatih Duruay, Nasır Haşlak, Münür Ballı aday adaylığı için adım attı. (Fatih Duruay diyorum çünkü mevcut başkan, aksi yönde bir açıklama gelene kadar doğal adaydır zaten)
 

Ama bunların yanında halkın merakla beklediği adaylar da var. Bunlar Ak Parti eski İlçe Başkanı Osman Karaaslan ve Ak Parti Gölbaşı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Gökhan Koçak’tır. Koçak ve Karaaslan’nın nasıl bir yol izleyeceği de merakla bekleniyor. Yine kulislerde konuşulan bir konuda Ak Parti Genel MerkezininGölbaşı dışından bir adayı Gölbaşı’nda aday gösterebileceğidir.


MHP


2019 yerel seçimlerinde hareketli günler geçirmesi beklenen partilerden biride MHP’dir. Gölbaşı’nda iddiası olan ve güçlü bir oy potansiyeline sahip bir parti MHP. Diğer yandan son genel seçimde aldıkları başarı da ortada. Şuana kadar ise resmi bir aday adayı ortaya çıkmazken İlçe Başkanı Ersin Pehlivan basın toplantısında adaylara açıkça söyledi. “MHP İlçe Yönetimini yok sayan umutlanmasın, biri aday olacaksa önce ilçeye gelmeli” diyerek aday adaylarına resmen gözdağı verirken adayın profili hakkında da bilgi verdi. MHP’de Şahin Önalan ve Yüksel Güler ismi konuşulurken, MHP Büyükşehir Grup Başkanvekili Ramazan Şimşek ve MHP eski Belediye Başkanı Yakup Odabaşı isimleri ön plana çıkıyor.


CHP


CHP’de şuana kadar konuşulan tek isim Bülent Elikesik. CHP İlçe Başkanı ve Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Bülent Elikesik, aday adayı olmak için ilçe başkanlığından istifa etti. Elikesik’e rakip çıkıp çıkmayacağı merakla bekleniyor.


İYİ PARTİ


İYİ PARTİ’den şuana kadar ses çıkmazken, kulislerde konuşulan isim ise İlçe Başkanı Mahmut Aksoy. Aksoy’un adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Bunun yanında İYİ PARTİ’nin yerel seçimlerde ittifak yoluna gidebileceği de gene konuşulan konular arasında.
 


Gelen kim olursa olsun hayırlı olsun ama yeni başkan mutlaka değişik bir şeyler yapmalı ki ömrü beş yıl olmasın.


Peki, yeni başkan ne yapmalı?


Yeni başkan kesinlikle parti rozetini bir kenara bırakmalı. İkincisi sağlam ve vizyonu geniş bir ekiple Gölbaşı’nı ileriye taşımalı. Üçüncü olarak belediye içerisindeki dedikoducuları uzaklaştırmalı. Belki de en önemlisi günü kurtarmamalı, her zaman ileriyi düşünmeli. Bir de mutlaka Gölbaşı’ndaki mevcut sistemi değiştirmeli. Yoksa ona da iş yaptırmazlar.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
201. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA