Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 04-04-2022 12:44

Arkadaşlarıyla girdiği iddia ile başladığı bilek güreşinde hedefi Avrupa şampiyonluğu

Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonu milli sporcu Ziya Samet Türeli, Romanya’da düzenlenecek Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası'ndan birincilikle ile dönmek istiyor.

Arkadaşlarıyla girdiği iddia ile başladığı bilek güreşinde hedefi Avrupa şampiyonluğu

Ankara’nın Gölbaşı İlçesinde yaşayan 17 yaşındaki Ziya Samet Türeli, 9.sınıfta okul arkadaşları ile girdiği iddia için bilek güreşi yaparak bu spora heveslendi.

Arkadaşlarıyla yaptığı bilek güreşleri ile bu sporda yeteneği olduğunu fark eden milli sporcu, birçok Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra Ankara şampiyonlukları elde etti.

 

Tokat'ta düzenlenen Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası'nda 18 yaş altı gençler kategorisin 75 kilogram birinci olarak, Milli takıma seçilen Ziya Samet Türeli, Romanya'da düzenlenecek Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası'nda şampiyon olmayı hedefliyor.

“Arkadaşlarla iddia” ile bu spora merak saldım

 

Bu spora nasıl başladığını anlatan Milli Sporcu Ziya Samet Türeli “Bilek Güreşine 9. Sınıfta arkadaşlarımla girdiğim bir iddia üzerine merak saldım. İlk önce sınıf arkadaşlarımla ve kendimden büyük insanlarla yaptığım güreşlerde bu spora ilgimin ve yeteneğimin fark ettim ve bilek güreşine profesyonel olmak için çalışmalara başladım. 3 yıldır bu sporla profesyonel olarak uğraşıyorum” dedi.

 

Hedef Avrupa ve Dünya şampiyonluğu

 

3 yıllık süreçte yakaladığı başarıda ailesinin, okul arkadaşlarının, öğretmenlerinin ve antrenörünün kendisine çok desteği olduğunu belirten Türeli “Bu süreçte Ankara şampiyonlukları, 2 kere Türkiye Şampiyonluğu ve Dünya Dördüncülüğüm var. Şimdi Romanya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonasına hazırlanıyorum. İnşallah orada da elimden geleni yapacağım. Daha sonrasında eylül ayında Türkiye’de bir Dünya Şampiyonası olacak. Orada da ülkemi en güzel şekilde temsil etmek istiyorum”

 

Amacının Bilek Güreşinin tanıtarak yaygınlaştırmak olduğunu belirten Ziya Samet Türeli “Ben Bilek Güreşine profesyonel bir şekilde başladıktan sonra arkadaşlarımın da ilgi ve alakası oldu. Böyle bir sporun olduğunu daha önceden bilmiyorlardı. Benimle beraber keşif ettiler. Bende kendimi bu alanda geliştirerek, bu sporun branşlı bir şekilde yaygınlaştırılmasını hedefliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonu milli sporcu Ziya Samet Türeli, son olarak yakaladığı başarılardan sonra kendisine destek veren Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ve Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’e teşekkür etti.

 

Ziya Samet Türeli’nin, Okul müdürü İsmail Demir ise Ziya Samet Türeli’nin yakaladığı başarılardan dolayı tebrik ederek, “Bizde okul olarak bundan sonra ki spor hayatında gerekli maddi ve manevi desteği vereceğiz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
201. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA