Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 17-02-2022 11:20

MHP’li Ilıkan’dan ABB’ye Ankara Kalesi Çağrısı

Tarihi Ankara Kalesi’nin Hisarkapı girişindeki surlarda, geçtiğimiz yıllarda meydana gelen çatlağın her geçen sene daha da büyüdüğü gözlenirken,

MHP’li Ilıkan’dan ABB’ye Ankara Kalesi Çağrısı

Tarihi Ankara Kalesi’nin Hisarkapı girişindeki surlarda, geçtiğimiz yıllarda meydana gelen çatlağın her geçen sene daha da büyüdüğü gözlenirken, Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, kale surlarının bir an önce restore edilerek sağlamlaştırılması gerektiğini söyledi.

Binlerce yıldır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış Ankara Kalesi’nin Hisarkapı girişindeki dairesel duvarda,  geçtiğimiz yıllarda meydana gelen çatlak restore edilmeyi beklerken MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, ABB’yi göreve davet ederek “ Bir an evvel konservasyon ve restorasyon çalışmalarının başlaması gerekiyor.” dedi.

 

KALENİN DUVARINDA BÜYÜK BİR ÇATLAK VAR

Ankara Kalesi’nin Başkent’in simge yapılarından biri olduğunu ve tarihinin binlerce yıla dayandığını ifade eden Ilıkan “ Ankara Kalesi’nin duvarlarında çok önemli bir çatlak var ve uzun süredir de bu şekilde duruyor. Biz MHP grubu olarak ABB meclisinde bir önerge de verdik. Bir an evvel ilgili bütün kurumlarla iletişime geçilerek konservasyon ve restorasyon çalışmalarının yapılması gerekiyor. Bugüne kadar nasıl geldiyse, bundan sonraki nesillere de elimizdeki bu değerli kültür mirasımız da aktarmamız lazım.” diye konuştu.

BİR AN EVVEL YAPILMASI GEREKİYOR

Ilıkan sözlerini şöyle sürdürdü;

‘Burası Ankara’nın doğup büyüdüğü yer. Burası Ankara’nın kurulduğu yer. 1071 yılında Malazgirt Savaşı oluyor ve 1073 yılından beri Türkler bu kalenin civarında hakimiyet kuruyor. Bir an evvel Ankara Kalesi’nin duvarlarındaki bu çatlaklar daha da büyümeden tamiratının ve  tadilatının yapılması gerekiyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
201. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA