Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 03-02-2022 12:25

MHP Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Çakır’dan Regaip Kandili mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gölbaşı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Osman Çakır, Regaip gecesinin affın ve mağfiret kapılarının açıldığı özel bir zaman dilimi olduğunu söyledi.

MHP Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Çakır’dan Regaip Kandili mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gölbaşı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Osman Çakır, Regaip gecesinin affın ve mağfiret kapılarının açıldığı özel bir zaman dilimi olduğunu söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gölbaşı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Osman Çakır, üç ayların başlaması ve Regaip Kandili nedeniyle bir açıklama yaptı.

Çakır “Üç aylar; birbiri ardına açılan rahmet ve mağfiret kapıları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran, Regaip kandiliyle başlayan, miraç ve Berat’la devam eden, bin aydan daha hayırlı kadir gecesiyle zirveye ulaşan, ramazan bayramıyla da maddî ve manevî alanda “Bayram’a dönüşen manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır” dedi.

İşte MHP Gölbaşı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Osman Çakır’ın açıklamasının tamamı

“Yüce Allah Kuranı Kerim’de buyuruyor ki ”Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” (zariyat süresi 56’ncı ayet) insanın doğumundan ölümüne kadar geçen süreye de bizler ‘’Ömür’’ demişiz. İnsan bu ömür dediğimiz süre içerisinde yani bir başka ifade ile yaşamı boyunca gösterdiği davranışlardan da sorumlu kılınmıştır. Allah insanı yaratırken, helal ve haramı, günah ve sevabı, doğru ve yanlışı da beraberinde var etmiştir. İşte yaşamımız boyu doğru davranışı sergileyerek, helal olan üzerine amel ederek sevabımızı kazanacağımız gibi; yanlışa düşerek, haram olan amelleri de gerçekleştirip günah işlememizde mümkün kılınmıştır.

Kabaca, helali, sevabı ve doğruyu hayat felsefi olarak kabul edenler için mükafat olarak vaat edilen cennetin karşılığı olarak da haramı, günahı ve yanlışı yapanlar için de cehennem gerçeği yine kuranı kerim tarafından ifade edilmiştir.

İslam dini Allah’a kulluk görevimizi ifa ederken bilgi eksikliğinden veya istemeden yapmış olduğumuz günahlardan kurtulmak ve Allah’ın rızasını kazanmak için bazı önemli günler, haftalar ve aylara işaret edilmiştir. Bu tarihlerde samimi bir kalp ile yapılacak ibadetlerin kabulü ve duaların geri çevrilmeyeceği müjdelenmiştir.

2 Şubat 2022 günü İslam inancına göre üç aylar diye tanımlanan ve içerisinde özel gecelerin olduğu, bu özel gecelerin usulüne uygun yaşandığında bilmeden ve istemeyerek işlediğimiz günahlardan kurtulacağımız bildirilmiştir.

Üç aylar; birbiri ardına açılan rahmet ve mağfiret kapıları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran, Regaip kandiliyle başlayan, miraç ve Berat’la devam eden, bin aydan daha hayırlı kadir gecesiyle zirveye ulaşan, ramazan bayramıyla da maddî ve manevî alanda “Bayram’a dönüşen manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır.

Hicri takvime göre Recep-Şaban ve Ramazan olarak isimlendirilen üç aylardan birincisi olan Recep ayında Regaip ve miraç kandilleri vardır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) recep ayı için ‘’Recep ayının diğer aylara üstünlüğü Kuran’ın diğer sözlere üstünlüğü gibidir. Recep ayı Allah’ın ayıdır’’ demiştir.

Üç ayların ikincisi olan Şaban ayı ise 4 Mart cuma günüdür. Yine sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) Şaban ayı için ‘’Şaban benim ayımdır’’ demiştir. İçerisinde Berat Kandilini barındıran Şaban ayı için yine rahmet peygamberi ‘’Allah’ü Teâlâ, Şaban ayının on beşinci gecesi dünya semasına iner (rahmet nazarı ile bakar) ve kelp kabilesine ait koyunların kıllarının sayısından daha fazla kişiyi bağışlar’’ demiştir.

On bir ayın sultanı olarak bilinen ve bin aydan daha hayırlı bir gece olarak tanımlanan Kadir gecesini de içerisinde bulunduğu Ramazan ayıda bizlere armağan edilmiştir. Sevgili peygamberimiz ‘’ramazan ayı ümmetimin ayıdır.’’ demiştir. Ramazan ayının önemini vurgulamak için  ‘’kim ramazan ayında oruç tutar ve haramlardan sakınır ise Allah onun geçmiş günahlarını affeder’’ demiştir. Yine bir başka hadisi şerifte “Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.” (buhari) ifadeleri yer almaktadır. Sizlerin de bildiği gibi Kuran’ı Kerim’de Kadir Gecesi inmiştir.

 Son günü Ramazan Bayramı Arefesi olan Ramazan ayından sonra ramazan bayramı ile sona erdirdiğimiz üç ayların tüm insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını dileriz.

Önümüzdeki 90 günlük süre Allah’ın bizlere işlediğimiz günahlardan kurtulmamız için tanıdığı bir fırsattır. Üç ayların başlangıcı olan Şaban ayının ilk cuma günü yani bu gece Regaip kandilidir. Regaip, istemek, arzu etmek anlamlarına gelmektedir. Bazı İslam alimleri tarafından insanoğlunun bir yıl içerisindeki ihtiyaçlarının verildiği gece olarak da ifade edilen Regaip gecesinde kılınacak kaza namazları sonrasında yapılacak duaların kabul olacağı ifade edilmiştir.

 

“Allah’ım! Bizleri Regâible sana rağbet eden, Miraç ile yücelen, Berat ile kurtuluşa eren, kadrini idrak ederek Ramazanın sonunda cenneti hak eden kullarından eyle!”

 

Kıymetli Gölbaşılılar bu gece idrak edeceğimiz Regaip kandilinizi kutlar milliyetçi hareket partisi grubu adına içinde bulunduğumuz üç ayların tüm insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını dileriz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
201. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA