Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 31-01-2022 16:13

Balâ’da asırlık gelenek: Saya (Köse) Gezmesi yapıldı

Bala’da her sene gerçekleşen "saya gezmesi" adıyla bilinen "Geleneksel Saya (Köse) Gezmesi", bu sene de yaşatıldı.

Balâ’da asırlık gelenek: Saya (Köse) Gezmesi yapıldı

Bala’da her sene gerçekleşen "saya gezmesi" adıyla bilinen "Geleneksel Saya (Köse) Gezmesi", bu sene de yaşatıldı.

Koç katımının 100'üncü gününde düzenlenen ve "bereket töreni" olarak kutlanan "saya gezmesi" Köseli köyünde coşkulu ve yoğun katılım eşliğinde gerçekleşti.

"Geleneksel Saya (Köse) Gezmesi"ne;  MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran, Ankara Kulübü Derneği Bala Şube Başkanı Yılmaz Coşan, Bala Köseli Köyü Muhtarı Zeki Demirel ve Köseli Köyü Dernek Başkanı Fatih Uslu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Başkan Ahmet Buran, "Bugün Ata topraklarımızdan Anadolu'ya taşınan, asırlardır süre gelen bir kültür olan Saya Gezmesi Geleneğimizi hemşehrilerimizin ve birbirinden kıymetli misafirlerimizin yoğun ve coşkulu katılımı ile kutluyoruz. Saya geleneği, kışın tam ortasına gelindiğine inanılarak evdeki yiyecek ve yakacaklar ile hayvanların yeminin sayılmasıdır.  Tarihimiz ve Töremiz bizi birbirimize daha sıkı bağlayacak olup, birlik ve beraberliğimizin perçinlenmesine vesile olacaktır." dedi.

Köseli Köyü Dernek Başkanı Fatih Uslu ise bu sene düzenlenen etkinliğin, diğer yıllara nazaran daha yoğun bir katılımla gerçekleştiğini belirterek, "Etkinliğimize katılan tüm Ankaralı hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Bu etkinlikte amaç, Türk kültürünü yaşatmak." İfadelerini kullandı.

Yoğun katılımın gerçekleştiği coşkulu etkinlikte, geleneksel kıyafetler giyen vatandaşlar, Seymenler ile davul ve zurnalar eşliğinde köyü kapı kapı dolaştı. Kapılarını açan ev sakinlerine maniler okuyan ve bereketli bir yıl dileyen vatandaşlar, un, bulgur, tereyağı ve ekmek topladı.

Daha sonra köy meydanında yakılan sinsin ateşi etrafında toplanan vatandaşlar, yöreye özgü halaylar çekerken, Seymenler de gösteri yaptı.

SAYA GEZMESİ NEDİR?

Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan Türk geleneklerden biri olan Saya Gezmesi, özellikle hayvancılıkla uğraşan toplumlarda görülür. Saya geleneği yörelere göre çeşitlilik arz etmekle birlikte Ocak ayının 3 veya 4’üncü haftaları içinde kutlanır. Bu günler halk tabiriyle kuzunun ana karnında tüylendiği günler olarak bilinir. Saya geleneği, kışın tam ortasına gelindiğine inanılarak evdeki yiyecek ve yakacaklar ile hayvanların yeminin sayılmasıdır. Bu sayımda insanların kendilerine ayırdıkları yiyeceklerin ve yakacakların yarısı, hayvanların yeminin üçte biri hala duruyorsa iyi bir kış geçirileceğine inanılır. Eğer bundan daha azı kalmışsa ona göre tedbirler alınır ve tedarikli olunur. Saya Gezmesi genellikle habersiz başlar, yeni yılın çobanları yanlarına aldıkları gençlerle bir saya gurubu oluşturur. Gençler koyun, dede gibi kıyafetlere bürünerek kapı kapı dolaşmaya başlar. Maniler söyleyerek evlerden bahşiş toplarlar. Bu bahşiş para, un, yağ, bulgur, yufka ekmek, yumurta, şeklinde olur. Bu şekilde evden toplanan malzemelerle yemek yapılır ve ardından köy odalarında saya yemeği düzenlenir.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
201. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA