Advert
Bala
Giriş Tarihi : 28-12-2021 09:54   Güncelleme : 28-12-2021 11:01

Bala’da Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinin 102'inci Yılı Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadele yolundaki son durağı olan Balâ’nın Beynam Mahallesindeki tören Balâ kaymakamı Ramazan Yıldırım’ın himayelerinde gerçekleştirildi.

Bala’da Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinin 102'inci Yılı Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadele yolundaki son durağı olan Balâ’nın Beynam Mahallesindeki tören Balâ kaymakamı Ramazan Yıldırım’ın himayelerinde gerçekleştirildi. Atatürk’ün 102 yıl önce konakladığı ev TSK tarafından müze haline getirilerek bugün ‘Beynam Atatürk Kültür Evi’ olarak anılmaktadır.


102. Yıl etkinliğine MHP Ankara Milletvekili  Genel başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, İlçe Kaymakamı Ramazan Yıldırım, Belediye Başkanı Ahmet Buran, Balâlılar Derneği Genel Başkanı Nihat Yıldırım,  Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Tanrıverdi, Balâ Belediye Başkan Yardımcısı hakan Küçük, TSK Güçlendirme Vakfı Vakıf hizmetleri Grup Başkanı Emekli Albay Zeki Yağcı, İlçe Emniyet Müdürü Şaban Karaçalı, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Erdinç Karakaş, İlçe Müftüsü Ömer Faruk Altun, İlçe Milli Eğitim Müdür Hakan Uçar, Balâ Ziraat Odası başkanı Nizamettin Gürbüz, Ankara Kulübü Genel Merkez Başkan Yardımcısı Yakup Odabaşı, Balâ İlçe Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Kademeli Astsubay Üst Çavuş Siyasi Partilerin temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Balâ Muhtarlar Derneği Başkanı Cumhur Doğan ve muhtarların yanı sıra Ankara Kulübü Genel Merkez Balâ Seymen Şubesi ve Keçiören Şubesi’nden 65 Seymenin katılımıyla gerçekleşen program da coşku doruklardaydı. 


Programın en genç Seymeni beş yaşındaki Efe Kayra Avcı ilgi odağı oldu. Seymen ekibinin bir diğer dikkat çeken tarafı ise en yaşlı seymenin 60 yaşındaki Ayhan karagöz ve babalar ve oğullarının oluşturduğu ekipler ilgi odağı oldu.


Ankara’nın Balâ İlçesinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadele yolundaki Ankara’ya gitmek üzere çıktıkları yolun son durağı olan Beynam Mahallesinde 102 yılının anısına coşkulu kutlama yapıldı. Balâ Kaymakamlığı Emine Erişen Ortaokulu’nun konferans salonunda yapılan açılış programında saygı duruşu, istiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Emine Erişen Ortaokulu Müdürü Recep Ergün tarafından yapıldı. Program öğrencilerin şiir okuması ve oratoryo gösterisinin ardından okulun bahçesinde devam edildi. 


Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı tarafından yıkılarak aslına uygun şekilde yeniden inşa edilen Beynam'daki Atatürk ve Kültür Evi'nde tören düzenlendi.
Emine Erişen Ortaokulu’nun bahçesinden Atatürk ve Kültür Evi’ne 65 Seymen’in oluşturduğu Seymen ve davetliler yürüdüler. Atatürk ve Kültür Evi önünde seymenlerin oynadıkları oyunlara Ankara Milletvekili Prof Dr. Mevlüt Karakaya ve davetliler eşlik ederek oyunlar oynadılar, halay çektiler.

Atatürk Müze Evi’ni gezen davetlilerden MHP Ankara Milletvekili Prof Dr. Mevlüt Karakaya, İlçe Kaymakamı Ramazan Yıldırım ve Belediye Başkanı Ahmet Buran anı defterine günün anlam ve önemini belirten düşüncelerini yazarak imzaladılar. Program Beynam Muhtarı Ömer Ulaş tarafından hazırlanan gözleme ayran ve tatlı ikramının ardından günün anısını ölümsüzleştiren fotoğraf çekimi ile program tamamlandı.

Ardından Ankara Kulübü Seymen ekibi tarafından gösteri sunuldu. Programın ardından Atatürk ve Kültür Evi gezilerek davetlilere gözleme ayran ve el yapımı köy baklavası ikramında bulunuldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
201. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA