Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 14-12-2021 13:50

Bakan Karaismailoğlu, “Temiz bir Mogan Gölü bırakacağız"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mogan Gölü'nde incelemede bulunarak, 'Dip Çamuru Temizleme Projesi'nde gelinen son duruma ilişkin bilgi verdi.

Bakan Karaismailoğlu, “Temiz bir Mogan Gölü bırakacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mogan Gölü'nde incelemede bulunarak, 'Dip Çamuru Temizleme Projesi'nde gelinen son duruma ilişkin bilgi verdi.

Bakan Karaismailoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile imzaladıkları protokolle Mogan Gölü'nde kirliliğe neden olan çamur, bitki kökü ve yosunları temizleme çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, "Çalışmalarımızı 9 Haziran 2022'de tamamlayarak başkentlilere temiz bir Mogan Gölü bırakacağız" dedi.

Mogan Gölü'nde kirliliğe neden olan çamur, bitki kökü ve yosunları temizleme çalışmalarına devam ettiklerini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,

" Mogan Gölü Projenin tamamlanmasıyla birlikte, göl üzerindeki ekosistemin tekrar canlanmasını sağlayacağız. Bu şekilde göldeki metan gazı patlamaları ile birlikte koku ve balık ölümlerinin önüne geçeceğiz. Çalışmalarımız sonrasında canlanacak göl, su canlıları ve kuşların da yaşam alanı olmaya devam edecek. Bu, Mogan Gölü üzerinde yaptığımız 2'nci projemiz. İlk projemizi, 2017-2019 yılları arasında gerçekleştirmiştik. İlk etap temizleme projemizde de 3 milyon metreküplük sulu çamuru tarayıp süzmüştük. Bu şekilde oluşan 125 bin metreküplük bitki kökü ve yosunu da yine aynı şekilde değerlendirmiştik. 2'nci projemiz de tamamlandığında, Mogan Gölü’nde toplamda 6 milyon metreküplük çamuru taramış olacağız."

'2053 VİZYONUMUZUN EN İDDİALI HEDEFİ'

Bakan Karaismailoğlu, 2053 hedeflerinin, emisyon oranını sıfıra indirmek olduğunu belirterek, "'Yeşil Kalkınma Devrimi', 2053 vizyonumuzun ilk ve en iddialı hedefidir. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde, tüm bakanlıklarımızla beraber 'Yeşil Kalkınma Modeli'ni hayata geçirmek için kararlılığımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

Türksat 5B uydusunun pazar sabahı saat 6.58'de uzaya fırlatılacağını anımsatan Karaismailoğlu, Türksat 5B'nin de gönderilmesiyle Türkiye'nin uzay tarihi açısından dönüm noktası yaşanacağını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarının ardından basın mensupları ile tekneye binerek, Mogan Gölü’nde yapılan çalışmaları inceledi.

Programa; Bakan Yardımcısı Selim Dursun, MHP Genel Başkan Yardımcısı  Mevlüt Karakaya, AK Parti Ankara Milletvekilleri;  Hacı Turan, Nevzat Ceylan, Zeynep Yıldız, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, AK Parti İlçe Başkanı Selim Akceylan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
201. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA