Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 09-12-2021 14:50

Genel Başkan Toruntay, “Bu süreçte herkes fedakârlık göstermelidir.”

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, milyonlarca asgari ücretlinin yeni yılda beklediği zamlarla ilgili açıklamada bulundu.

Genel Başkan Toruntay, “Bu süreçte herkes fedakârlık göstermelidir.”

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, milyonlarca asgari ücretlinin yeni yılda beklediği zamlarla ilgili açıklamada bulundu.

Genel Başkan Toruntay, “Bu süreçte herkes fedakârlık göstermelidir.” 

‘’Küresel daralmanın başladığı, tedarik zincirlerinin koptuğu ve enerjiye ulaşımın zorlaştığı’’  ülkemizde de kur baskısıyla enflasyonun tırmanışa geçtiği bir dönemin başında asgari ücret görüşmelerinin başladığını belirten Toruntay, asgari ücretin sosyal bir ücret olarak kabul edilip bu özelliği temel alarak belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

 ‘’Küresel daralmanın başladığı, tedarik zincirlerinin koptuğu ve enerjiye ulaşımın zorlaştığı, ülkemizde de kur baskısıyla enflasyonun tırmanışa geçtiği bir dönemin başında, asgari ücret görüşmeleri başladı. Biliyoruz ki, tüm dünyadaki olumsuzlukların ülkemizi etkilememesi mümkün değil.Tüm kesimlerden fedakârlık beklenen bu süreçte, emeğin ve emekçinin temsilcileri olarak, ekonominin alın terini temsil eden kesimi olan çalışanların insana yakışır bir hayat standardını yakalayacak ve koruyacak ücretlerle çalışması en büyük arzumuzdur.

Hak-iş, Türk-İş ve DİSK, tarafından birlikte hazırlanan ve imza altına alınan, asgari ücretle ilgili, ortak tespit edilen taleplerin, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde, gelir dağılımında adaleti ve iyileştirmeyi temel alan, refahın geniş kitlelere yayılmasını amaçlayan bir yaklaşımla tespit edilmesi toplumsal huzur ve iş barışının sağlanması için gerekli olduğu açıkça bellidir.

Asgari ücret belirlenirken temel alınması gereken önemli nokta, zaruri ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlarımızın çarşı, pazar,market, elektrik, su, yakacak, kira, ulaşım kalemlerindeki her gider düşünülmelidir. Asgari ücretin, çalışanlar açısından neredeyse genel ücret haline geldiği oranlara yaklaşıyoruz. İç barışın, huzurun ve çalışma hayatındaki verimliliğin artırılması ve korunması için, üst gelir gruplarının fedakârlık yaparak, alt gelir grupları ve günü güne eklemekte büyük zorlukları olan asgari ücretlilerin durumları yaşanır hale getirilmelidir.

Asgari ücret belirlenirken, şüphesiz 2021 kayıpların telafisi yoluna gidilirken, 2022 yılındaki belirsizlikler, gelişebilecek yüksek enflasyona karşı 2022 sonuna kadar çalışanların gelirini koruyacak ara düzenlemeler de beklentilerimiz arasındadır. Asgari ücretin belirlenmesi müzakerelerinde göz önünde tutulması gereken öncelikli husus, çalışanların karşı karşıya bulundukları geçim koşullarıdır. Asgari ücret, ekonomik ölçülerin ötesinde sosyal bir ücret olarak kabul edilmeli ve bu özelliği temel alınarak belirlenmelidir.

Açıklamalardan da anlıyoruz ki, kurdaki hızlı yükselişle beraber, yüksek ihracat ve yüksek istihdam hedeflenmektedir.’’ Aile içerisinde birden fazla çalışan asgari ücretli belki yaşam şartlarını kolaylaştırabilir’’ görüşüne katılmakla beraber, büyük çoğunluğu asgari ücretli genç nüfusun çocukları olmak üzere, doğrudan istihdama katılması mümkün olmayan 18 milyonu ilk ve orta öğretimde, 8 milyonu yükseköğrenimde 26 milyon çocuğumuz ve gencimiz okul çağında. Bunun da mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Asgari ücret, umuyoruz ki dar gelirli vatandaşlarımızın hayat şartlarını iyileştirecek, onları rahatlatacak en ideal ücret olacaktır. Tabi ki alınan bu karar işverenler yönünden de, mevcut istihdamın korunması ve artırılmasını zorlaştırmamalı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
201. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA