Advert
Pursaklar
Giriş Tarihi : 13-03-2021 11:40

Pursaklar’da İstiklal Marşı'nın Kabulünün 100. Yılı kutlandı

Pursaklar’da , İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü 100. yılı dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Pursaklar’da İstiklal Marşı'nın Kabulünün 100. Yılı kutlandı

Pursaklar’da , İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü 100. yılı dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Pursaklar Belediyesi ve Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mehmet Akif Ersoy Parkında gerçekleştirilen etkinliğe, Pursaklar Kaymakamı Mehmet Yıldız, Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, İlçe Milli Eğitim Müdürü, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, istiklal marşının daha gür ve çoşkulu okumaları konusunda öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

2021 yılının İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma yılı olarak ilan edildiğini hatırlatan Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, bununla ilgili Pursaklar Belediyesi olarak çeşitli etkinlikler hazırladıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin de İstiklal Marşı'nın bağımsızlığa inancı ifade ettiğini belirterek, “1921 yılı 12 Martta öyle bir ülke düşünün ki İstanbul’da İngilizler, Karadeniz’de Ermeni Çeteleri, AK Denizde Fransız askerleri, İzmir, Afyon, Bursa işgal altında ve bin yıldır yurdumuz olan bu topraklar düşman işgali tehditti altında iken, bir kişi çıkıyor bize ‘korkma’  diyor ve 10 kıta ile her şeyi değiştiriyor. Bugün bizlere de bir ödev düşüyor.  İstiklal marşını coşku ile okumak bizim ödevimiz. Bağımsızlığımıza olan inancımızı ifade ediyor.  Aynı zamanda manasını bilmediğimiz kelimelerinde anlamlarını öğrenmek için gayret sarf etmeliyiz.  Bayrak ve istiklal marşı bir ülkenin bağımsızlığının nişaneleridir. Asla bundan uzak durmayacağız ve her zaman coşku ile bu günlerimizi kutlayacağız” dedi.

Kaymakam Mehmet Yıldız da İstiklal Marşı'nın Türk milleti için önemini vurguladı.

Gençlere seslenen Yıldız, "Geçmişi düşünün ve geleceği hayal edin sevgili çocuklar. Okula giderken İstiklal Marşını okuyoruz ya, artık daha duyguyla, daha coşkuyla okumamız gereken günlerden geçiyoruz." dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon ise dedesi Mehmet Akif Ersoy’un ismini taşıyan bir parkta tebessüm şehri Pursaklar’da olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Ülkece çok önemli bir günü kutladığımızı vurgulayan Selma Argon “"İstiklal Marşı'mızın 100. yılı çok önemlidir. Tarihimizin en güzel marşıdır. İlelebet sürecek bir heyecandır. İstiklal Marşı bizim heyecanımız ve ruhumuzdur. İstiklal Marşı'nı iyi anlamamız gerekiyor. Dedemin bir sembol olarak ortaya koyduğu 'Asım'ın nesli, asla çiğnetmedi vatanını ve asla çiğnetmeyecektir.' Sizler, geleceğin Asımlarısınız. Biz sizlere emanet edeceğiz. Bizden öncekiler nasıl kanlarıyla suladıkları bu vatanı bize emanet ettiyse biz de size emanet edeceğiz. Bu vatanın kıymetini çok iyi bilmelisiniz çünkü bizim bundan başka gideceğimiz bir karış toprağımız yoktur. Bu vatana sımsıkı sarılarak İstiklal Marşı'mızı var gücümüzle söylemelisiniz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Argon, "Mehmet Akif" isimli 39 öğrenciye dedesinin Safahat isimli kitabını imzalayarak hediye etti.

Program toplu olarak İstiklal Marşının Okunması fotoğraf çekimi ve son buldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
184. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA