Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 23-11-2020 14:49

TÜZDEV Genel Başkanı Kemal Tekden ile özel röportaj

Op.Dr. Kemal Tekden yaptıklarını ve hayatını gazetemiz imtiyaz sahibi Soner Aksakal’la anlattı.

TÜZDEV Genel Başkanı Kemal Tekden ile özel röportaj

Op.Dr. Kemal Tekden yaptıklarını ve hayatını gazetemiz imtiyaz sahibi Soner Aksakal’la anlattı.

Türkiye Üstün Zekâlı ve Dahi Çocukların Eğitimi Vakfı’nın (TÜZDEV) Genel Başkanı ve Tekden Grup’un yönetim kurulu başkanı Kemal Tekden

Gazetemiz imtiyaz sahibi Soner Aksakal’a  verdiği röportajda yaptığı çalışmalar ile birlikte birçok konuyu değerlendirdi.

- Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduğum günden bu güne hekimlik yapan biriyim. Zaman içerisinde birçok vakıf ve sivil toplum kuruluşunda ya yönetici ya da kurucu olarak görev yaptım.  Halen Eyvan Dergisinin sahipliğini ve Türkiye Üstün Zekâlı ve Dahi Çocukların Eğitimi Vakfı’nın (TÜZDEV) Genel Başkanlığını yapmaktayım. Bunlarla birlikte sağlık, eğitim, film yapım gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin bünyesinde bulunduğu Tekden Grup’un da yönetim kurulu başkanıyım.

- Aynı zamanda yazarlık yönünüzü de biliyoruz. Bu yönünüzden de bahseder misiniz?

Kendi kabıma çekilip yaşamak yerine davet olduğunda çeşitli üniversite ve liselerde gençlerle bir araya gelerek  “Hayatın Manası ve Başarı”, “Girişimcilik”, “ İnsanın Sırrı”  “Üstün Zekâlı ve Deha Çaplı Çocuklar”, “İdeal Eğitimi”, “Eğitimle Diriliş” konularında konferanslar veriyorum. Bu konferansların içeriklerini okurların, özellikle de gençlerin istifadesine sunmak için “İNSANIN SIRRI”, “YERÜSTÜ HAZİNELERİMİZ” ve “SAHNE SENİN” isimli 3 kitap yazdım.

- Bu kitaplara yenilerini ilave edecek misiniz?

Ben gençlerdeki potansiyele çok kıymet veriyorum ve sık sık da onlarla bir araya gelmeye gayret ediyorum. Onların bana sordukları sorular ya da gözlemlerim bende yeni bir söz söylemem gerektiği hissini uyandırıyor. Bu hisle hem konferanslara yeni bir akış yönü belirliyorum. Hem de yazacağım kitap konularımı ona göre belirliyorum. Şimdiye kadar ki yazdığım kitaplar bu duygularla yazıldı. Bundan sonra da söyleyeceğim sözler biriktikçe yazmaya devam edeceğim.

- Bir hekim olarak film şirketi kurma fikri sizde nasıl gelişti?

Tıp Fakültesi yıllarımda; Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu büyük yönetmen ve yapımcılardan olan Osman Sınav ve İsmail Güneş arkadaşımızdı. Ben o yıllarda onların yaptığı işleri beğenirdim. İleriki yıllarda imkanlarım dahilinde bu alanda çalışmayı isterdim. Bu ülkeye ve değerlerine sevdalı insanların mutlaka bu sektöre girip, güzel işler çıkarması gerektiğine inanırdım. Bu düşüncelerim gelişti; 90’lı yılların başında Rahmetli Üstad Yücel Çakmaklı ile birlikte konuşmacı olarak Milli Sinema Paneli’ne katıldım. 2000’li yıllara geldiğimizde ise Diriliş “Ertuğrul”, Aşkın Yolculuğu “Yunus Emre” gibi bugün dünya çapında büyük projelere imza atmış olan Tekden Film Şirketini kurdum.

- Diriliş ve Yunus Emre dizilerini ben de severek izledim. Tekden Filmin yeni projeleri geliyor mu?

Yunus Emre’nin de içinde bulunduğu Aşkın Yolculuğu konseptinin 2. serisi olarak Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’nin hayatını konu alan bir diziye hazırlık yapıyoruz. Yeni projemiz: Aşkın Yolculuğu “Hacı Bayram-ı Veli”

- Aşkın Yolculuğu “Hacı Bayram-ı Veli” projesinde bizleri neler bekliyor?

Tasavvufta aşkın yolculuğunun nereye olduğu malumdur. Fakat bizim hayatına bir pencere açarak izleyicilere sunduğumuz kişilerde belli özellikler ön plana çıkmaktadır. Yunus Emre’ye baktığımızda Türk dilinin ilahi bir dil olarak en yalın halini görürüz ve onun halktaki tezahürüne şahit oluruz. Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri ise 1300’lü yılların sonundan 1400’lü yılların ortasına kadarki yaşadığı döneme damgasını vurmuş bir isim. Anadolu’da neşet eden ilk tasavvuf akımı olan Bayramîliğin kurucusudur. Dönemin siyasi ve sosyal şartları göz önünde tutulduğunda hayatını birlik ve beraberlik mesajları veren bir isim aynı zamanda. Bu çerçevede Tapduk Emre ve Yunus Emre ile başladığımız yolculumuza Hacı Bayram-ı Veli ile devam edeceğiz.

- Bir Ankaralı olarak bu projeniz beni oldukça heyecanlandırdı.

- Türkiye Üstün Zekâlı ve Dahi Çocukların Eğitimi Vakfı’nı kurmak fikri sizde nasıl oluştu?

Gelişmiş ülkeler, beşeri sermayelerini en iyi kullanan ülkelerdir. Bu ülkeler, zekâ ve yetenekleri değerlendirirken eğitimlerini de bu temel üzerine inşa ederler. Eğitim kurumlarımızda karşımıza çıkan üstün zekâlı ve dahi çocukların özel bir eğitim sürecinden geçmesinin çok sevdiğimiz vatanımıza yapılabilecek önemli bir hizmet olacağını düşüncesinden TÜZDEV kurulmuş oldu. TÜZDEV kendi alanında özel teşebbüs imkanlarıyla kamu yararı gözetilerek kurulmuş olan ilk vakıftır.

- TÜZDEV’de neler yapılıyor?

 “Yerüstü Hazinelerimiz” dediğimiz çocuklarımızın tamamı bizim için çok önemlidir. TÜZDEV olarak Üstün Zekâlı ve Dahilik özellikleri taşıyan çocuklarımızı belli testlerden geçirerek önce keşfediyoruz. Sonra da bu çocuklarımıza uygun eğitimi vererek onları geliştirmek çabasına girişiyoruz. Onların öncelikle kendi ülkelerine, daha sonra da insanlığa büyük faydalar sağlayacak birer “BİLGE İNSAN” olmaları temel gayemiz. Bize gelen çocuklarımızın psikolojik alt yapıları bu hedefe oldukça uymakta, adalet, dürüstlük vs. gibi kavramlar fıtraten bütün çocuklarda bulunuyor. Bu yüzden bu çocukların önemli bir kısmının, vakfımız bünyesinde geleceği şekillendirecek insanlar olarak yetişmelerine çaba gösteriyoruz.

- Sizi tanımış olmaktan ve yaptığınız çalışmaların sadece bir bölümüyle de olsa gazetemize konuk olmanızdan onur duydum. Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Ben de teşekkür ederim. Size ve okuyucularınıza ömür boyu mutluluklar dilerim.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
177. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA