Advert
Sağlık
Giriş Tarihi : 06-04-2019 13:55   Güncelleme : 06-04-2019 13:55

POLEN ALERJİSİ HAYAT KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Kış mevsiminin soğuk ve rüzgarlı havasından sonra baharın gelmesini dört gözle bekleyenler kadar,

POLEN ALERJİSİ HAYAT KALİTESİNİ  DÜŞÜRÜYOR

 Kış mevsiminin  soğuk ve rüzgarlı havasından sonra baharın gelmesini dört gözle bekleyenler kadar, bahar mevsimini atlayıp direk yaza geçmek isteyenlerde var  Bunun nedeni, havaların ısınmasıyla birlikte etrafta uçuşmaya başlayan polenlerin, tozların, akarların, küf mantarlarının ve bunlara ek olarak tüy değiştiren hayvanların dökülen tüylerinin alerjik reaksiyonlara neden olmasıdır. Tüm bunlara alerjisi olan kişilerin bu güzel havalarda nezle, burun akıntısı, göz kaşıntısı, hatta astıma benzer belirtiler göstermesi tıp dilinde alerjik rinit, halk arasında bilinen isimleriyle bahar alerjisi, saman nezlesi, polen alerjisi olarak adlandırılmaktadır.

Bahar alerjisinde gözlenen belirtiler herkeste aynı olmamakla birlikte, bazı hastalar bu rahatsızlığı kolay bir şekilde atlatabilirken, bazı hastalar ateş, boğaz ağrısı, nefes darlığı gibi sosyal hayatlarını etkileyen belirtiler gösterebilmektedir. Her iki durumda da doktor tavsiyesiyle verilen alerji ilaçları kullanılabildiği gibi, bitkisel kürler hazırlanarak yardımcı tedaviler uygulamak mümkündür.

PEKİ ALERJİ NEDEN OLUR? 
IgE immunoglobulin e olarak bilinen vücut bir alerjik maddeye temas ettiğinde, salgılanan antikorun adının kısaltılmış halidir. 

immünoglobülin E, allerjik bünyeli kimselerde allerjenlerin uyarmaları ile meydana gelmektedir. 

Alerji küçüklüğümüzde ortaya çıkabildiği gibi ileri yaşlarda da birden kendini gösterebilir. 

Alerjene özgü IgE varlığı hem kanda hem deri testi ile değerlendirilir. Testler kandan alınan örnekle bakılır ve alerjene özgü IgE’nin kantitatif olarak ölçümünü sağlar


DOĞAL ÇÖZÜMLER
Bahar alerjisinin %100 tedavisi mümkün değildir. Alerjiden korunmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Tozlu ve sigara içilen ortamlardan uzak durulması, polenlerin çok yoğun olduğu sabahın erken saatlerinde ve rüzgârlı havalarda dışarı çıkılmaması bahar alerjisi önlemleri arasında yer alır.

Kuarsetin olarak bilinen fenol bileşik, anti histamin ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Kuarsetin soğan, elma ve turunçgillerde bulunur. Bu sebze ve meyveleri sık sık tüketerek doğal bir bağışıklığa kavuşabilirsiniz. 


Bir diğer bitkisel çözüm ise ısırgan otu çayıdır. Semptomlar başlamadan önce içilen ısırgan otu çayı alerjiyi önleyici etki gösterir.

Bahar alerjisinin en yaygın şekli genizde biriken polenlerdir. Bahar alerjisi burun tıkanıklığı ve geniz kaşıntısı için kullanılan burun yıkama kabı ile burna hafif tuzlu su uygulamak, alerjenlerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve semptomları azaltıcı etki yapar.Tuzun kaya tuzu olması antibakteriyel etkisini artıracaktır. 

Evde kaldığınız zamanlarda odayı bol bol havalandırmalı aynı zamanda çarşaf ve nevresimlerinizi en az haftada 1 değiştirerek akarlardan kaynaklanan alerjiyi en aza indirirsiniz.

Herkese Sağlıklı burnunuzun akmadığı başınızın ağrımadığı rahatça gezebildiğiniz bir bahar diliyorum. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
177. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA