Advert
3. Sayfa
Giriş Tarihi : 14-09-2017 11:49   Güncelleme : 14-09-2017 11:58

Ev Hanımlığından İş Kadınlığına

Sosyalleşmek amacıyla gittiği deri işleme kursu sonrası, yaptığı el işlerini sosyal medya aracılığıyla satışına başladı.

Ev Hanımlığından İş Kadınlığına

Gölbaşı Halk Eğitim Müdürlüğü deri işleme kursuna katılan Meryem Dikmen, deriden yaptığı el ürünlerini internet ortamından satmaya başladı.

Ankara’da yaşayan 48 yaşındaki Meryem Dikmen, Gölbaşı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Deri İşlemeciliği” kursuna iki dönem katıldı.  Sosyalleşmek amacıyla katıldığı kurs sonunda sertifikasını aldı. Evinde el sanatını geliştiren Dikmen, deriden yaptığı çanta, cüzdan, kemer, bileklik, tablo vb. ürünleri internetten satmaya başlayarak örnek bir girişimciliğe imza attı.

İki çocuk annesi Dikmen, sosyalleşmek için Halk Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı çeşitli kurslara katılarak kendini geliştirdiğini söyledi.

Halk Eğitim Müdürlüğü sergisinde gördüğü deri tablo sonrası bu el sanatına ilgi duyarak bu kursa katılma serüvenini anlatan Dikmen, “Deri bir tablo gördüm hocama sordum kimin yaptırdığını, kendisinin yaptırdığını söyledi. Çok beğendim, ilgimi çekti. 2 yıl öncede bir arkadaşımla kursa başladım. İlk yıl deri bir tablo yaptım. İkinci yıl çanta yapmaya başladım “ dedi.

Eşi ve çocuklarıyla bu el sanatını ticarete dökmek istediği kararını paylaştığını söyleyen Dikmen , “ Çevremde arkadaşlarım, eşim, dostumdan da beğeni aldım. Talepler başladı. Biz de talep karşılığında yapmaya başladık. Vergi muafiyet belgesini aldık. Kişiye özel kemerler, cüzdanlar, çantalar isteklerine göre yaptık. Hatta İstanbul da bir mağaza kendisi özel satış yapıyor hediyelik eşya, amblemini gönderdi özel olarak bunu yapar mısınız diye bizde küçük cüzdanlar yaptık. Etraftan, çevreden gelenler oldukça da, talepte bulunanlara da yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ Her başarılı erkeğin arkasında bir bayan, her başarılı bayanın arkasında bir erkek vardır”

Kendisini destekleyen ailesine, kurs öğretmenine, Halk Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür eden Dikmen şunları aktardı:

“Sattığım ürünlerin karşılığını aldım. Hem emeğimin karşılığını hem de maddi yönden masrafımı karşıladı. Şu ana kadar çanta, erkek kemer, cüzdan, anahtarlık ve bunlar kişiye özeldi. Fantezi çanta, klasik çanta, para çantası dediğimiz çanta bir de modeller isteğe göre değişti, değiştiği için kapağını farklı istiyorum, rengini farklı istiyorum, desenini bütün onları da rahatlıkla yapabiliyoruz. Şu ana kadar küçüktür, büyüktür 50’yi bulmuştur. Her başarılı erkeğin arkasında bir bayan var derler, ben de tam tersini söylüyorum, her başarılı bayanın arkasında bir erkek vardır.”

Bundan sonraki süreçte, isminin baş harflerini içeren MKD deri tasarımı adıyla markalaşmayı hedeflediğini belirtti.

Gölbaşı Halk Eğitim Müdürlüğü el sanatları öğretmeni Hatice Şahinkaya, kursiyerinin gerçekleştirdiği bu girişimden duyduğu memnuniyeti ifade etti. 

Bu kursları aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla kullanılmasının yerinde bir adım olduğunu söyleyen Şahinkaya , “Kursiyerlerimiz satış yapmaya yöneliyorlar. Kursumuzun açılalı 2 yıl oldu. Biz başlangıçta deri tablolar yaparak başladık ama kursiyerlerim bunu satışa dönüştürmek istediklerini söylediler. Ben de bu şekilde çantalar, cüzdanlar yaparak daha çok satış yapabileceklerini önerdim. Kabul ettiler, çok da güzel işler yaptılar. Kursiyerlerimin bu şekilde ürünleri yaparak satış yapması beni onure ediyor“ diye konuştu.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
177. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA