Binali Yıldırım canlı yayında açıkladı: 2019 a kadar...
Advert

Binali Yıldırım canlı yayında açıkladı: 2019 a kadar...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, canlı yayında haritalar eşliğinde bölünmüş yollarla ilgili hedeflerini anlattı.

Ulusal - 1970-01-01 02:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, önümüzdeki yıllarda bitirilmesi planlanan otoyol projelerini canlı yayında paylaştı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, NTV canlı yayınında gündemi değerlendirdi.

Bakan Yıldırım, göreve geldiği 2003 yılında Türkiye nin sahip olduğu bölünmüş yol haritası ile 2016 da Türkiye nin sahip olduğu bölünmüş yol haritasını karşılaştıran haritaları gösterdi.BÖLÜNMÜŞ YOL 13 YILDA ÜÇ KATINA ÇIKTI

Bakan Binali Yıldırım, 2003 e kadar 6.101 kilometrelik bölünmüş yolun 24.263 kilometreye çıktığını söyledi. Bakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Şimdi bitti mi bitmedi. Otoyollar var gündemde. Çünkü araç sayısı artıyor. 2003 te 8 milyondu şimdi 20 milyon adayandı. Yolları genişlettik ama araç sayısı arttığı için geleceğe yönelik ihtiyaç artıyor. Bir yandan bölünmüş yollara devam edeceğiz." 

2019 A KADAR 30 BİN KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL VE SICAK ASFALTTA 25 BİN KM HEDEFİ

2019 a kadar 30 bin kilometre bölünmüş yol yapmayı hedeflediklerini belirten Binali Yıldırım, 19 bin olan sıcak asfaltı 4 yıl içerisinde 25 bin kilometreye yükseltmeyi hedeflediklerini açıkladı.

OTOYOL PROJELERİ

Ankara-Niğde arasına da otoyol yapılacağını sözlerine ekleyen Yıldırım, konuşmasına böyle devam etti:

"İzmir Çandarlı limanı dünyanın sayılı limanlarından biri İzmir den oraya da 70 km. kaldı. Menemen e kadar yaptık. O otoyolu bağlayacağız. Böylece limanın altyapısı tamamlanmış olacak. Aynı zamanda demiryolunu da yapacağız.

Benzer şekilde Taşucu ndan Mersin e otoyol uzatılacak. Diğer taraftan aynı şekilde Aydın dan Denizli ye otoyol uzatılacak. Ankara Kırıkkale hattı çok doldu en azından Delice ye kadar 115 km. kısmını da yapmayı hedefliyoruz."

Kaynak

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER