15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü

Tüketici Hakları Derneği Gölbaşı Şube Başkanı Orhan Uçar, Tüketiciyi Koruma Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajında, tüketicilerin hak arama faaliyetinde kendilerine yardımcı olduklarını belirterek 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü’nü kutladı.

Ekonomi - 14-03-2017 21:48

Orhan Uçar ayrıca 6502 Sayılı tüketici kanunun ve ilgili yönetmelikleri çerçevesinde bir yıllık faaliyetini anlattı.

Tüketici Hakları Derneği’nin 38 şubesi ve 10 binin üzerinde üyesi bulunan kamu yararınan çalışan bir dernek olduğunu belirten Tüketici Hakları Derneği Gölbaşı Şube Başkanı Orhan Uçar, “Ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de tüketici hakları kavramını yerleştirmek ve tüketicilerde “hak arama bilinci”ni oluşturmak ve geliştirmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Uçar, şöyle konuştu:

Bir yılda binlerce tüketicinin sorununa çözüm sağladık.

Kısıtlı imkanlarla tüketicilerimizin sorunlarına hiçbir karşılık beklemeden çözüm bulduk, insanımızı bilinçlendirdik.

Tüketici Hakları Derneği, emekli, memur, işçi, mühendis, öğretmen, avukat, ev kadını gibi toplumun çeşitli kesimleri tarafından kurulan Bakanlar Kurulu’nun 03.05.2004 tarih ve 04/7251 Sayılı kararı ile Kamu Yararına Çalışan Dernektir.”

Tüketici Hakları Derneği Gölbaşı Şube Başkanı Orhan Uçar, Gölbaşı şubesine son bir yılda başvuran binlerce tüketicinin sorunlarının çözümüne katkı sağladıklarını belirtti.

Uçar, son bir yılda gerek iletişim araçlarından gerekse email adreslerinden tüketicilerin yanlarında olduklarını bildirdi.

“DEDEM YUSUF HAS HACİP…”

Uçar’ın yaptığı açıklama ise şöyle:

“Hiçbir soruna kişisel bakmadık toplumun kamunun yaranını gözettik. ‘Kendi çıkarını kollama, halkın çıkarını gözet, kendi çıkarını milletin çıkarı içinde gör’. Dedem Yusuf Has Hacipin sözü hep kulağımın bir köşesinde idi. Bir yıl boyuca gerek iletişim araçlarından olsun gerekse sosyal medya üzerinden olsun binlerce tüketicinin yanında sorunlarına çözüm olduk. Yönetim Kurulu üyelerimizden M. Halis Bozkurt Hocam, kaymakamlık bünyesinde heyette bir yıl boyunca şubemiz adına binlerce kararın çözümüne kararlara dosyalara imzasını attı. Yönetim kurulu üyelerimizin bize katkıları, genel merkezimizin gücü ayrıca gücümüze güç verdi, hepsi sağolsun, var olsun. Bir yıl önce Şube Başkanımız Ömer Yılmaz’ın vefatı ile göreve geldiğim günden itibaren de yaptığımız her işte onu ve ondan önce Rahmeti Rahmana kavuşan Yurdagül Hanımı da rahmetle andık. Benden önceki başkanlarıma da Allah’tan rahmet dilyorum.”

Bir yıl boyunca binlerce telefon görüşmesi yaptığını söyleyen Uçar, “İlçemiz dışından diğer şehirlerden illerden sorunlarının çözümüne çare arayan tüketicilerimiz oldu hatta ve hatta gece yarısı bile tüketicilerimiz yurdum insanı cep telefonumu arayarak sorununu dinlediğini çözüme kavuşturduğunu söyledi. Bir gün, hiç unutmuyorum, saat 23 civarı uyuyorum. Telefonum çaldı, gece yarısı bilmediğim bir numara açtım telefonu karşıdan Efendim Tüketici Hakları Derneği Başkanı Orhan Beyle görüşeceğim dedi. Uyku sersemi buyrun benim dedim. Ben Kayseri’den arıyorum iş yerinde nöbettiçiyim telefon numaranızı internetten buldum, ben araç lastiği aldım bunu değiştirmek istiyorum, yardımcı olur musunuz dedi. Sabah arar mısınız dedim. Yok, arayamam bana yardımcı olacaksın madem bu işi yapıyorsun diyerek fırsat vermeden konuşmasını derdini sorununu anlattı. Gölbaşı nere Kayseri nere. Dedi ya madem bu işi yapıyorsun diye ben de sorununa çözüm aradım ve anlattım sabah Kaymakamlığa müracatta bulumanız gerekiyor, bu dediğim işlemleri yapın diye bu şekilde insanımıza yardımcı olmaya bilinçli tüketici olmaya çalıştığım nice örnekler binlerce telefon görüşmesinden bir tanesi…”

HÜKÜMETTEN TALEPLERİMİZ OLDU

Uçar şu şekilde devam etti:

“Bir yıl boyunca elektrikten alınan kayıp kaçak bedeli ve onlardan alınan KDV’nin iadesi ile ilgili birçok çalışmamımız basın açıklamalarımız oldu. Evrensel tüketici hakları bildirgesinde Tüketicilerin Sağlıklı ve Temiz bir çevrede yaşama hakkı maddesi gereğince ilçemiz sınırları içerinde yer alan Mogan Gölünün kirliğinine çağrı yaparak temizlenmesi gerektiğine dikkat çeken basın açıklamalarımız oldu. Yine tüketiciler olarak; su, gıda, elektrik, doğalgaz, telefon gibi temel mal ve hizmetlerde KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergilerin sürekli olarak sıfırlanmasını hükümetten istedik.

Tüketici Hakları Derneği’ne arabadan gıdaya, cep telefononundan, mobilyaya giyime, banka hizmetlerinden internet hizmetlerine birçok şikayet geliyor. Bu şikayetleri arkadaşlarımızla gönüllü hukukçularımızla değerlendiyor ve çözüme kavuşması noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerektiği yerde Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmaları noktasında yardımcı oluyoruz. İnsanlar yaşamlarını sürdürmek için tüketmek zorunda. Ekonomide olduğu gibi ihtiyaçlar sonsuz, kaynaklar sınırlı. Bilinçli tüketici aile ekonomisine katkı sağladığı gibi ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Bizim tek derdimiz de insanımızın bilinçlenmesi. Bilinçli tüketici modeli yaratmak. Kanunların yasaların verdiği hak ve hürriyetin olduğunu bildiremek, insanımıza insanlığa katkı vermek.”

DİĞER HABERLER
Başkentin yeşil cenneti yenileniyor

Başkentin yeşil cenneti yenileniyor

18-09-2019 - Yenimahalle

Minik şampiyondan Başkan Ertuğrul Çetin’e ziyaret

Minik şampiyondan Başkan Ertuğrul Çetin’e ziyaret

18-09-2019 - Pursaklar

Mesaiye dolmuşla gitti

Mesaiye dolmuşla gitti

18-09-2019 - Mamak

Ankara’nın coğrafi işaretleri ATO Congresium’da incelenecek

Ankara’nın coğrafi işaretleri ATO Congresium’da incelenecek

17-09-2019 - Gündem

Gölbaşı ülkü ocaklarından aile ziyareti

Gölbaşı ülkü ocaklarından aile ziyareti

17-09-2019 - Gündem

‘İlköğretim Haftası’ Gölbaşı'nda törenle kutlandı

‘İlköğretim Haftası’ Gölbaşı'nda törenle kutlandı

17-09-2019 - Gündem

Kaymakam Turhan’a hayırlı olsun ziyareti

Kaymakam Turhan’a hayırlı olsun ziyareti

17-09-2019 - Bala

Pursaklar’a Yeni Modern Nikah Salonıu

Pursaklar’a Yeni Modern Nikah Salonıu

17-09-2019 - Yenimahalle

Mamak Belediyesi topyekün sahada

Mamak Belediyesi topyekün sahada

17-09-2019 - Mamak

Yenimahalle buzda rakip tanımıyor

Yenimahalle buzda rakip tanımıyor

17-09-2019 - Yenimahalle