Darüşşifa’nın gururu gençler

Darüşşifa’nın gururu gençler

Gölbaşı’nda iki lise öğrencisi güneş enerjisi ile kendi kendini ısıtabilen akıllı mont üretti.

Teknoloji - 17-01-2017 20:27

Gölbaşı’nda Darüşşifa Koleji 12. sınıf öğrencileri Buğra Kağan Kayhan ve Ahmet Salih Topakkaya, “A-Mont” ismini verdikleri güneş enerjisi ile kendi kendini ısıtabilen bir mont tasarladılar.

Güneş enerjisini solar panelleriyle elektrik enerjisine çevirerek bu enerjiyi telefon şarjı, GPS sistemi ve ısıtma sisteminde kullanan akıllı mont öğrencilerin bir yıl süren çalışmaları sonucu ortaya çıktı.

Güneş enerjisinden kendi elektriğini üretebilen mont aynı zamanda oluşabilecek radyasyon riskine karşın radyasyon önleyici sistemle donatıldı. Suya dayanıklı malzemelerden üretilen akıllı mont yağışlı havalarda da kullanılabildiği gibi kolayca yıkanabiliyor.

Projeyi yapan öğrencilerden Ahmet Salih Topakkaya, zorlu kış şartlarında kolayca ısınabilmek ve çabuk biten telefon şarjlarına çözüm bulabilmek adına projeyi geliştirdiklerini ifade etti.

Topakkaya “İnsanların, teknolojik çağda olmamıza rağmen hala küçük problemlerle hayatlarını zorlaştırmakta olduklarını gördük ve böyle bir proje yapma gereksinimi duyduk. Biz gençler olarak en büyük problemlerimizden biri ailemizin bizi her an merak etmesi. Telefonumuzun şarjı bitebiliyor, yolda kalabiliyoruz. Arkadaşımla bunu nasıl önleyebiliriz diye düşündük. Bir yılın sonunda emeklerimiz sayesinde bu montu ürettik.” diye konuştu.

Projenin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Buğra Kağan Kayhan, akıllı montun ısıtma sisteminin yanı sıra GPS sistemi ile acil durumlarda konum bilgisi gönderebilme özelliğinin olduğunu ifade etti.

Kayhan “Özellikle en çok üzerinde durduğumuz nokta, içerisinde GPS sistemi olması. Bu GPS’i kendi geliştirdiğimiz Android uygulamasıyla birleştirdik. Anlık olarak konum alma ve izleme özelliklerine sahip. Gerek uygulama üzerinden gerekse SMS üzerinden konum bilgisi atabiliyor. SOS özelliği var. Böylece acil durumlarda içerisindeki düğmeye basılarak tanımlanan kişiye acil çağrı ve mesaj atılabiliyor. Soğuk hava şartları için içerisine ısıtma sistemi yerleştirdik. Bu daha çok küçük çocuklar için daha yararlı bir özellik.” ifadelerini kullandı.

Montun elektrik enerjisini depolayabildiğini ve ışık alamadığı durumlarda bir hafta süresince bu enerjiyi kullandığını aktaran Kayhan, “Montun arkasına yerleştirdiğimiz solar panel sayesinde hem güneş ışınlarını hem de florasan ışınlarını alarak elektriğe çevirme özelliğine sahip. Bu enerjiyi depolayabiliyor ve herhangi bir ışık almadığında veya güneş olmadığı zaman depoladığı enerjiyi kullanabiliyor. Bu şekilde bir haftaya kadar şarj ömrü var. Bütün akıllı cihazları şarj edebiliyorsunuz bu şekilde. Bunun haricinde portatif olarak lamba takıp gerekli koşullarda ışıklandırma yapabiliyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Darüşşifa Koleji Rehber Öğretmeni ve Proje Sorumlusu Mustafa Onmuş ise öğrencilerin geliştirdiği projeyle birlikte heyecanlandıklarını ve uluslararası proje yarışmalarında öğrencileri desteklediklerini söyledi.

Projenin Darüşşifa Koleji’nde kullanılması için çalışmalara başladıklarını ileten Onmuş “Projenin değindiği yerler ve sorunları giderdiği yerler çok önemli. Kendi okulumuzda kış aylarında okul kıyafeti olarak kullanabileceğimiz mont olarak da düşünmeye başladık. İnşallah çocuklarımız bu projeyle güzel yerlere gelir ama sonuç ne olursa olsun biz bu projenin okulumuzda da kullanılmasını istiyoruz. Bunun için çalışmalara da başladık.” dedi.

Öğrenciler Buğra Kağan Kayhan ve Ahmet Salih Topakkaya, geliştirdikleri projenin TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda onaylandığını ve bundan sonraki hedeflerinin ise 25 Ocak 2017 tarihinde başlayacak olan ve TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2204 Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda derece elde etmek olduğunu bildirdiler.

  

DİĞER HABERLER
Başkan Şimşek taksiciler ile bir araya geldi

Başkan Şimşek taksiciler ile bir araya geldi

03-06-2020 - Gündem

232 köpek sıcak yuvaya kavuştu

232 köpek sıcak yuvaya kavuştu

03-06-2020 - Yenimahalle

Şelale Parkı Yeni Yüzüyle Vatandaşın Kullanımına Sunulacak

Şelale Parkı Yeni Yüzüyle Vatandaşın Kullanımına Sunulacak

03-06-2020 - Mamak

Başkan Ertuğrul Çetin’den Pursaklar Halkına Teşekkür

Başkan Ertuğrul Çetin’den Pursaklar Halkına Teşekkür

03-06-2020 - Pursaklar

Flamingolardan görsel şölen

Flamingolardan görsel şölen

02-06-2020 - Gündem

Gölbaşı Belediyesi kıraathaneleri unutmadı

Gölbaşı Belediyesi kıraathaneleri unutmadı

02-06-2020 - Gündem

Yenimahalle’de sosyal mesafeli banklar

Yenimahalle’de sosyal mesafeli banklar

02-06-2020 - Yenimahalle

Mamak zabıtasından normalleşme denetimi

Mamak zabıtasından normalleşme denetimi

02-06-2020 - Mamak

AYNI YARAYA KAÇ DEFA  NEŞTER VURACAKSINIZ?

AYNI YARAYA KAÇ DEFA NEŞTER VURACAKSINIZ?

01-06-2020 - Gündem

Gölbaşı Belediyesi çiftçisini unutmadı

Gölbaşı Belediyesi çiftçisini unutmadı

01-06-2020 - Gündem