Advert
O İsim Kim?
Soner Aksakal

O İsim Kim?

O aday kim?

Yerel seçimler yaklaştıkça kulisler hareketleniyor diyemiyorum. Tam tersi çok sessiz ve derinden çalışmalar yürütülüyor. Bu sürece damgasını vuran en önemli gelişme biraz komik de olsa Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yaptığı açıklama oldu. Özhaseki, belediye başkan aday adaylarının genç, dinamik ve enerjik olması gerektiğini anlatırken “Kısa, kel, göbekli olmaması lazım” sözleriyle gündeme bomba gibi düştü. Aslında hepimiz söylenmek istenenin ne olduğunu çok iyi bilsek de bu olayı gündem haline getirip üzerinden birçok espri yapmayı başardık. Türk milletinin zekası bu konularda sınırları zorlayacak düzeyde olduğu için Brunson üzerinden bile binlerce geyik yapabilme becerisiyle inanılmaz yorumlar yapıldı. Hatta bu esprilerin bir tık ötesine gidilerek ‘belediye başkan aday adayının ben’i olsun mu’ gibi çıkışlarla adres bile gösterildi.

İşin ciddi tarafına gelirsek, Gölbaşı’nda siyasi kulisler oldukça sessiz ve derin bir şekilde ilerliyor. Şimdiye kadar kamuoyu açıklamalarının yanı sıra ismi geçen kişileri söyle bir paylaşalım.

Ak Parti Cephesi

Mevcut Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay doğal aday adayı olarak görünüyor. Kendisi de bu konuda ileriye dönük açıklamalarda bulundu. Eski Belediye başkanı Abdulnasır Haşlak da resmi olmamak kaydıyla aday adayları arasında yer alan isim olarak kulislerde konuşuluyor. Türkiye’de nam salmış, hattatlığıyla ön plana çıkmış Bekir Er de Gölbaşı’na talip olduğunu gazetemiz aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. Gölbaşı’nın sevilen ve arkadaşlık, dostluk bağlarıyla takdir toplamış, dernek çalışmalarıyla isim yapmış Münür Ballı da aday adayları arasında yer alıyor. Gölbaşı Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanvekili Gökhan Koçak, dik duruşu, tarzı, yapısı, geçmiş dönemde şahsi oyunu ortaya koymuş önemli bir isim olarak kulislerde kendi açıklaması olmamasına rağmen ismi geçenler arasında yerini almış durumda. Yine Gölbaşı’nda yıllarca siyasetin içinde yer alan, belediye başkan adayı olmuş Namık Kemal Doğan da zaman zaman konuşulanlar arasında. Özellikle son dönemde Ak Parti Gölbaşı eski ilçe başkanı Osman Karaaslan çok fazla ismi geçen ve neredeyse tüm kulislerin ana gündem maddesi haline gelmiş bir isim halini aldı. Zaman zaman kamuoyuyla paylaşmamak kaydıyla sürpriz niteliği taşıyan birkaç ismin daha seçim takvimi hayata geçtiğinde karşımıza çıkacağını da özel kulis olarak sizlerle paylaşabilirim.

MHP Cephesi

Bir önceki dönem Gölbaşı Belediye Başkanlığı yapmış olan Yakup Odabaşı, Milliyetçi Hareket Partisi’nin aday adayları arasında yer almış durumda. Yıllardır Ülkücü duruşuyla tanınan, partinin birçok kademesinde görev almış ve geçmişte aday olmuş Yüksel Güler ismi de MHP aday adayları arasında bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Ramazan Şimşek de ismi çok geçen aday adayı olarak kulis konusu oluyor. Şahin Önalan ise sosyal medyadan birçok paylaşım yaparak bu süreçte ismini duyuruyor. Son birkaç gündür milletvekili aday adayı da olan Yüksel Kaymak’ın da böyle bir düşüncesi olduğu tarafımıza ulaşan kulisler arasında yerini almış durumda. MHP’de birkaç ismin daha çıkıp çıkmamak konusunda bir bekleyiş içerisine girdiği kulis olarak paylaşacağımız bilgilerden biri.

CHP Cephesi

Toparlanmayı hedefleyen CHP’de ardarda toplantılar yapılıyor. Bu toplantılarda ismi net bir şekilde geçen, ilçe başkanlığından istifa etmiş Bülent Elikesik, ilk aday adayı diyebiliriz. Aday adaylığında ismi

netleşen diğer bir isim ise bir kadın, Emel Çetinkaya. Bu isimler dışında resmi açıklama yapmamalarına rağmen eski belediye başkanı Erdal Eren’i çok sık duyuyoruz. Önceki dönem belediye başkan adayı Ercan Şimşek’in nasıl bir yol haritası belirleyeceği tamamen merak konusu. Yine aldığımız kulislerden, avukat camiasından Özgür Ökmen ve Özgür Sağlam zaman zaman karşımıza çıkıyor. Eski ilçe başkanı Nuriye Atabey son dönemde oldukça gündem oluştururken aday adayı olup olmayacağı kısa zamanda netleşecek gibi görünüyor. Daha birçok isim CHP’de kulislerde geziniyor.

İYİ Parti Cephesi

İYİ Parti kurucu ilçe başkanı Mahmut Aksoy ve yönetimi geçtiğimiz günlerde görevlerinden istifa etti. Mahmut Aksoy, Kahverengi Koltuk programında aday adayı olduğunu resmen açıkladı. Bunun dışında yine köklü siyasetçilerden Necati Koçak ismi de zaman zaman gündeme geliyor.

Saadet Partisi Cephesi

Saadet Partisi’nin kimyası gereği yine görev alınmaz, verilir düsturuyla hareket edeceği aşikar. Bu partide üyesinden yöneticisine kadar herkes aday çıkabilir. Bu isimler içerisinde genellikle Bilal Apaydın, Yaşar Aslan, Yunus Aygünoğlu, Şener Aksakal belki de genç milletvekili adayı Emre Aygünoğlu başkan adayı olabilir.

Kim aday olur sorusunun kısa ve net cevabı: Allah bilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı