Advert
Nisa Sayar
Nisa Sayar
Giriş Tarihi : 18-04-2018 17:26

Banane Fatih Duruay’dan!

MAYIS 2011

Dönemin Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek: “Yol meselesi Gölbaşı için önemli. Ancak trafiği alta alarak orayı bir meydan haline getirebilir miyiz diye bir çalışma yaptık. Fakat zemin su çıktı. Dolayısıyla oradan yolu alta alma imkanı, bildiğim kadarıyla teknik olarak gözükmüyor.”

HAZİRAN 2011

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Hakan Han Özcan: “Gölbaşı'nın ikiye bölünmüşlüğüne sessiz kalmayıp bu konuyla ilgili gerçekten güzel ve anlamlı bir adım atıldı. Bu sistem kabul edildikten sonra bir ihale süreci var. Bu ihale süreci tamamlandıktan sonra gerisi kolay zaten, Allahın izni ile bu dönem yapılıp bitirilecek. Bu da inşallah bizlere nasip olur.”

Gölbaşı Belediyesi eski Başkanı Nasır Haşlak: “Başkanlığım döneminde de böyle bir proje hazırlamıştık. Ancak bu projeye karşı çıkılmıştı. Gölbaşı'nın ikiye bölünmüşlüğüne çözüm getirir.”

ŞUBAT 2012

Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “Gölbaşı’nda bir anket yaptık. Vatandaşların %75’i viyadük projesini tercih etti. İnşallah 2014 seçimlerinden önce alt geçit sorunu ortadan kalkmış olacak. Bu sene veya önümüzdeki sene buraya 60 trilyonluk dev bir yatırım yapacağız.”

Dönemin Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı: “Benim gördüğüm kadarıyla ve vatandaşla yaptığımız sohbetlerde daha çok Konya yolunun alttan geçmesi görüşü hakim. Benim arzum alt geçidin alttan geçmesi. Geleceğin Gölbaşı’sını düşünerek hareket etmek gerekiyor.”

Dönemin Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı: “Gölbaşı’nda bölünmüşlüğü ortadan kaldıracak projemizi Karayolları Genel Müdürlüğü’ne sunduk. Umutla verilecek cevabı bekliyoruz.”

AĞUSTOS 2015

Gölbaşı Belediyesi Basın Bürosundan servis edilen bülten: “Konya Yolu’na yapılması planlanan proje öncesinde 6 ayrı noktada zemin etüt çalışmaları başladı. Zemin etüt çalışmaları yaklaşık 2 hafta sürecek. Yapılacak olan etüt çalışmalarının ardından Ankara - Konya Yolu projesi en kısa sürede hayata geçirilecek.”

EKİM 2015

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay: “Gölbaşı’nı ikiye bölen Ankara - Konya yolu için artık son noktaya gelindi. Bugün Karayolları Genel Müdürlüğü ile imzalayacağımız protokol ile proje çalışmalarının yapılması için ilk adımı atacağız. KGM ile birlikte hazırlayacağımız proje ile Gölbaşı’nın en büyük sorunu çözmüş olacağız.”

KASIM 2017

Dönemin Ak Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan: “Ulaştırma Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’la yaptığımız görüşmeler üzerine Gölbaşı’nı ikiye bölen E-90 Ankara - Konya yolunun alta alınmasına yönelik proje 2018 yılında başlıyor. Gölbaşımıza hayırlı olsun.”

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay: “Sayın Başbakanımız, Ankara - Aksaray otoyolunun temel atma töreninde Konya yolu projesini ilan edecek. Nasip olursa 2018 yılında Konya Yolu'nun temeli atılacak.”

ŞUBAT 2018

Başbakan Binali Yıldırım: “Gölbaşı'nda yaşayan hemşehrilerime müjdem var. Ankara - Konya yolunun Gölbaşı kısmını yolun altına alıyoruz. Büyük bir proje. Hayırlı uğurlu olsun. Böylece artık orada trafik kazaları falan da olmayacak. 200 trilyondan fazla.. İmzaladık, kararını verdik.”

NİSAN 2018

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay: “Deplase çalışmalarının son aşamasına geldik. 15 Nisan’da ilk makine gelecek ve çalışmalar başlayacak. 24 saat çalışılacak ve 8 ay içerisinde bitecek. Proje bittiğinde Gölbaşı tarihinin en büyük sorunlarından birini çözmüş olacağız. Bize nasip olmasından dolayı mutluyuz.”

Buraya kadar okuduysanız gerçekten tebrik ediyorum. Çünkü az önce Gölbaşı’nın 7 yılı film şeridi gibi gözünüzün önünden geçti. Okumadıysanız daha çok tebrik ediyorum. Çünkü o 7 yılda birilerinin yaşayarak verdiği mücadeleleri siz okuyarak bile veremediniz.

Anlatmak istediğim şey sadece “Bakın yıllardır çözülemeyen bir mesele çözüldü” değil.
Esas anlatmak istediğim şu: Allah aşkına hayatınızda bir kez olsun şu elinizi vicdanınıza bir koyun.

Korkmayın, gülümsemekten korkmayın, “Emeğinize sağlık” demekten korkmayın. Büyük bir değişim ve büyük bir çalışma. Elbette proje hakkında bilgi almak Gölbaşı’nda yaşayan her vatandaşın en doğal hakkı. Ama çamur atmak, küçümsemek, burun kıvırmak yakışmıyor. Yok, illa bir belediye başkanını veya bir belediye yönetimini eleştireceksen gel beraber eleştirelim. Ama elle tutulur, gözle görülür şeyleri mantık çerçevesinde eleştirelim. “Hani Göl Kule, hani tramvay başkan?” diyelim mesela. “Methiyeler dizince hoşuna gidiyor da yanlışını söylediğimizde niye sinirleniyorsun başkan?” diyelim mesela. Ama “Proje güzel de ben seni sevmiyorum, o yüzden mutlaka bir kulp bulacağım” demeyelim. Şu memleket ne çekiyorsa sizin gibi ‘istemem yan cebime koy’cu insanlardan çekiyor. Yapmayın.

Niye korkuyorsunuz yahu bu kadar? Konya Yolunu Fatih Duruay tek başına mı yapıyor? Hayır. Peki, neden o zaman tebrik etmekten bu kadar çekiniyorsunuz. Güzel olmuş dediğiniz an Fatih Duruay tekrar başkan olmayacak yahu, korkmayın. Allah razı olsun dediğiniz an 200 trilyonluk projeyi tek başına Fatih Duruay yapıyor olmayacak.

Kaç kişinin ismi yazıyor yukarıdaki kronolojide? Hakan Han Özcan, Nasır Haşlak, Yakup Odabaşı, Cemil Çiçek, Fatih Duruay, Osman Karaaslan, Binali Yıldırım.. Ufak bir araştırmanın neticesi o liste. Daha binlerce isim eklenir o listeye. O isimlerin hepsinin başarısıdır Konya Yolu. Ama Fatih Duruay’ın da başarısızlığı değildir! Öyle devlet yapıyor deyip kestirip atamazsın. Her şeyden evvel hakka girersin. Gökten zembille indirmiyor devlet bu yolu. Sen doktora gitmeyince doktor rüyasında seni görüp sabah evine geliyor mu? Gelmiyor. Sadece kendin için değil, 120 bin insan için 12 kere doktora gidip gelsene mesela. Bir denesene birileri için koşturmayı. Geceni gündüzüne katmayı bir denesene. Öyle beylik laflarla, Gölbaşı bizim her şeyimiz demekle olmuyor işte o işler.

Ha bu arada.. Eminim bazıları diyecek ki, “Sanane kardeşim, sen filancanın avukatı mısın?” Yoo değilim, ben gazeteciyim. Ve gazeteci sizin tabirinizle sadece “çakmaz”. Eleştirir gazeteci, olumlu veya olumsuz eleştirir. Yapıcıdır gazeteci, içi boş atıflarla, altı doldurulmamış çözümlerle yazmış olmak için yazmaz. Yön verir gazeteci, denetler, gücü kullandırır, yeri gelir kamuoyu oluşturur. Yeri de gelir hakkı teslim eder gazeteci. Ki zaten bu sadece gazetecilere has bir özellik de değildir, vicdanı olan her insan hakkı sahibine teslim etmeyi onur bilir. Ayrıca şunu da belirteyim, 10 yıl sonra ben büyük ihtimalle Gölbaşı’nda olmayacağım. Banane Fatih Duruay’daaaaan, banane karşısına çıkacak adaydan! 10 yıl sonra bu adamların yüzüne ben bakmayacağım, siz bakacaksınız. 10 yıl sonra Konya Yolundan ben geçmeyeceğim, siz geçeceksiniz. Burun kıvırırken bir de bu açıdan bakın. O yüzden şimdiden vazgeçin, sizin gibi düşünmeyen herkesi sen şucusun sen bucusun diye etiketlemekten vazgeçin. Her insan bir aynadır, kendinizi görüp başkası sanmayın. Baktığınız ile gördüğünüzün aynı şey olmadığını da aklınızdan çıkarmayın.

Konya Yolu projesi ilçemize hayırlı uğurlu olsun.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA