Advert
İSLAM’DA İTTİFAK AHLAKI

İSLAM’DA İTTİFAK AHLAKI

HAY-DER Hayırda Yarışanlar Derneği, mutad Cuma sohbetlerine bir yenisini daha eklemiş ve DİN-BİR-DER Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı, MGV Milli Gençlik Vakfı eski Genel Başkan Yardımcısı İlahiyatçı ve Eğitimci Muhittin Hamdi Yıldırım ile devam etmiştir.

Açılış konuşmasın konuşmasını HAY-DER Hayırda Yarışanlar Derneği Genel Başkanı Nevzat Laleli’nin yaptığı sohbette Muhittin Yıldırım, “İslam’da ittifak ahlakı” konusunu işlemiş ve “İslam’da ittifak etmek yani bütün Müslümanları kucaklayarak onların hepsine sahip çıkmak nasıl bir ahlakı gerektiriyorsa, (Ben daha iyi yaparım diyerek önce fikri ayrılık çıkarmak, arkasında yanına çektiği bazı insanlarla ihtilaf çıkarmak, Ümmeti parçalamak) da İslam’da yasaklanmış bir harekettir. Buna İhtilaf ahlaksızlığı diyoruz” demiştir.

Muhittin Yıldırım, seçkin bir dinleyiciler gurubuna hitap ederek ve konuşmalarını slaytlarla duvara yansıtarak özetle şunları söylemiştir

Cenab-ı Hak Ali İmran suresi 103. Ayette, “Hep birlikte Allah’ın ipine (İslam’a) sım sıkı sarılın, parçalanmayın” buyurmaktadır. Bu ayetten de görüleceği gibi “Ben Müslüman’ım diyen herkes Allah’ın ipine sarılmaya yani ittifak etmeye kendini mecbur hissetmelidir. Bu imanın bir gereğidir. Fikri ayrılıktan başlayan tefrika, kulis, hizip ve tefrika ile cidal (kavga etmek, savaşmak) noktasına kadar gelmektedir. Kur’an da bunlar baştan haram kılınmıştır.

Buna mukabil verilen görevleri yerine getiren, bu uğurda maddi ve manevi fedakârlıklardan kaçınmayan, sadakati kesinleşmiş insanların, bu birliğe dâhil olmak için yaptığı müracaat reddedilemez ve bu zat toplum dışına itilemez. Bu da ihtilafın bir başka çeşidi olur ki bu yanlış uygulama da dinimizde yasaklanmıştır.

Bu emri ilahiyi toplum bazında ele aldığımızda karşımıza ne AB Avrupa Birliği ve ne de diğer birlikler çıkar. Bu emirden sadece “İslam birliğidir” çıkar. Cenab-ı Hak da bizim için bu birliği uygun görmüştür.

Tefrikanın bir takım zehirli meyveleri vardır. Bu meyveler hem ferdi ve hem de toplumu zehirler. Bunlar; Cehalet, Irkçılık, Mezhepçilik ve terördür. Bunlara karşılık ilaçlar da dört tanedir. Bunlar, İlim, kardeşlik, orta yol (sırat-ı müstegiym) ve İslam birliğidir.

İşte bu gün İslam âlemini kasıp kavuran bu hastalılardır. Çaresi ise yine yukarıda belirttiğimiz ilaçlardır. Düşmanlığa düşmanlıkla cevap vermek yanlıştır.

İttifak halinde olmak ve tefrikaya düşmemek için şu on iki esasa iyi dikkat etmek lazımdır. Bunları maddeler haline getiren ve uygulanmasını kolaylaştıran Cennetmekan Hocamız Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a Allah (c.c) dan rahmetler dileriz.

İTTİFAK DA OLMANIN ŞARTLARI

1. Her yerde her zaman hakkı üstün tut
2. Her zaman haklıdan yana ol
3. Sünnet-i Seniyeyi esas al
4. İfrat ve tefrite gitme. Her işte orta yolu tut
5. Her türlü bidatten sakın
6. Ehl-i kıbleyi tekfir etme (onları kötüleme)
7. İttifak edilen konuları öne çıkar
8. Sahabelere saygıda kusur etme
9. Sadece İslam düşmanlarına düşman ol
10. Müslümanları Allah için sev
11. En yüce değer olarak İslamı bil
12. Her zaman ver her yerde İslam Birliğini kurmaya çalış

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı