Advert
Kabul Ediyorum
Soner Aksakal

Kabul Ediyorum

Öncelikle herkesin bayramı mübarek olsun. Hayat; bayram seyran acı tatlı olaylarla süregelen, kimi zaman gülüp, kimi zaman gözyaşlarına boğulduğumuz bir yalandan ibarettir.

Son dönemde ülkenin başına gelen olayları da göz önünde bulundurarak bazı konuları konuşmanın vaktidir. Yaşadığımız ilçede talihsiz olaylar vuku bulurken basının önemine dikkat çeken bazı isimler de bu aralar peydah oldu. Yerel basının ne olduğunu daha kavrayamamış ve hala birilerinin oyuncağı para verince her şeyi yaptırabileceğine inanan insanlara uyarıdır bu yazı. Bak kardeşim herkesin bir fiyatı yoktur. Kiminin haysiyeti onuru iş ahlakı vardır. Bu bakış açınızı değiştirmeden bir karış yol gidemezsiniz. Kullanmaya çalıştığınız her insan her meta bir gün mutlaka size döner. Bu konuya bugüne kadar sohbetlerde değinsek de bazı eleştiriler buraya yazmamı gerektirdi.

Geçtiğimiz hafta yaşanan olaydan kaynaklı olarak basını haber karartma ithamları ile eleştirenlere;

Gazetecilik dışardan gördüğünüz gibi ticari boyutu en son sırada yer alan fedakarlık isteyen zor bir meslektir. Gecen gündüzün ve özelin yoktur. Her gördüğün haber her görmediğin yok denebilecek bir sektör değildir. Kamu yararı diye bir kelime mevcuttur. Bunu biraz açarsak dünyada yaşayan insan sayısı kadar farklı kamu yararı görürüsünüz. Bu arada devreye vicdan ve mesleğe saygı gelir. Daha düne kadar gazeteleri sadece dağıtılan bir broşür gibi görenler bir iki haber nedeniyle basına olmadık eleştirilerde bulundular. Bakın yerel gazetecilik farklıdır. Herkes birbirini tanır ve herkes birbiriyle tartışıp barışabilir. Dolayısıyla burada şahsımca birinin kötü gününü birilerinin primi haline getirmek benim kitabımda yok.

Daha önce yaşanmış ve yine Gölbaşı'nı sıkıntılı bir ilçe gibi gösterecek birçok sizin değiminizle haberi de görmedim. Detay isterseniz veririm. Bu bizim birilerinden çekindiğimiz yok efendim kendi çıkarlarını düşünüyorlar gibi iddialarınızın tam aksine, duruşla alakalıdır. Önce gazete okuyun, insanları ve yaşadığınız şehri sahiplenin ve sonra hakim olduğunuz konuları eleştirin. Özetle kendi eksiklerini başkalarının yaşadığı sıkıntılar üzerinden kapatmaya çalışanların bu çabası benim gazetemde işe yaramaz. Sen kendini düzelt eğri bulur belasını. Prim yaptırmam. Başka bir açıyı da gündeme getireyim. Belediye meclisinde iki kelime etmeyen bugüne kadar kamu yararı diye bir olaydan haberdar olmayan insanların çıkıp da bunu yazmadınız naraları beni güldürüyor. Basına sustu diyenlerin bugüne kadar hiç konuşmadığını gazetelerde bir tane basın açıklaması olmayan siyasilerin sadece makam meşgul ettiğini Gölbaşı görüyor. Haber yapmadığımız konusundaki eleştirileri tamamen kabul ediyorum. Eksiğimizdir ama bu sadece düşünce farklılığından, bakış farklılığındandır.

Her gazetenin bir yayın çizgisi vardır, bizim çizgimiz de tartışma, çatışma, şiddet, ahlaka aykırı olaylar, kötü şeylere özendirici haberleri elimizden geldiğince yer vermiyoruz ve vermeyeceğiz. Benim için kamu yararı birkaç kişinin kavgası değil, başarılı projelerin hayat bulmasıdır. Bu kapsamda basını eleştiren ve bizim bakış açımızı bilenlerin yanımızda olması yeterlidir. Tekrar ediyorum. Kendi bakış açılarıyla bizi eleştirenlerin eleştirilerinin haklı yönlerini kabul ediyor, kendilerine saygılarımı sunuyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı