Advert
MİLLİ SELAMET GENÇLİĞİ

MİLLİ SELAMET GENÇLİĞİ

Hatıralar canlanıyor yazı serisi   

Milli Görüş’ün ikinci partisi MSP (Milli Selamet Partisi)  11.Ekim.1972 de Süleyman Arif Emre Genel Başkanlığında kuruldu.14 Ekim 1973 seçimlerine girdi ve 1,2 milyon rey aldı, %11'lik bu oyla 48 milletvekiliyle meclise girdi ve Senato da 3 Senatör kazandı.

Bu arada ben de öğrenciliğime devam ediyordum. Çevremdeki arkadaşlarım benim MSP Ankara/Yenimahalle ilçe Başkanı olmamı istediler. 1973 seçimleri, benim ilçe Başkanlığımda yapıldı ve biz o seçimlerde Yenimahalle’nin 9 köyünde birinci parti olduk.

                1971.Eylülünde okul bitmiş ben Makine Mühendisi diplomasını almıştım. Hocamıza gelerek durumu bildirdim ve benim Recai Kutan Bey’in Genel Müdürlüğünü yaptığı TÜMAŞ, Türk Mühendislik ve Mimarlık A.Ş. de çalışmak istediğimi söyledim. Hemen telefonla Recai Bey’i arayarak, “Recai, sana bir genç gönderiyorum. Onu istediğin işte çalıştırabilirsin” diyor ve benim Tümaş’ta işe alınmamı sağlıyordu.

                                

                MSP Gençlik Kolları Genel Başkanlığında Genel Başkan Nevzat Laleli, Yönetim Kurulu üyeleri Şükrü Okur, Şükrü Turgut, Salih Yarbay (Ersönmez Yarbay’ın kardeşi) Abdullah Şener (Abdüllatif Şener’in kardeşi), Fazlı, Ruşit Şirin ve diğer yönetici gençler…

 

Bediüzzaman Hazretleri, Sözler kitabının Mehdi Resul bölümünde, “Mehd-i Resul, mücizekar manevi (medya kılıcıyla) kılıcıyla, Süfyan ve Deccal ordularını zür’ü zeber eder. İki dağ dengedeyken bir küçük çakıl taşı ikisini de ağdırır, iki dev güreşirken bir çocuk ikisini de yıkar” demektedir.

MSP, 48 milletvekili ile meclise girince, sanki iki dev veya iki dağ olan ne AP ve ne de CHP hükümeti kuramadılar. Ülkemizde yayınlanan büyük trajlı Masonik gazeteler, her ne kadar AP ile CHP’nin birleşerek Hükümeti kurmalarını büyük manşetler atarak istedilerse de bunu bir türlü yapamadılar. Ve CHP, Şubat.1974 de MSP ile bir koalisyon hükümeti kurdu. Bu koalisyon Kasım.1974’e kadar devam etti.

Başbakan yardımcılığı ve Bakanlıklar arası ekonomik kurul Başkanlığını yapan Erbakan Hocamıza özel kalem müdürlüğü yapacak birisi aranınca ilk aklına gelen isim ben olmuşum. Bu sefer bana “Başbakan Yardımcılığı Özel kalem müdürlüğü” görevi verildi.

Bu dönemde maddi ve manevi sahalarda bir çalışma yapıldı. O meşhur ve şanlı Kıbrıs Barış harekâtı gerçekleşti. (20.Temmuz.1974) Bu harekâtın baştan sona kararlarının verilmesi ve uygulanması Erbakan Hocamız tarafından yapılmıştır. Başbakan Ecevit’in fevri davranışlarıyla ve Başbakanlıktan istifa etti ve böylece bu hükümet yıkılmıştır.

MSP GENÇLİK KOLLARI

                Bir müddet hükümetten ayrılan Hocamız hemen parti çalışmalarına ve özellikle gençlik çalışmalarına döndü beni çağırarak bir Başkanlık divanı toplantısında bana; “Partimizin Gençlik Kolları Genel Başkanlığını yürüteceksin” diyerek görev verdi. Ben, MSP Yeni mahalle ilçe Başkanlığından ayrıldım ve MSP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevini yürütmeye başladım.

Türkiye’nin kalkınmasını ve bağımsızlığını istemeyen dış güçler, içerideki işbirlikçileri ile birleşerek 1. MC Hükümeti de yıktılar ve ülkeyi bir erken seçime götürdüler. (21.Haziran.1977) Yaz sıcaklarında ve Ramazan ayında yapılan 1977 seçimlerinde ben de MSP’nin Ankara Milletvekili adayıydım ve bu çalışmalarda ki zorluğu hatırladıkça hala hayret etmekteyim.

AĞIR SANAYİ HAMLESİ

MSP’nin diğer partiler ile yaptığı koalisyon hükümetlerinde manevi çalışmalarda İ.H.O’ları açmış Kur’an kurslarına kadro vermiş, onların imam ve müezzin olmaları sağlamışsa da milletvekili adayı olarak gittiğimiz hemen her köyde “Siz Kur’an kursu kapattınız” ithamıyla karşılaştık. Bu seçimlerde bütün Türkiye de % 20 – 25 oranında mükerrer oy kullanıldı. Bir milletvekilliği için gereken oy oranları arttı. MSP 48 milletvekilinden 24 milletvekiline düştü.

Yine umduklarını bulamayan AP, CHP ve MHP tek başlarına veya birleşerek bir hükümeti kuramadılar ve MSP’ye muhtaç oldular. Erbakan Hocamızın o günkü benzetmesi meşhurdur. “Biz, önce Gümüş anahtardık. Şimdi ise Altın anahtarız. Biz olmadan Hükümet kuramazlar.” II. MC Hükümeti kuruldu (21.Temmuz.1977)

                Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Oğuzhan Asiltürk getirilmişti. Bu dönem de ülkemizin her yerinde 300 den fazla fabrika kuran fabrika yani Ağır sanayi yatırımları başladı.

Bir makine mühendisi olan bu kardeşiniz de bizzat Erbakan Hocamızın direktifiyle bu sefer Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında “Bakan müşaviri” ve “Ağır Sanayi Yüksek ihtisas okulu Yönetim Kurulu Başkanlığı” görevi verildi.

                Sanayi bakanlığı bünyesinde kurulmuş bulunan ve Ağır Sanayiye kaliteli eleman yetiştirmeye çalışan bu okul, Yatırımcı Bakanlıklarda ve KİT’ler de (Kamu İktisadi kuruluşlar) çalışan yüksek tahsil sahibi bazı gençleri alıyor, kadrosu çalıştığı yerde kalmak üzere onların mesleki gelişmeleri sağlanıyordu.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı