Advert
SEÇİM, SURUÇ ve DİĞERLERİ

SEÇİM, SURUÇ ve DİĞERLERİ

SEÇİM, SURUÇ ve DİĞERLERİ

 

 

 

        20 Temmuz 2015 Ramazan Bayram’ın 4. Günü Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek Şanlıurfa Suruç da toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi Kobani’ ye yardım ve hizmet götürmeyi planlamışlardı ki; 31 kişinin öldüğü, 103 kişinin de yaralandığı, İşid üyesinin üstlendiği canlı bombaya hedef oldular…

 

 

SEÇİM, SURUÇ ve DİĞERLERİ

 

 

Basın açıklaması sırasında gençlerin arasına sızarak patlamayı meydana getiren her hangi bir sıfat yakıştıramadığım mahlûk 31 kişinin canına katletti. Patlatıncaya kadar kaç kişini gözlerinin içine intikam, kin ateşi ile baktı düşünemiyorum bile.

 

       7 Haziran Dönüm noktası niteliğinde bir seçim geçirdik, 2015 Genel Seçimleri'ne göre Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) %40,8 oy alarak 258 milletvekiliyle temsil edilmeye hak kazandı. Meclis'te 2. parti olarak %25 oy oranı ve 132 milletvekiliyle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yer aldı. %16.4 oy oranıyla 80 milletvekili kazanan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve %13,1 oy oranıyla 80 milletvekili kazanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) geldi. Şahsımda olmak üzere Hdp’ nin oy oranında ki ciddi artışı kızmış bir türlü kabullenmekte zorluk çekmiştik ve artık onlar bizi bitirmeye kararlıydı biz ise tekrardan ayağa kalkmamaya ( hala anlaşma bir çizgi oluşturulamadığına göre )

 

Koalisyon aşamalarında Sayın Bahçeli “ CHP, MHP, azınlık hükümeti hangisi olursa. MHP’nin HDP ile aynı amaç doğrultusunda faaliyet alanına girmesi söz konusu değildir. MHP bu tuzağa düşmez. Kapalıyız. Çünkü HDP’yi yok farz ediyoruz” sözleri ve duruşu oldukça önemliydi.

 

Velhasıl kelam seçimden bu yana yakılan, yıkılan, yağma edilen daha doğrusu Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinde duyduğumuz- duymadığımız provokasyonları ve ölen onlarca insanları düşünürsek zaten seçimde bir darbe alan Türkiye’yi ikinci bir darbe vurma çabasından başka hiçbir şey değildir, olan bitenler. Seçimde ne darbesi diye mi sordunuz? En büyük darbe Türkiye Cumhuriyetini yok etmeye çalışan varlığını-birliğini kabul eden ama yok olması için bütün yolları deneyen Hdp’ nin bizim meclisimize 80 Milletvekili oturtması ile olmuştur. Bunu ilk başta imkân ve olanak sağlayan başlardan tutun 80 Milletvekilini oraya taşıyanlara kadar herkes suçlu…

 

Amaç insanları sokağa döküp koalisyon ya da erken seçimi baltalamaktır. Sayın Bahçelinin de dediği gibi sadece Mhp+ Chp ile oluşturulan bir Hükümet oldukça cılız bir hükümettir, muhakkak Akp Partinin de içinde olduğu bir hükümet oluşturulmalı ki temeller biraz da iyi olsun. Aslına bakarsanız biz, biz olmayı unuttuk kendi çıkarlarımız ve koltuk sevdası yüzünden Türkiye’ yi kaybediyoruz kimsenin farkında değiliz.

 

Seçim olmuş olsa insanlar Akp Parti uyarıyı aldı, akıllanmıştır zihniyeti içinde tekrar iktidar olabilir ya da tek kurtuluş Milliyetçi ya da Cumhuriyetçi gençlerde deyip onlara da gidebilirler ama bu işler Sayın bahçeli ve Kılıçdaroğlu ile nasıl olacak tahmin bile edemiyorum. Hani derler ya kötüsünün iyisi diye yine en azından şu süreci bir bertaraf etmek için tekrardan bir temel atılsa hiç fena olmayacak ki Hdp’ yi zaten düşünmek bile istemiyorum ( saygım sadece Hdp oy verenlere )

 

Anlayacağınız; Giriş bölümü 7 Haziran Seçimleri, gelişme bölümü koalisyon çatışmaları( fikir), provokasyonlar ve 20 Haziran Şanlıurfa-  Suruç olayı devamı da gelecek ve daha kanlı daha acımasız bir son düşündüklerine emin olabilirsiniz…

 

Sonuç bölümü ne zaman, nasıl olur bilmiyorum ama istediğim şu ki biran önce ciddi- ciddi sınırlarımız ve Türkiye Cumhuriyetinin kırmızıçizgileri konusunda adım atılsa çok iyi olacak ki bunları yapmak için hükümeti kurup başına geçmek gerek hep bir ağızdan “naletliyoruz- kınıyoruz” deme ile iş yok icraat gerek icraat… Bizlerde buradan kınıyoruz ama artık o- bu- şu değil de BİZ olup yeni bir Türkiye’ ye uyanma zamanı…

 

Not: Sözüm sadece Türkiye’nin birliğini bozan, bozmaya çalışan ve düşünenleredir. Hdp ye mecburiyetten oy verenlere ya da iyi niyetli Kürt kardeşlerime değildir… İkisinin ayrımını iyi yapalım, lütfen.

 

Saygılar

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert