Advert
HERKESİN BİR HESABI VAR AMA…
Soner Aksakal

HERKESİN BİR HESABI VAR AMA…

Hayat; sen planlar kurarken yaşadıklarındır.

Öyle ya da böyle yaşıyoruz hayatı…Kimi zengin, kimi fakir, biri İskender yer, birisi de ekmek arası peynir. Ama şükürdür ayakta tutan ve derin bir nefese vesile olan. Mutlak doğru ise asla sonsuza dek sürmeyecek yalan bir dünyanın, yalanlarla kurulmuş düzeni içinde amansızca yol aldığımız ve her an bir mücadele ile karşı karşıya kalmamızdır. Sorunu olmayan sıkıntısız bir hayatı olan hiç kimseye rastlamak mümkün değildir . Üç günlük dünyada kiminin sorunu maddi, kiminin manevi, kimin ise sadece ve sadece paranoyak olmasının dışında ki bir sebebe bağlayamadığı mutsuzluğu söz konusudur. Herkesin bir hesap kitap içerisinde olduğu dünyada gerçek hesap O’na aittir.

Dolayısıyla boş hesaplarla sınava çekildiğimiz bu fani hayatın ve adi düzenin gereksiz çarkı olmak yerine insanlığa, topluma, hizmet etmenin daha önemli bir gaye olduğu kanısındayım. Geçmiş hesaplara kapılmış insanların kendisinden başkasına tabii olmamasını ödüllendiren veya cezalandıran sisteminde karşısındayım. Bunu söylerken dahi kendi içimde yaşadığım derin savaşın üç günlük dünyaya köle olmak gibi bir anlam taşıdığını itiraf etmeden de geçemeyeceğim.

Her savaş bir gerekçeyle başlarken, sonuçları savaşan tarafların mutlak zararına yol açacağı gün gibi gerçek olsa da insan nefsi buna bir türlü engel olamamaktadır.

 

Güney Afrika’da yaşanan açlık, Filistin’de acı ve intikam tohumlarının amansız felaketi, Soma’da kömür karası ölümler yaşanırken fitne hiçbir zaman boş durmaz. Bu olaylara üzüldüğünü söyleyen, vicdanını rahatlatmak için göstermelik duygular yaşayan insanoğlu kendi yönettiği en ufak kurumdan, aileye kadar her alanda duygusal travmalar yaşatmaya belki de farkında olmadan insanlara eziyet etmeye, kimisinin ekmeğiyle oynarken ve ötekileştirirken, kimisini sırf yanında gördüğü için ödüllendirmeye kalkışarak hak yeme zaruretine düşmektedir. İnsanın yaratıldığı günden beri ister istemez taraf ve bertaraf kavramı bu güne kadar ulaşmıştır. Ve görünen o ki bu kavramlar hiçbir zaman vazgeçilmeyecek kelimeler olarak literatür de yerini alacaktır. Ancak hiç kimse unutmasın ki; bir duruşa sahip bir ideoloji mensubu, düşünen ve düşündüklerinin daha önemli olduğunu hayatlarında gösterebilen insanlar bu kelimeleri ilelebet reddetmeye devam ederken, yine aynı çelişkili tavırla reddettikleri taraf kelimesinin dik duruş kanadında yer alarak onlarda bu çarkın bir unsuru olacaklardır.

 Karmaşık bir yazı olduğunun farkında olmama rağmen, “senin anlattıkların karşındakinin anladıkları kadardır” cümlesine inat bildiğimi okumaya isteyenin istediğini anlaması özgürlüğünü sonuna kadar yaşatmasına müsaade ederek herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum…

Yazımı şu sözlerle bitirmeyi uygun buluyorum.

 

 Herkesin bir hesabı vardır gerçek olan ise Allah'nın hesaptır. Ve baki kalacak O’nun hesabıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı