Advert
Tükeniyoruz TÜKETİYORUZ TÜKENECEĞİZ
Soner Aksakal

Tükeniyoruz TÜKETİYORUZ TÜKENECEĞİZ

Yeni moda 3T… Tükeniyoruz Tüketiyoruz Tükeneceğiz… Sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal, tarihsel, fiziksel, sayısal, ruhsal vs bildiğiniz ne kadar alan varsa tükeniyoruz.

 

Yeni moda 3T…

Tükeniyoruz Tüketiyoruz Tükeneceğiz…

Sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal, tarihsel, fiziksel, sayısal, ruhsal vs bildiğiniz ne kadar alan varsa tükeniyoruz.

Adeta tüketen bir toplum olduk!

Antikapitalist bir yaklaşım gelebilir ama dikkatle incelerseniz yaşananları bana hak vereceğinizden eminim.

Elimizde avucumuzda ne varsa, hangi değer olursa olsun harcayan ve tüketen bir toplum olduk. Belki de hiç farkına varmadan bu ruh haline büründük ama gerçek o ki biz üretmektense tüketmeye çoktan alıştık.

Yıllarca Osmanlı tarihini anlatan bir dizinin hayalini kurduk, yıllar sonra Muhteşem Tarihimizi; “Muhteşem Yüzyıl” ismiyle adeta yeniden yazarak tarihimizin değerlerini yok ettik. Mehteransız bir savaşı ilk defa bu dizide yaşadık…

Dünyanın en değerli varlıkları olan kadınlarımızı evlenme programlarında reklam olarak izledik.

Tüm dünya’nın doğru olarak görüp İslam’a yakınlaştığı bu dönemde ezan sesinden rahatsız olan ve hakaret etmekten kendimi alıkoyduğum çağdışı kadınların konuşmalarına ve dine saldırışlarına tepkisiz kaldık.

Türkiye Cumhuriyet’i Meclis’inden adını dahi yazmak istemediğim bebek katiline iltifat edenleri izlerken normal bir haber izleyen insan gibi tükettiğimiz duygusuzluğumuzla sessiz kalabildik.

Tüm buna karşılık tüm dünyada saygıyla ya da korkuyla karşılanan Başbakan hakkında olmadık iddialarda bulunabildik. Hatta MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Başbakan hakkında uluslararası alanda verdiği destekten dolayı Bahçeli’yi dahi eleştirebildik. Anlayacağınız hangi değerimiz varsa sırf çıkar adına hepsini yok etmeye yemin etmiş gibi her şeyimizi tüketmeye devam ediyoruz.

Yerelde  de durum farksız değil; sırf tasarruflu olduğu için, birilerini köşe etmediği için, Başkan olduğu günden beri Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nı gözünün üstünde kaşı olması ile suçladık. Oysaki onun bu tutumlu halinin Gölbaşı Belediye bütçesine getirdiği düzenin bir yıl sonraki kazanımlarını dahi düşünmeden yıpratabildiğimiz kadar yıprattık ve buna devam edeceğiz. En ilginç tarafı da bu insanları iktidara getirenlerin eleştirmesi oldu.

Bir başka örnek; bir önceki Belediye Başkanı A. Nasır Haşlak; bir yola çıkmaya milletvekili adayı olmaya niyetleniyor. Daha yola çıkmadan bu nasıl bir siyasi kin ise yok aday olamaz, kimse onu aday gösteremez diyerek Kepekliyi dahi aşmasına engel olmaya çalışılıyor.

Biraz geniş baklalım bu insanlar bizden, özümüzden onların bir yerlere gelmesine engel olmak bize hiçbir şey kazandırmaz. Mecliste bir Gölbaşılı’nın olmasının ne kadar farklı olacağını bir düşünün yani bazen siyaseti bir kenara bırakıp, değerleri tüketmekten vazgeçip, bazı olaylara çıkarsız yaklaşmanın zamanı gelmedi mi?

Şunu teklif ediyorum olayları yerel ve ulusal olarak ayıralım; Gölbaşı’nın adını Türkiye ‘ye başarılı olduğu alanlarda duyurup, eksik gördüğümüz alanlarda ise hep birlikte eksikliği ortadan kaldıralım. Eğer Gölbaşı’nın ismini taşıyan biri

varsa onun hakkında kötü konuşarak onu aşağılara çekmenin değil onu yüceltmenin peşine düşelim veya beğenmiyorsak yenisini üretelim. Ama tüketmeyelim.

Kimseye Polyanna olun demiyorum ancak; cadılığında bir sınırı vardır hatırlatıyorum…

Yeni Moda 3T

Tükeniyoruz Tüketiyoruz Tükeneceğiz..

Tükenmeden bu anlayışa bir son verelim. Yazı hakkında kimin ne düşündüğü umurumda değil çünkü tüketicilerin beni tüketeceği fazla bir şey kalmadı. Buyurun “Etim Kemiğim Sizindir” Diyorum. Bu sözü de yine tüketilen bir siyasiden hatırlıyorum.

Tüm İslam Âleminin Kandilini en içten duygularımla kutluyor. Kıyamete kadar tükenmeyecek dinimizin tüm Dünya’ya huzur getirmesini diliyorum…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı