Gölbaşı, Firma, Rehberi, Tanıtım, Etkin, İş, İlan, Belediye, İmar
Gölbaşı, Firma, Rehberi, Tanıtım, Etkin, İş, İlan, Belediye, İmar
Gölbaşı, Firma, Rehberi, Tanıtım, Etkin, İş, İlan, Belediye, İmar
Gölbaşı, Firma, Rehberi, Tanıtım, Etkin, İş, İlan, Belediye, İmar
Gölbaşı, Firma, Rehberi, Tanıtım, Etkin, İş, İlan, Belediye, İmar
Karagedik Bilkent Projesi - Aktif Haber Gazetesi - ANKARA - Haberimiz Var , Haberiniz Olsun...!

Karagedik Bilkent Projesi

18.07.2010 Tarihli Köşe Yazısı
Bu makale 18 Temmuz 2010, Pazar 10:48:00 eklenmiş ve 17992 kez görüntülenmiştir.

Karagedik Bilkent Projesi

 

Karagedik kentsel gelişim proje alanı Haymana yolu ile Konya yolu arasında, Gölbaşı Özel Çevre koruma bölgesi, Mogan - Eymir Gölleri havzasının güneyinde, Karagedik beldesinin kuzeybatısında yer almaktadır. Ankara Kent Merkezine 34 km uzaklıkta yer alan alanın tamamı Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırının içindedir.

Kent merkezine olan uzaklığın proje alanının kuzeyinden geçen Ankara – Adana otoyolu tamamlandığında yaklaşık 29 km’ye düşeceği tahmin edilmektedir.

Proje, Bilkent Üniversitesi’nin bir girişimi olarak Ankara Ticaret Odası (ATO) ‘nun katılımı* ve proje içerisinde kalan hazineye ait diğer mülkiyetlerin Toplu Konut İdaresi Başkanlığına (TOKİ) devredilmesiyle oluşturulmuş, Ankara’da daha önce örneği bulunmayan türde bir projedir.

*:ATO Karagedik’deki tüm arazilerini 2007 yılında MNG Holding’e satmıştır.

Fatih Üniversitesi ve Erdoğan Mustafa Akdağ Eğitim Vakfı arazileri Bilkent ve MNG den sonra 3. Proje olan Fatih projesi yayınlanmıştır. Konut imarlıların tamamı 1,50 emsal görünüyor.

Arazi Özellikleri

Proje alanı Özel Çevre Koruma Alanının hemen yanında yer almakta olup, bu anlamda yapılaşma kısıtlarının kalktığı ilk yer konumunda olduğundan oldukça avantajlı bir konuma sahiptir.

Buna ek olarak alanın üzerinde 7 adet dere bulunmaktadır. Bu derelerin arıtma tesisi inşa edilerek değerlendirilmesi öngörülmektedir.

Planlama alanının güney kesimlerinden BOTAŞ doğalgaz boru hattı geçmektedir. Bu hat üzerinde bir dağıtım istasyonu kurmak ve proje alanının ihtiyacını karşılamak projenin hedeflerindendir.

Projenin Hedefleri

Projenin Bilkent inisiyatifi olarak başlatıldığı andan itibaren ana hedefleri, Güney Bilkent adı ile yeni bir kampüs oluşturmak, mevcut kampüste yer almayan bazı fakülteleri burada konuşlandırmak, kampüsün yanında üniversite ile etkileşimli bir teknopark oluşturmak, yanında sanayi alanları yaratmak ve yaratılan çevreden elde edilen gelirle üniversitenin sürdürülebilirliğini sağlamaktır.

Üniversite ve teknopark, bir yerleşimin oluşmasında katalizör görevi gören çok önemli iki unsurdur. Karagedik’teki bu projede de bu iki unsur temel cazibe odaklarını oluşturacak, bunlara bağlı olarak sanayi ve ticaretin, ve buralardaki istihdamın yaratacağı konut ve rekreasyon alanları talebinin karşılanması gerekecektir.

Tüm bu unsurlar düşünülerek söz konusu proje alanında üniversitesi ve teknoparkıyla, sanayi ve ticaret alanlarıyla, yoğun ve az yoğun konut alanları, kentsel servisler, parklar, okullar, hastaneler, ve golf alanları gibi rekreasyon alanlarıyla tam olarak kendine yeterli bir uydu kent öngörülmüş, bunları esas alarak öncelikle bir nazım imar planı oluşturulmuş ve onaylanmıştır.

Nazım imar planlarının onayı ile hızlanan gelişmelerin devamında da uygulama imar planları, parselasyon planları ve inşaatların başlaması gibi kırılma noktaları vardır. Bu gelişmelerin her biri bu proje alanının cazibesini artırıcı unsurlardır.

İmar Durumu

Yapılaşmanın Golf sahası çevresinde bulunan konut imarı ile kendini gösteriyor. 0,30 – 1,00 -1,50 emsallerden oluşan 3 konut tipi vardır.

0,30 Emsal: Yapılaşmanın nitelikli villalardan oluşacağı öngörülüyor  Her 750m2 lik arsa payına Hmax=7,5 metreden bir adet Villa (3000m2 lik imarlı arsada 4 villa)

1,00 Emsal: Plan notlarından minimum 200 m2 alanlı dairelerden oluşacak. Her bir konutun arsa payı da 200m2 dir. (3000 m2 lik arsada 15 adet konut)

1,50 Emsal: minimum 150m2 alanlı dairelerin her birinin arsa payı 100m2 (3000 m2 lik arsada 30 adet konut)

Bunların dışında 0,60 emsal Ticari ve 1,50 emsal Ticari Rekreasyon arsaları da yatırımcıların ilgilerini çeken diğer yatırım unsurları.

Turizm,sosyal, dini tesisler ve sağlık, eğitim, spor alanları ile diğer kamusal alanlar, proje üstünde; Karagedik Bilkent projesinin Ankara’da hatta tüm Türkiye de eşsiz ve benzersiz proje olacağının göstergesidir.

Baran ADALI

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -Aktif Haber Gazetesi - ANKARA - Haberimiz Var , Haberiniz Olsun...!

 

© Copyright 2007 Aktif Haber Gazetesi . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi