Advert

Kosovalı Ressam Baymak ın Sergisi Keçiören de Açıldı

Kosovalı Ressam Baymak ın Sergisi Keçiören de Açıldı

Kosovalı Ressam Baymak ın Sergisi Keçiören de Açıldı
Kosovalı Ressam Baymak ın Sergisi Keçiören de Açıldı

Kosovalı Ressam Ethem Baymak ın Prizren Ruhunun Dışavurumu adlı resim sergisi Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi nde düzenlenen törenle açıldı.
Keçiören Belediyesi ve Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği nin işbirliği ile gerçekleştirilen serginin açılış törenine Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ın yanısıra Türkiye- Kosova Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Zeyid Aslan, Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Avni Sipahi, Karadağ Ankara Büyükeşçisi Branko Miliç, Ürdün Krallığı Ankara Büyükelçisi Amjad Adaileh, Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kasienof, Ankara Vali Yardımcısı Metin Arslanbaş, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil katıldı.
ESERLERİNDE OSMANLI NIN İZLERİ VAR
Törende konuşan Zeyid Aslan, Bizler Osmanlı nın torunları olarak bizlere Kosova nın güzel kültürünü tanıtan resim sergisi herkese hayırlı olsun. Adalet ve merhamet mücadelesini bizlere büyük bir gururla sergileyen sanatçımıza çok teşekkür ediyorum mesajını verdi.
Edebiyat ve resim sanatının değerli bir ustasını Keçiören de görmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Mustafa Ak ise, Balkanlardaki Osmanlı izlerini, Kosova nın tarihi ve kültürel dokusunu Sayın Baymak ın eserlerinde görebilirsiniz. Kosova da kendimizden bir şeyler görüyoruz, onlar bizim kardeşlerimiz. Kosova nın tek Türk belediyesi Mamuşa ile kardeşlik protokolümüz var. Tecrübe paylaşımlarında bulunuyor ve karşılıklı iş birliğimizi farklı platformlarda sürdürüyoruz dedi. Kültürel dokuyu, tarihi ve coğrafyanın temel özelliklerini en iyi anlatan unsurların başında sanatın geldiğine işaret eden Başkan Ak, Sanat, ilham olur. Sanat, şahit olur. Sanat, aracı olur. Bizler de sanatı ve sanatçılarımızı sanatseverlerle bir araya getirmeye devam ediyoruz. Hepinize teşekkür ediyor, serginin hayırlı olmasını diliyorum diye konuştu.
BEN OSMANLI TORUNUYUM
Ünlü ressamın eserlerini tanıtmanın kendisi için büyük onur olduğunu ifade eden Büyükelçi Avni Sipahi, Sergide Kosova daki kültürel zenginliği ve Osmanlı mimarisini çok güzel yansıtan tablolar yer alıyor. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak a bizlere verdiği destekler için teşekkür ediyorum dedi.
Düsen Kaseinov da, Kosova nın bağımsızlığının ilanının ardından TÜRKSOY olarak organize ettikleri bütün faaliyetlerde Kosova ya ve Kosova da yaşayan Türk toplumuna ayrı bir önem verdiklerini belirterek, Bizlere her zaman sonsuz destek veren Mustafa Ak a ve etkinliğin düzenlenmesinde tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Sanatçımız Ethem Baymak a başarılar diliyorum diye konuştu.
Değerli dostlarım, sizlere Kosova dan, Balkanlardan selam getirdim diyerek sözlerine başlayan Ressam Ethem Baymak ise, Ankara da gördüğü ilginin kendisini onurlandırdığını söyleyerek Osmanlı torunuyum ve bunu her yerde gururla söylüyorum. Balkanlarda Osmanlı Türk mimari eserleri zamanın dişlerinde yok olmak üzere. Ben bir sanatçı olarak fırçamla bu güzel eserleri gelecek nesillere tanıtmak istiyorum ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından protokol kurdele keserek serginin açılışını yaptı. Ardından Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu solisti Nilgün Kızılcı Balkan Müzikleri konseri verdi.

.kaynak iha.com.tr
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı