Advert
3. Sayfa
Giriş Tarihi : 03-10-2015 14:28   Güncelleme : 03-10-2015 14:28

Ankara’nın Jeotermal Potansiyeli

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği 2015 yılı Ekim ayı olağan toplantısı Haymana’da yapıldı. Toplantıya katılan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, katılımcılara Büyükşehir’in jeotermal kaynaklı ça

Ankara’nın Jeotermal Potansiyeli

Ankara’da jeotermal kaynaklarını korunması ve jeotermal turizminin geliştirilmesi için izlenilecek yolların ele alındığı “Ankara’nın Jeotermal Potansiyeli ve Ankara’daki Jeotermal Projeleri” konulu panele Özgür Güven’in yanı sıra aynı zamanda birlik başkanı olan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Güdül Belediye Başkanı Hava Yıldırım, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, birliğe üye belediye başkanları ile belediye meclis üyeleri katıldı.

 

 

 

-İLK DAİRE BAŞKANLIĞI ANKARA’DA

 

              Haymana Grannos Otel’de gerçekleştirilen panelde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, Türkiye’de Jeotermal alanında ilk daire başkanlığının Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulduğunu söyledi. Güven, daire başkanlığının kuruluş amacı ve Ankara’nın Jeotermal kaynakları konusunda bilgi verirken şunları söyledi:

 

 

              “Türkiye’de Jeotermal kaynaklı ilk ve tek daire başkanlığı biziz. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, benim nazarımda konusundaki en büyük lobi. Ankara’nın mevcut su sıcaklığı potansiyeli, 26 ile 85 santigrat derece arasında bulunuyor. Saniyede 0.35 ile 150 litre arasında değişen debiye sahip toplamda 66 jeotermal kaynak bulunuyor. Ankara bu alanda hızlı bir gelişme sergiledi, gelişmeye de devam ediyor. Gerek Büyükşehir Belediyemiz gerekse ilçe belediyelerimiz yeni kaynak arayışında. Ankara’nın 14 ilçesinde jeotermal kaynak bulunuyor. Bizler de buralarda daha çok sondaj yapmak istiyoruz. Daha önceleri ne biz nede Ankara bu kaynakların farkında değildi. Ankara’nın bu konudaki potansiyelini bilen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,  bu konuya öteden beri bir önem gösteriyordu ve ilk talimatı daire başkanlığının kurulması oldu.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
141. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA