Advert
3. Sayfa
Giriş Tarihi : 17-07-2015 14:26   Güncelleme : 17-07-2015 14:26

UCM'den Mavi Marmara yeniden incelensin kararı

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Mavi Marmara'ya saldıran İsrail hakkında verilen "soruşturmaya gerek yok" kararının yeniden incelenmesini istedi.

UCM'den Mavi Marmara yeniden incelensin kararı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) yargıçları, Gazze ye yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisine baskın düzenleyen İsrail hakkında açılan davayla ilgili daha önce verilen soruşturmaya gerek olmadığına yönelik kararın yeniden incelenmesini istedi.

 

 

UCM den yapılan açıklamada, ön büro mahkemesinin, savcılardan, Komor Adaları adına açılan davada verdikleri soruşturma yapmama kararını yeniden incelemeleri talebinde bulunduğu bildirildi.

 

 

Açıklamada, suçun ağırlık derecesinin belirlenmesinde maddi hataların yapıldığı kaydedildi.

 

 

UCM savcısı Fatou Bensouda, geçen yıl Kasım ayında davayla ilgili yaptığı açıklamada, İsrail in Mavi Marmara saldırısında savaş suçu işlediğinin tespit edildiğini ama bunun mahkemenin soruşturma yapması için yeterli yoğunlukta olmadığını ifade etmişti.

 

 

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı avukatları mahkemenin verdiği bu karara 29 Ocak tarihinde itirazda bulunmuştu.

 

 

UCM savcılığının ilk kararında yazılan esaslar dikkate alındığında, İsrail in Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırının mahkemenin yetki alanına girdiğine inandıklarını belirten İHH avukatları, soruşturmaya gerek olmadığına ilişkin kararın ön büro mahkemesi tarafından kaldırılması talebinde bulunmuştu.

 

 

Abluka altındaki Gazze ye yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisi, 2010 yılında uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına maruz kalmış ve müdahale sonunda 10 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

 

 

İHH ile mağdur aileler olaydan sonra UCM ye yaptıkları suç duyurusunda, saldırıda rolleri olan İsrailli yetkililerin yargılanmasını istemişti.

 

 

 

Türkiye ve İsrail in taraf olmadığı UCM, Mavi Marmara gemisi kendilerine üye Komor Adaları nda kayıtlı olduğu için başvuruyu kabul etmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA