Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 15-05-2015 16:13   Güncelleme : 15-05-2015 16:13

Gölbaşı’nda Engelliler Haftası Kutlandı

Gölbaşı Belediyesi ve Gölbaşı Engelliler Derneği tarafından Engelliler Haftası dolayısıyla Programa düzenlendi, Gölbaşı Belediyesi Atatürk sahil parkında gerçekleştirilen Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okuması ile başladı

Gölbaşı’nda Engelliler Haftası Kutlandı

Programa  Gölbaşı ve Ankara’nın çeşitli ilçelerinden engelli vatandaşlar aileleriyle,  Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Gölbaşı Kaymakamı Şahin Aslan, Ak Parti Ankara milletvekili Tülay Selamoğlu, Gölbaşı İlce Emniyet Müdürü Selim Sarıoğlu, Gölbaşı Ak Parti İlçe Başkanı Osman Karaarslan, MHP Gölbaşı İlce Başkanı Mahmut Aksoy, Gölbaşı İlçe Milli eğitim Müdürü Hayrettin Balcı, Gölbaşı Belediyesi Meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Engelliler Haftası dolayısıyla konuşma yapan Belediye Başkanı Fatih Duruay “Devletimizin son yıllarda engelli kardeşlerimiz için yapmış olduğu projeler, onlara vermiş olduğu destekler onların hayata daha çok bağlanması, toplum içerisinde daha fazla yer almaları ve onların toplumun birer bireyi olduğunu hatırlatması konusunda ciddi gelişmeler sağladı” dedi,

Yerel yönetimler olarak sosyal aktivitelere daha fazla yer vererek engellilerin toplumla beraber yaşadıklarını hissetmeleri sağlamak istediklerini ifade eden Fatih Duruay “ Bizim onlara seçim öncesi verdiğimiz bir sözümüz vardı. Engellilerimizle beraber bir dernek kuracaktık. Gölbaşımızda ki bütün engellilerimiz bir araya toplayarak. Onları daha çok aktifleştirmek, daha çok sosyal faaliyetler arasına sokmak ve onlarla daha fazla zaman geçirmek için derneği kurduktan sonra onlara birde yer tahsis ettik. Şuanda da tahsis ettiğimiz yerde kardeşlerimiz günülerlince program yapıyorlar” şeklinde konuştu.

2005 yılına kadar Türkiye’de engellilere yönelik her hangi bir kanun çalışmasının olmadığını belirten Ak Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu “2005’te ilk engellilerle ilgili kanun düzenlenmesi yapıldıktan sonra biz çalışmalara başlayabildik. Çünkü kanunsuz her hangi bir çalışma ilgili bakanlıklar tarafından yapılamıyordu. 2005 engelliler kanunu çıktıktan sonra, engellilere destek programları, engelli maaşları, sağlık hizmetleri, engelli kardeşlerimizin eğitim programları, rehabilitasyon merkezlerin açılması 2005 tarihinden sonra oldu” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra Gölbaşı Engelliler Derneğin açılışı için temsili kurdele kesimi yapıldı.

Şölende Ortopedik engelli Tuana Beyribey Engelli Bir Çocuğun Annesine Yazdığı Mektub okudu. Ankara Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Öğrencilerinin Paten Gösterisi, Bahçelievler Özel Eğitim Merkezi’nden 4 Öğrenci Ortak Şiir Okudu. Gölbaşı Özel Eğitim Uygulama Merkezi Öğrencilerinin Farecik Oyunu Gösterisi sunumu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Yaşam Merkezi Engellilerinin Dans Gösterisi, Gölbaşı Belediyesi Engelli Birimi Halk Müziği Korosunun Konseri verildi.

Daha sonra 2009 yılında O Ses Türkiye yarışmasında ikinci olan Bilal Göregen Programa katılanlara Konser verdi.

 

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay Gölbaşı Engelliler Derneği Başkanı Nurdoğan Tosun, Gölbaşı Belediyesi Engelli Birimi Halk Müziği Korosunun Yöneticisi Tevfik Karagül ve Gölbaşı Belediyesi Engelli Birimi İşaret Dili Öğretmeni Ayşegül Eser’ e çiçek verdi.

 

Daha sonra Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay tarafından ortopedik engelli iki öğrenciye akülü sandalye hediye edilirken, engelli vatandaşlar ve çocuklara Gölbaşı Belediyesi tarafından oyuncak hediye edildi.

Haber : Önder Ataseven

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Yeni Başkan Aksoy
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA