Advert
Siyaset
Giriş Tarihi : 10-08-2014 23:22   Güncelleme : 10-08-2014 23:22

Cumhur Başkanını Seçti

Türkiye’de ilk defa, halk sandık başına giderek köşke kendi cumhurbaşkanı çıkardı.

Cumhur Başkanını Seçti

Halk tarafından yapılan ilk cumhurbaşkanı seçiminde, oyların yarısından çoğunu Başbakan Erdoğan aldı. 

Erdoğan ın ardından ikinci sırada Ekmeleddin İhsanoğlu, üçüncü sırada HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş geldi.    

12. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN BALKON KONUŞMASI

 

Ak Parti Genel Merkezinde balkon konuşması yapmaya hazırlanan Erdoğan,yoğun bir kalabalık ve heyecanla karşılandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Sevgili Vatandaşlarım; Sizleri bu tarihi günde demokrasinin ve milli iradenin zafer gecesinde en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerine kardeş ülkelere hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Şahsımı Türkiye’nin 12 cumhurbaşkanı ilan eden aziz milletime şükranlarımı sunuyorum. Sandık başına giden her bir kardeşime teşekkür ediyorum . Tarihin yapılmasına ve yazılmasına katkıda bulunan her bir vatandaşıma teşekkür ediyorum. Yurt dışında oy kullanan kardeşlerime teşekkür ediyorum. 81 vilayetimizden bize hayır duaları olan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Dost ve kardeş ülkelerden bizlere hayır dualarını gönderen, tüm gönül dostlarına teşekkür ediyorum.

Kardeşlerim bugün bu seçimi kazanan sadece Recep Tayyip Erdoğan değildir. Bugün milli irade bir kez daha kazanmıştır. Bugün demokrasi bir kez daha yazılmıştır. Bugün şahsıma oy verenler kadar, oy vermeyenler de kazanmıştır. Bugün 77 milyon 81 vilayet kazanmıştır. Hiç kuşkusuz bugün Yeni Türkiye, öncü Türkiye kazanmıştır. Sadece Türkiye değil Gazze, Kudüs’te kazanmıştır.

Meydanlarda ki mitinglerimizde ramazan, oruç, sıcak demeden meydanlarda bizle çoşkuyu paylaştınız. Milletin adamına oy istediniz. Size ne kadar teşekkür etsem azdır.

Aziz Milletim; 1 temmuzda adaylığımız açıklandığın da bunun bir Fatiha olduğunu söylemiştik. Bugün milletimizle kutlu bir açlışı hep birlikte icra ediyoruz. Bugün bir dönemin kapılarını kapatıp, yeni bir dönemin kapılarını kapatıyoruz.

3 kasın 2002 de milletin partisinin iktidara gelmesiyle, millet kucaklaşmıştı. Bugün milletin doğrudan seçtiği cumhurbaşkanı ilke millet arasında ki tüm engellerden ortadan kalkmıştı. Halka bütünleşmiştir. Uzun yıllar boyunca demokrasinin üzerinde bir vesayet aracı olara görülen Çankaya bugün milli irade içine giriştir. Millette kucaklaştığı gündür.

Alevi den, Sünni den önce Türkiyeli vardır

Hiç kimsenin yaşam tarzına karışmadık. Kimliklere, inançlara hor gözle bakmadık. Oy vermeyenleri terk eden, tahkir eden bir siyasi anlayışımız hiçbir zaman olmadı. Bunu sadece sözle değil, eylemlerimizle de ortaya koyduk. İstanbul da büyükşehir belediye başkanı olduğum dönemde bunları icraatımızla ortaya koyduk. 

Bütün samimiyetimle söylüyorum, milletin takdirine bırakıyorum. Bize diktatör diyenler lütfen kendi muhasebelerini yapsınlar. Bize otoriter diyenler kendi muhasebelerini yapsınlar lütfen. Bizi tek adam olmakla, baskıcı olmakla itham edenler, lütfen kendilerini samimiyetle sorgulasınlar. 

Kendileri dışındakileri sıradan görenler, kendilerini eğitimli, başkalarını cahil görenler lütfen vicdan muhasebesini yapsınlar. Siyasi tarihimiz boyunca söylediklerimize baksınlar. 12 yılda Türkiye ye kazandırdıklarımıza baksınlar. 

Kardeşlerim hepimiz aynı ecdadın, aynı tarihin evlatlarıyız. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Musevi, Hıristiyan dan, Ezidi den, Alevi den, Sünni den önce Türkiyeli vardır. 


 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA