Advert
Siyaset
Giriş Tarihi : 10-08-2014 17:09   Güncelleme : 10-08-2014 17:09

Ak Parti Dışişlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Yasin Aktay ile Özel Röportaj

Ak Parti Dışişlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Yasin Aktay: “ Ortadoğu’da, böyle bir savaşa maruz kalması aslında doğrudan doğruya Türkiye’nin bölge için oynamaya tasarladığı rolü sabote eden bir gelişmedir”

Ak Parti Dışişlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Yasin Aktay ile Özel Röportaj

Vilayetler Evi’nde Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 550 öğrencinin katıldığı ve 120 konunun tartışmaya açıldığı programa katılan Ak Parti Dışişlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Yasin Aktay öğrencilerle bir araya geldi. Aktay program çıkışında Soner Aksakal agündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Işid yapılanması hakkında konuşan Aktay, Işid’in İslam dinine zarar verdiğini ifade ederek; “ Işid’in Pkk ile çatışması yeni ortaya çıktı. Işid tuhaf bir yapılanma. Arkasının nasıl geleceğini aslında merak ve ilgiyle izlenmeye başlanan bir hareket.  Bu hareketin, İslamı çok kirli suyla bulandırıyor olduğunu kendi adıma söyle bilirim. Ortaya koydukları eylem biçimleri itibari ile İslamı gerçekten bir din olarak, bir selam dini olarak,  gerçekten dünya da bu bölgede asırlarca insanlar arasında ki sevgiyi, muhabbeti yaymış olan İslamı, nefret edilen, kendisinden kaçılan,  bir şöhrete kavuşturan ve dünyada da İslami fobik duyguları adeta haklılaştırmak üzere üretilmiş bir fabrikasyon olduğu izlenimini elde ediyoruz” dedi.

 

Ak Parti Dışişlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Yasin Aktay konuşmasında “Bu hareket bölgede ki bütün yapılara karşı ve bilhassa da bölgenin mağdur, mazlum insanlarına karşı bir eylem içerisinde gördük. Halen bölgenin zalimlerine karşı özellikle Esad’a karşı doğru düzgün bir varlık koyduğunu göremedik. Ancak bu bölgede şuanda ortaya koymaya çalıştığı etkinlik biçimi, bölgenin bütün insanlarını birbirine düşüren, birbirine düşman eden bir yaklaşım. Ancak yaptıkları ilginç bir şey Barzani yönetimiyle Pkk arasında bir ittifak yapmış gibi görünüyorlar. Bu da neticesinin nereye doğru gidiyor olduğunu bir yandan ilgiyle, bir yandan endişeyle, diğer yandan tedbirimizi alarak izlemeye devam ediyoruz” diyerek devam etti.

 

Ortadoğu’da gelişen olaylarda Türkiye’nin hedef gösterildiği belirten Aktay; “Ortadoğu’da cereyan etmekte olan birçok hadisenin hedefinde Türkiye’nin olduğunu biliyoruz. En azından öyle olduğunu varsaymak durumunda kalıyoruz” dedi. Bu bölgede gelişen hadiselerin doğrudan doğruya Türkiye’nin iç barışını da tehdit ettiğini ifade eden Aktay sözlerine, “Gelişen hadiselerin önemli bir kısmı doğrudan doğruya Türkiye’nin iç barışını da tehdit eden hareketler. Neticesinde Türkiye bahsettiğimiz bölge 4-5 sene öncesine kadar, Türkiye ilişkileri ileri seviyeye getirdiği ve bu seviye sayesinde hem Türkiye’nin, hem bölgenin kendi iç kalkınmasını ileri bir safhaya ulaştırabildiği bir bölgeden bahsediyoruz. Bu bölgenin, böyle bir savaşa maruz kalması aslında doğrudan doğruya Türkiye’nin bölge için oynamaya tasarladığı rolü sabote eden bir gelişmedir. Bu gelişmelerin, bu şekilde cereyan etmesi, bilerek ya da bilmeyerek, hedefleyerek veya hedeflemeyerek Türkiye’ye zarar veriyor olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin bu süreç içerisinde ve gelişmeler yoluyla hedeflenmiş olduğunu düşünüyoruz” diyerek son verdi. 

Aktay Anadolu Öğrenci Birliği nin yapılanması hakkında da konuşarak; Gençliğin Türkiye ve dünya meselelerine duyarlı olduğunu belirten Aktay; “ Türkiye’nin hemen hemen bütün illerinde organize olmuş bir öğrenci hareketidir. İlgiyle ve beğeniyle izlediğim bir hareket. Bu hareket içerisinde yetişen gençlerin bireysel meziyetleri  son derece güçlü, dünyaya bakışları, hayata bakışları Türkiye’de özlediğim, hayal ettiğim bir öğrenci profili yetiştirmeye çok uygun. Özgüvenli, irade sahibi bir gençlik yetişiyor olduğu, eleştirel bir gençlik olduğu ve eskiden beri izlediğim ve genellikle dünya meselelerine duyarlı, Türkiye’nin genel anlamda meselelerine, insan haklarına, insani problemlerine son derece duyarlı  bir gençlik tipi. Kendi gençliğimi bulduğum bir hareketlerden birisi. Genellikle faaliyetlerinde nazlanmadığım hareketlerden bir tanesidir” dedi.

Aktay, kendisinin de bir üniversite hocası olduğunu belirterek; “Bu hareketin zaman zaman yaptıkları eğitim kampları son derece entelektüel bir ufuk türü şeklinde cereyan ediyor. Hem dünya, hem ülke meselelerine dair hemde daha derin bir ufuk şeklinde cereyan ediyor. Bu toplantılarda son derece meraklı, ilgili, dünya meselelerini dert etmiş, Türkiye’nin meselelerini dert etmiş entelektüel seviyesi bir hali gelişkin gençlik buldum. Bu da bir üniversite hocası olarak vasfımı bir hayli heyecanlandıran bir buluşma olarak gerçekleşiyor. O yüzden burada olmaktan büyük keyif alıyorum” dedi. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA