Advert
Siyaset
Giriş Tarihi : 08-08-2014 11:14   Güncelleme : 08-08-2014 11:14

Başbakan Beşir Atalay: “Biz Ortadoğu’da Güçlü ve Etkili Bir Ülke Olmaya Devam Edeceğiz”

Anadolu Öğrenci Birliği Seminerine konuk olarak katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Soner Aksakal'a gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Beşir Atalay: “Biz Ortadoğu’da Güçlü ve Etkili Bir Ülke Olmaya Devam Edeceğiz”

Vilayetlerevi’nde Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde 550 öğrencinin katıldığı ve 120 konunun tartışmaya açıldığı programa katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay öğrencilerle bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın kaleme aldığı “Sessiz Devrim” kitabını öğrencilere hediye etti.

Program çıkışında uluslar arası ve ulusal gündeme ilişkin açıklamalarda bulunana Atalay Işid, İsrail, Ortadoğu ve katıldığı program hakkındaki görüşlerini paylaştı.

 TÜRKMELERE YARDIM GÖNDERİYORUZ

Irak içinde çok karmaşık durum olduğunu, Işid’in Musul ve diğer şehirleri işgalinin ardından insanların bu şehirleri terk ettiğini ifade eden Atalay, Işid’in bölgede meshebi bir ayrılığı gerçekleştirdiğini söyledi.  Atalay “Türkiye olarak genelde Irak’ta mağdur olan insanlara ama öncelikle Türkmen kardeşlerimize yardım gönderiyoruz. Şu ana kadar gönderdiğimiz yardım 92 tırdır” dedi. Bu yardımların ağırlıklı olarak devlet imkanlarıyla bunun yanı sıra sivil toplum örgütleri ve derneklerin de desteğinin olduğunu söylerken yardımların Afat aracılığıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

 

Türkmenler için yeterince çadır gönderildiğini söyleyen Atalay, bölgede bir kamp kurulma planın olduğunu ifade ederken “ kampın kurulumuyla ilgili karar verildi ancak mekanıyla ilgili bir gecikme oldu. Önce Sincar olarak belirlendi Ama Işid orayı da ele geçirdi. Mümkün olabildiğince Kuzey Irak civarında kampı kurmayı planlıyoruz. 20000 kişilik bir Türkmen çadırı kuracağız. Yönetimini onlara vereceğiz bütün ihtiyaçlarını biz karşılayacağız” dedi. Dohuk civarına yakın bir bölgede kurulacak kampla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade etti .

 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay bölgedeki karışıklığın üzücü olan tarafın Şii-Sünni ayrımı olduğunu ifade ederken Türkmen kardeşlerimizin arasında Şii ve Sünni çatışmasının olduğunu söylerken “ Bunların ikisi de Türkmen. Biz Türkiye olarak Türkmenlere şu telkinde bulunuyoruz bu Türkmen birliğini bozmayın Şii-Sünni ayrımına düşmeyin, birbirinizle mücadele etmeyin. Onların arasında uzlaşmayı sağlamak için çaba sarf ediyoruz. O konuda bizi üzen bir durum “dedi.

 İSRAİL LAHEY DE YARGILANMALI

 İsrail’in Lahey de yargılanacağı konusundaki soruya cevap veren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay “ İnşallah olması lazım, geç kalmış” dedi. Batı dünyasının açıklamalarını eleştiren Atalay “ Bir günde 70 tane Gazzeli hayatını kaybediyor, ama bir İsrailli subay kayboldu diye bütün batı dünyası İsrailli subayın teslim edilmesi yönünde açıklamalar yapıyorlar. Bütün bunlar orda olup biten zulmü daha açık ortaya koyuyor. Başbakanımızın söylediği gibi Hitler vari bir politika izliyorlar. Kendilerine oralarda zulm edildi. Hitler nasıl zulümler yaptı. İsrail şimdi burada tam bir zulüm uyguluyor. İnşallah bu yargılamanın olması lazım böyle bir şey olursa çok mutlu oluruz. Bu konuda Türkiye olarak bizim tavrımız oldukça  net. Dünyada belki en net tavrı ortaya koyan ülkeyiz. Hem siyasi yönde hem de Gazze’ye ekonomik ve insani yardımlar ulaştırmak için büyük çaba sarf ediyoruz” dedi.

 ORTADOĞU DA GÜÇLÜ VE ETKİLİ OLACAĞIZ

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin Türkiye’ ye yansıması ve Ortadoğu politikası hakkında konuşan Atalay : “ Biz Ortadoğu ‘da çok açık bir politika izliyoruz. Ak Parti döneminde Türkiye olarak Ortadoğu’da, Ortadoğu’yu kucaklayan ilişkilerimizi çok arttıran bir politika izledik. Hem Arap ülkeleri, hem İslam ülkeleri, hem Ortadoğu’da genel olarak. Bu bölge bizim insanımız. Bölgede daha kuşatıcı olmalıyız. Bir ihtiyaç olduğunda yardımlarına koşmalıyız. Şu anda Suriye’de sorun var, Suriyeliler bize sığınıyor. 1 milyonu aşkın insanın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bakın Irak’ta bir olay oluyor en güvenli ülke olarak Türkiye’ye geliyorlar. Bu çok önemli Türkiye’yi bu arada güçlü ve güvenli ülke olarak görüyorlar. Bu Ortadoğu insanının Türkiye’ye bakışıdır. Bizimde bunlara öyle bakmamız lazım. Suriyeli kardeşlerimize vatandaşlarımızın çok iyi davranması ve insani muamele etmesi lazım, onların ihtiyaçlarına destek vermek lazım. Bu ev sahipliği ilerde Türkiye’yi de, vatandaşımızı da çok büyütecektir.  İlerde bunlar anılacaktır. Biz inşallah Ortadoğu’da güçlü ve etkili bir ülke olarak devam edeceğiz” dedi.

Anadolu Öğrenci Birliği programı ve gençlik hakkındaki yorumlarını aktaran Beşir Atalay gençlerle paylaşımda bulunmak için katıldığını ifade eden Atalay eski bir üniversite hocası olarak aynı yaşta böyle bilgili gençlerle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu ve heyecanı dile getirdi. “Bu derneği tebrik ediyorum. Yazın bu sıcağında 80 üniversiteden temsil edilen gençleri bir araya getirmişler. Burada misafir ediyorlar. Onlara bir şeyler anlattım ama bende onlardan etkilendim. Bunu da açıkça söylüyorum. Soruları çok etkileyiciydi” dedi.  

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA