Advert
Video Haber
Giriş Tarihi : 03-07-2014 11:27   Güncelleme : 03-07-2014 11:27

TV frekansları değişiyor

4A uydusuna geçiş yapılacak olması nedeniyle TV frekansların büyük bölümü değişecek.

TV frekansları değişiyor

Türksat 4A uydusu 14 Temmuz da 42° Doğu boylamında operasyonel hale gelecek.

28 Ekim 2008 de Türksat 3A nın devreye alınmasında yaşanan sürecin bir benzeri yeniden yaşanacak ve tüm frekanslar değişecek.
Türksat 4A uydusunun, 50 derece doğu boylamındaki uydu performans testleri geçtiğimiz haftalarda tamamlanmış ve uydu Ankara Gölbaşı kampüsündeki yer kontrol istasyonundan gönderilen komutlarla 2 Haziran 2014 te, nihai işletme lokasyonu olan 42 derece doğu boylamındaki yörüngesine doğru hareket etmişti.
Türksat 4A uydusu, bir hafta süren yolculuğunun ardından Türksat 3A ve Türksat 2A ile aynı lokasyonda yayına başlamıştı.

14 Temmuz da ise yayınlar Türksat 4A uydusuna aktarılacak. Böylece televizyon yayınları, Türksat 4A uydusu üzerinden izlenmeye devam edilebilecek. Uydunun özellikleri Türksat 4A uydusunun kapsama alanında, Türkiye nin yanı sıra Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Afrika yer alıyor. 2016 da ömrünü tamamlayacak Türksat 2A uydusunun müşterileri, Türksat 4A uydusuna aktarılacak.

Türksat 4A uydusu kullanılan yeni teknolojiler sayesinde Türksat 2A uydusundan daha fazla kapasite artışı sağlayacak. Türksat 4A uydusu tarafından kullanılacak yeni bir teknoloji olan Ka Bant frekansı sayesinde Türk televizyon ve radyo kanallarının yayınları, Avrupa ve Asya nın ardından Afrika yı da kuşatacak.

Yaklaşık 5 ton ağırlığında olan ve mevcut Türksat uydularına göre daha lü sinyal kalitesine sahip uydunun manevra ömrü 30 yıldan fazla olacak. Uydunun, yaklaşık 5 yılda kendini amorti etmesi bekleniyor.

KAYNAK: HABER 7 COM

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA