Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 10-05-2014 17:29   Güncelleme : 10-05-2014 17:29

Engelliler Haftası Kutlandı

Her yıl Mayıs ayının ayının 10-16 günlerinde kutlanan Engelliler Haftası, gölbaşı Atatürk Sahil Parkı'nda düzenlenen bir etkinlikte kutlandı.

Engelliler Haftası Kutlandı

 

 


Gölbaşı Belediyesi’nin katkılarıyla, Ak Parti İl Başkanlığı’nın düzenlenmiş olduğu Engelliler Şöleni Gölbaşı Atatürk Sahil Parkı’nda kutlandı. Gölbaşı dahil olmak üzere çevre ilçelerden gelen engelliler, hazırladıkları oyunlar ve gösterilerle damga vurdu.  

Gölbaşı Kaymakamı Şevket Cinbir, Ak Parti İl Başkanı Murat Alparslan, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Doğan Çağatay, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, ilçe başkanları, meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş Atatürk Sahil Parkı’nda bir araya geldi. Engelliler Haftası münasebetiyle düzenlenen etkinlikte, Gölbaşı, Pursaklar, Kızılcahamam, Mamak, Çubuk, Haymana, Keçiören, Çankaya, Beypazarı, Adapazarı, Polatlı, Etimesgut, Yenimahalle, Altındağ’da, anneler günü dolayısıyla yılın anneleri seçildi.

Düzenlenen programda aynı zamanda Ankara Kulübü Gölbaşı Şubesi  Seğmen ekibinin gösteri,  Altındağ Belediyesi down sendromlu  çocukların gösteri, Gölbaşı Bahçelievler Özel Eğitim Merkezi öğrencileri Ankara Oyun Havaları söylemi, piyes pandomin gösterisi ve repte playback gösterisi, Beyaz Meleklerin gösterisi, Büyükşehir Belediyesi görme engelli müzik grubu gösterisi, Altındağ Belediyesi görme engelliler müzik grubu gösterisi, sergilendi. 

Programda konuşan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, aslında herkesin bir engelli adayı olduğunu söyleyerek şöyle konuştu;

“Biz kendi öz benliğimizden uzaklaştırıldığımızdan beri, anneler günü, babalar günü, engelliler gününü kutlar olduk. Aslında bizim her günümüz bunlarla geçiyor. Her gün onları günü olması gerekirken, dünyada ki bazı insanların istemesi üzerine etkinlikler düzenliyoruz. Sadece bir güne sıkıştırmak doğru değildir bu günleri. Toplumda birlikte yaşadığımız insanlar bir güne sığacak insanlar mı ? Engelleri hep beraber aşalım. Dünyada bir kere kutlanan günü, biz her gün kutlayalım. Onlara yapacağız sosyal desteklerle her günümüz olsun. Biz istiyoruz ki sosyal devlet olma politikalarının son yıllarda gelişmesi ve yerel yönetimler tarafından benimsenmesi ve bu uğurda yapılan çalışmalarımızla bütün engelleri kaldıracağız. Biz projelerimizi hazırlarken, engellerimizle ilgili projemizin de ismi engelsiz yaşam merkezi koyduk. Biz hiçbir kardeşimizi engelli olarak görmüyoruz. Onlar bu toplumun bir parçasıdır.

Biz onları kendimiz olarak kabul ediyoruz. Ve şunu iyi biliyoruz ki hepimiz aslında birer engelli adayıyız. Engelli kardeşlerimize bazı sözler verdik ve inşallah bunları yerine getireceğiz. Biz sizleri engelli olarak görmüyoruz” dedi.

Programda, engelli çocuğu olan bir anne, okuduğu şiirle herkesi duygulandırırken, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’da bir annenin evladına yazdığı şiire kayıtsız kalmayarak duygulu anlar yaşadı.

Ak Parti İl Başkanı Murat Alparslan’da bir konuşma yaparak,  “yılın ve hayatımız her yerinde hissetmemiz gerek bu özel günü belki de tek bir güne sıkıştırarak yaşamaya çalışıyoruz. Türkiye’de 8.5 milyon engelli var. Hepimiz her an bir engelli olma potansiyeli taşıyoruz. Ve birbirimizi bu yüzden anlamak durumundayız. Engelli kardeşlerimize Ak Parti döneminde çok güzel imkanlar sunuldu. Doğuştan var olan eşit bir şekilde yaşama imkanları verildi. Engelli vatandaşlarımız belki hayatlarında biraz daha zorlanıyorlar ama sizlerin yüreğinde ki çoşku ve ışık her türlü engeli aşacak şekildedir. Asıl engel insanın ruhunda ki engeldir” diyerek katkısı olan herkese teşekkür etti.

Programın ardından yemek ikramı ve engellilere çeşitli oyuncaklar verildi.

GÖLBAŞI BELEDİYE BAŞKANI FATİH DURUAY IN KONUŞMASI

 

BİR ANNENİN ÇOCUĞUNA YAZDIĞI ŞİİR

 

AK PARTİ İL BAŞKANI MURAT ALPARSLAN IN KONUŞMASI

 

ENGELLİLERDEN HALK OYUNU 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA