Advert
Video Haber
Giriş Tarihi : 15-02-2014 11:05   Güncelleme : 15-02-2014 11:05

Ankara İtfaiyesi’nin Ocak Ayı Raporu

Yılın ilk Ayında 464 yangın meydana geldi.

Ankara İtfaiyesi’nin Ocak Ayı Raporu

Ankara İtfaiyesi’nin Ocak Ayı Raporu

Yılın ilk Ayında 464 yangın meydana geldi

İtfaiyenin anında müdahalesi sonucu 456 yangın kısmi hasarla atlatılırken, 8 yangın ağır hasara neden oldu.

Yangınlardan 159’U ot, saman, ekin ve çöplük alanlarında yaşanırken, 185 yangın kundaklama sonucu çıktı.

 

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı verilerine göre; yılın ilk ayında Ankara’da toplam 464 yangın meydana geldi. İtfaiyenin anında müdahalesi sonucu 456 yangın kısmi hasarla atlatılırken, 8 yangın ağır hasara neden oldu.

Ankara’da Ocak ayı boyunca, hava sıcaklığının mevsim normallerinin hayli üzerinde geçmesinin de etkisiyle ot, saman, ekin ve çöplük alanlarında meydana gelen yangın yıllara göre ortalamanın üzerinde oldu. Geçen ay bu bölgelerde 159 yangın olayı gerçekleşti.

Ocak ayı boyunca yaşanan yangınlardan 156’sı konut, özel işyeri ve büroların, 1’i kamu işyerlerinin bulunduğu binalarda yaşanırken, 56 yangın motorlu araçlarda, 29 yangın fabrika, atölye ve imalathanelerde, 9 yangın odunluk ve kömürlüklerde,  2 yangın ise ormanlık ve fidanlıklarda gerçekleşti. Ayrıca 52 yangında yukarıda sınıflama yapılan alanların haricinde diğer değişik mekanlarda oluştu.

Ay boyunca yaşanan yangınların 185’inin kundaklama sonucu çıktığı belirlendi. Yangınların ana unsurlarından tedbirsizlik ve ihmal sonucu atılan sigara ve kibrit, Ocak ayında 111 yangının çıkış nedeni olurken, yangınların 90’ı elektrik kontağından,  35’i baca tutuşması, 25’i ocak, soba, tandır ve kalorifer kazanındaki ateşin etrafa sıçraması,  5 yangın akaryakıt ve parlayıcı maddelerin alev alması, 9 yangın doğal gaz ve tüp parlaması, sonucu çıktı. Ayrıca 4 yangın ise diğer değişik nedenlerden meydana geldi.

İtfaiye Ocak Ayında 1739 Hizmete İmza Attı

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yılın ilk ayında yangınlara müdahale dışında, Ankaralıların çeşitli yardım taleplerini de karşıladı.

Ankara İtfaiyesi Ocak ayında vatandaşlardan gelen 809’u baca temizliği olmak üzere toplam 920 yardım çağrısına cevap verdi.

Ocak ayında Ankaralıların isteği üzerine İtfaiye ekipleri 809 binanın baca temizliğini gerçekleştirdi. Aynı ay içerisinde 29 su baskını olayına müdahale eden itfaiye ekipleri, 16 ayrı olayda asansörde mahsur kalanları kurtararak, 9 olayda da kilitli kalan kapıları açarak vatandaşın imdadına yetişti. Söz konusu ay içerisinde itfaiye ekipleri, 20 intihara teşebbüs olayında gerekli tedbiri alarak, intiharın önlenmesi hususundaki çalışmalara aktif olarak katılırken, emniyetin sağlanmasında da başrolü oynadı.

Ay boyunca değişik ihbarları değerlendirerek tedbir amaçlı 32 karargah çıkışı gerçekleştiren itfaiye ekipleri, ayrıca vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda 5 bayrak ipi takma, indirme hizmetiyle de Ankaralılara destek sağladı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı denetim hizmeti kapsamında ay boyunca 795 işyerinde gerçekleştirdiği denetim sonucu İtfaiye Uygunluk Raporu verilirken, 2 binada asansörün projeye uygunluk yönünde rapor, 3 şikayetlerle ilgili denetim, 2 hususta da vatandaşlara bilgilendirme yönünde denetim gerçekleştirdi.

 

Eğitime Özel Önem

Yangınla mücadele de eğitime önem veren Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Daire Başkanlığı, Ocak ayında da eğitim faaliyetlerine devam etti. Ay boyunca 5 okulda gerçekleştirdiği eğitim ve tatbikatta, 967 öğrenciyi yangınla mücadele konusunda bilgilendirdi. Ayrıca düzenlediği 12 konferansla da 778 vatandaşımıza ulaşarak, onları yangınla mücadelenin püf noktaları hakkında ipuçları verdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA