Advert
Video Haber
Giriş Tarihi : 26-09-2013 15:42   Güncelleme : 26-09-2013 15:42

Mogan Gölüne Uçak İnecek mi?

Mogan Gölü'ne deniz uçağı seferlerinin başlayacağı yönündeki iddiaları sordu.

Mogan Gölüne Uçak İnecek mi?

Mogan Gölüne Uçak İnecek mi?

 

Mogan Gölü ne deniz uçağı seferlerinin başlayacağı yönündeki iddiaları sordu.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Başbakan Erdoğan’a, Özel Çevre Koruma Bölgesi olan ve 227 kuş türünün barındığı Mogan Gölü’ne deniz uçağı seferlerinin başlayacağı yönündeki iddiaları sordu. 

Gök, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Ankara’nın Gölbaşı İlçesi Mogan Gölü’ne deniz uçağı seferlerinin yapılacağı iddialarını Meclis gündemine taşıyan Gök, bu durumun Ankara Kuş Gözlem Topluluğu ve Gölbaşılılar tarafından endişe ile karşılandığını ifade etti.

Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Mogan Gölü’nün 53 familyadan 227 kuş türünü barındırdığını ve Dikkuyruk ördek dahil olmak üzere nesli dünyada tükenme tehlikesi yaşayan 5 kuş türüne de ev sahipliği yaptığını belirten Gök, Başbakan Erdoğan’a, “Göle inecek uçakların gürültü ve sarsıntısından kuşların ürkeceği, yuvalarından kaçacağı, doğal dengelerinin bozularak üremelerinin engellenmiş olacağı gibi hususlarda hassasiyet göstererek ilgili kurumlara halkı rahatlatıcı açıklama yapmaları için bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz” diye sordu. 

Gök ‘ün yazılı soru önergesine meclisten cevap geldi . Şöyle ; Gölbaşı İlçesi, Mogan ve Eymir Gölleri, 22/10/1990 tarih ve 90/i 117 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit ve ilan edilmiştir. Mögan Gölü üzerinden Ankara-İstanbul deniz uçak seferlerinin yapılacağı konusunda Bakanlığımıza 2012 Aralık ayında Sivil Toplum Kuruluşlarınca dilekçeler verilmekle birlikte,  bugüne kadar Bakanlığımızca konu hakkında verilen herhangi bir izin bulunmamaktadır.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA