Advert
Ankara Ab’ye Hazırlanıyor
Ankara Ab’ye Hazırlanıyor
Projelerde En Büyük Başarıyı Ankara Yakaladı

 

Ankara Ab’ye Hazırlanıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, AVRUPA Birliği Bakanlığı Ve Ankara Valiliği’nin ortaklaşa yürüttüğü “Ankara AB’ye Hazırlanıyor” projesi kapsamında ‘’7. Çerçeve ve programı bilgi günü’ toplantısı gerçekleşti.

 

Projelerde En Büyük Başarıyı Ankara Yakaladı 

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Ankara Valiliği’nin ortaklaşa yürüttüğü  “Ankara AB’ye Hazırlanıyor”  projesi kapsamında ‘Avrupa Kültür Programı’ başlığındaki “7. Çerçeve Programı Bilgi Günü” toplantısı gerçekleşti.

 

Ankara Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıya ASO Genel sekreteri Doç. Dr. Yavuz Cabbar, Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü Dr. İlksen Hilal Yıldır’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nin farklı departmanlarından 50’ye yakın personel ile kamu ve özel kuruluşlardan çok sayıda uzman katıldı.

 

Günün ana konusu AB 7. Çerçeve Programı – Genel ve İşbirliği Özel Programı konusunda özel bir sunum yapan 7. Çevre Programı Güvenlik ve JRC (Ortak Araştırma Merkezi) Alanları Ulusal İrtibat Noktası yetkilisi Burcu Göğüş Doğan, Türkiye’nin AB’nin 6. Çevre Programı ile bu projeye ilk defa katıldığını hatırlattı.

Tecrübe kazanan Türk araştırmacıların, AB 7. Çevre Programı kapsamında arzu ettikleri ekonomik geri dönüşümü elde ettiklerini vurgulayan Doğan,  program kapsamında 2012 yılında gerçekleşecek son çağrılarla birlikte Türk araştırmacıların başarılarının daha da artacağını söyledi.

 

En Büyük Başarı Ankara’nın 

AB 7. Çevre Programı kapsamında projelerde en büyük başarıyı Başkent’in yakaladığına dikkat çeken Doğan, Ankara’yı sırasıyla, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’nin takip ettiğini belirtti.

Ankara’nın bu başarısında Ankara Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Ankara Valiliği’nin ortaklaşa başlattığı “Ankara AB’ye Hazırlanıyor” projesinin de büyük pay sahibi olduğunu kaydeden Doğan, Ankara’nın üniversite kenti olmasını ve gelişen sanayiyi de başarının diğer paydaşları olarak gösterdi.

 

Daha sonra AB 8. Çevre Programı’nın 2013 – 2020 yılları arasını kapsayacağını anlatan konuşmacılar, Ankara’daki tüm yerel yönetim, kamu ve özel kuruluşları, AB müktesebatına uygun uluslararası işbirliği sonucu oluşturacakları organizasyonları gerçekleştirmeye çağırdılar.

 

Prosedüre uygun yöntemlerle gerçekleştirilecek organizasyonların ARGE çalışması ile üretecekleri projeler AB fonundan temin edilecek kaynak ile yaşama geçirileceğini hatırlatan konuşmacılar herkesi proje hazırlamaya ve AB fonlarına başvurma çağrısında bulundular.

“Ankara AB’ye Hazırlanıyor” projesi, 27 Mart 2012 tarihinde Avrupa Birliği Başkanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in katıldığı protokol imza töreniyle hayata geçirilmeye başlandı.  

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, kaymakamlıklar, Ankara Valiliği’ne bağlı il müdürlükleri ve Ankara İli Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu üye kuruluşlarının katıldığı eğitimlerle Ankara, Avrupa Birliği’ne bir adım daha yakınlaşıyor.

 

Özellikle yerel yönetimlerin AB standartlarında çalışmasını sağlayabilmenin amaçlandığı eğitimlerle “müktesebatın yerel düzeyde doğru ve etkili uygulanabilmesi, yerel yönetimlerin ve yerelde hizmet veren kurumların Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini destekler nitelikte hareket edebilmeleri ve AB’nin bu süreçte sunduğu fırsatların iyi şekilde değerlendirmeleri” gibi konularda yerel idareler daha da güçleniyor.

 

ETİKETLER
Ankara Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği Proje Çerçeve Ankara Sanayi Özel Program
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500