Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 19-09-2021 13:27   Güncelleme : 19-09-2021 19:40

“Balköy Projesi” kapanış toplantısı yapıldı

Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından hazırlanan, Gölbaşı Belediyesi ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen “Balköy Projesi” kapanış toplantısı Ballıkpınar Mahallesi'nde gerçekleşti.

“Balköy Projesi” kapanış toplantısı yapıldı

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından ‘Kırsalda Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi Mali Destek’ programı  kapsamında finansmanı sağlanan Gölbaşı Kaymakamlığı, Gölbaşı Belediyesi ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi iş birliğinde 2020 yılında başlayan “Balköy Projesi” kapanış  toplantısı Ballıkpınar İlkokulu bahçesinde düzenlenen törenle   gerçekleşti.

Yöresel ürünlerin üretimi ve pazarlaması ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi amacıyla başlayan proje kapsamında Hacı Bayram Veli Üniversitesi akademisyenleri tarafından  hijyen, arıcılık, bahçe bakımı, E-pazarlama, nakış ve dokuma eğitimlerinin yanı sıra  hayırseverlerin de  desteği ile okul binası, sağlık evi binası ve köy çeşmeleri yenileme çalışmalarıda tamamlanarak açılışları gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, “Balköy projesi 15 ay süreyle hazırlanan ve 438.155 TL’lik bütçesi olan bir projedir. Hedef grubu Ballıkpınar mahallesi ve çevresinde bulunan mahallelerde yaşayan yöre halkıdır.  Projemizin amacı yöresel ürünlerin üretim ve ticarileşme süreçlerini geliştirmek, alternatif etkinlik alanları oluşturmak, geleneksel değerleri açığa çıkarıp devamlılığını ve tanınırlığını sağlamaktır. Bunu yaparken ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerin geliştirilmesini sağlamak, böylelikle turizm ve tarım potansiyelini artırmak ve  yöre kültürünü tanıtmaktır” dedi.

Proje kapsamındayapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Kaymakam Bilgihan, “Bu kapsamda öncelikle yıllardır atıl durumda olan Okul binası hayırseverler ve Kaymakamlığımız desteğiyle yeniden yapılmış, yine sağlık ocağımız hayırsever desteğiyle yenilenmiştir.  Akabinde Okul binasında dokuma atölyesi oluşturularak dokuma bezi üretimine başlanmış ve yemek atölyesi, kütüphane ve nakış atölyesi  oluşturulmuştur. Okulun tekrar faaliyete geçirilmesi için gerekli onaylar alınmış ve eksiklikleri tamamlanarak açılma aşamasına gelmiştir. İlkokulda ilk aşamada 8 öğrenciye eğitim verilecektir. Sağlık ocağı sağlık hizmetlerinde kullanılacak  alan ve kültür evi olarak iki kısımda düzenlenmiştir. Kültür evi tüm Ballıkpınar halkınca işbirliği içinde sandıklardaki tarihi gün yüzüne çıkarmıştır. Ballıkpınarın yemeği, kültürel dokusu ve geleneklerini arşivleştirmek ve paylaşmak amacıyla mahalle halkının ev sahipliğinde Turizm Fakültesi öğretim görevlilerimizin katılım ve katkılarıyla Gölbaşı Belediyesi kültür birimince çekim ve atölye faaliyetleri  yapılmıştır. Yine hayırsever desteğiyle mahalledeki 5 çeşme Gölbaşı andezit taşı ile yeniden yapılmıştır. Ballıkpınar merkezli Gölbaşılı Girişimci Kadın Kooperatifi de yeni oluşum sağlamış olup projenin sürdürebilirliğini güçlendirmeyi hedeflemiştir” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya ise “Son yıllarda Gölbaşı’nda çok ciddi bir atılım başladı ve bu da çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Pandemi şartlarına rağmen gün yok ki Gölbaşı’nda büyük bir projeye imza atılmasın, onlar Gölbaşılıların ve Ankaralıların hizmetine sunulmasın. Bu projelerin kaynak olarak da ağırlıklı şekilde hayırseverler üzerinden yapıldığını, her şeyden önce hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Gölbaşı’n da Kalkınma ajansı çok büyük destek veriyor. Gölbaşı’na yine da pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Gölbaşı diğer ilçelerden farklı. Ballıkpınar’da yapılanları insan görünce gururlanıyor ve umutlanıyor. Biz siyasetçiler olarak bu yapılanlara bir iltifat yapmamız lazım. Marifet iltifata tabidir” diyerek projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ise belediye olarak yaptıkları projeler hakkında bilgi vererek, “  El ele ve omuz omuza verip hep birlikte Gölbaşı’nı hakettiği yere getirelim. Biz Gölbaşı Belediyesi olarak yanınızdayız ve üniversitelerimizden de destek bekliyoruz. Hacı Bayram Veli Üniversitesi,Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve 25 bin üniversite öğrencisi Gölbaşı’ndadir. Gölbaşı’nı güzel etkinlilerle anılmasını istiyoruz” dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik “ Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik “Ankara Kalkınma Ajansı olarak Ankara’da ki kamu, özel sektör, STK, yerel yönetimler ve üniversitelerin destek aldığı 1042 projeye toplamda 230 milyon eş finansman desteği ile birlikte 600 milyon kaynak desteği yapılmıştır. Gölbaşı’nda ise 2010 yılından bu yana 19 mali destek,3 fizibilite desteği ve 17 tanede teknik destek olmak üzere toplam 39 projeye 4 milyon 43 bin TL kaynak aktarımı yapılmıştır” dedi.

Mahalle Muhtarı Yaşar Akbay da projede geçenlerden bahsederek. katkısı olanlara teşekkür etti.

“Balköy Projesi” kapanış  toplantısında hayırseverlerin desteği ile yeniden düzenlenen okul binası, sağlık evi binası ve köy çeşmelerinin açılışı gerçekleştirilerek, çalışmalara destek veren hayırseverlere plaket taktimi yapıldı.

Program kapsamında Ballıkpınar Mahallesi'nde  Ankara genelindeki kadın kooperatifleri, andezit taşı, Mogan bıçak, çömlek, el işçiliği metalden yapılma ev aksesuarları, yumurta kabuğu oymacılığı, düğün, yöresel ve organik ürünlerin yer aldığı standlar açıldı.

Tören, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan,MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya,Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Dekanı İrfan Yazıcıoğlu, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ankara Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Korkmaz,STK temsilçileri, hayırseverler, muhtarlar  ve dacetliler katıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
189. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA