Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 14-09-2021 15:30

Mogan Gölüne 100 bin sazan yavrusu bırakıldı

Ankara Valiliği ve Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından Mogan Gölüne 100 bin sazan yavrusu bırakıldı.

Mogan Gölüne 100 bin sazan yavrusu bırakıldı

Ankara Valiliği ve Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından Mogan Gölüne 100 bin sazan yavrusu bırakıldı.

Ankara Valiliği ve Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından organize edilen “İç Sularımızı Balıklandırıyoruz” projesi kapsamında Mogan Gölüne 100 bin sazan yavrusu bırakıldı.

Düzenlenen törene Ankara Valisi Vasip Şahin, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Ankara Tarım Orman İl Müdürü Bülent Korkmaz, Gölbaşı Belediye Başkanvekili Mehmet Kürşad Koçak, siyasi parti temsilcileri, belediye başkan yardımcıları ve STK temsilcileri katıldı.

Mogan Gölünü Balıklandırma Programının hayırlı olmasını dileyen Ankara Valisi Vasip Şahin, “ Bugün Mogan Gölüne 100 bin sazan yavrusu bırakılacak ama Ankara genelinde bir milyon 800 bin balık yavrusu bıraktık. Türkiye iç sularında balık yetiştirmede iyi bir noktadadır. Baraj ve gölet sayılarımızın son yıllarda artması bize bu imkanı sağladı. Türkiye artık Avrupa’da alabalık üretiminde birinci sıradadır. özellikle tatlı su balıkları yetiştirmede çok iyi bir mesafe kat ettik. Amatör balıkçılara da hizmet edecek faaliyetleri de Tarım Bakanlığımız gerçekleştiriyor” dedi.

Avcılara kurallara uymaları noktasında uyarılarda bulunan Ankara Valisi Şahin “ Avcıların hem kara hem de göl avcılığında kurallara ve kısıtlamalara özellikle riayet etmelerini lazım. Bugün hepsini birden yakalayabiliriz ama yarın ne yapacağız. Belli ölçülerde biz avcılığımızı yaparsak her geçen gün bu popülasyon artarak devam eder” ifadelerini kullandı.

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ise “Gölbaşı, turizm, sanayi ve eğitim şehridir. Bugün özellikle çevre, eko turizm ve tarımsal kapasitenin kullanılması noktasında Tarım Orman İl Müdürlüğü organizasyonunda çok önemli bir program icra ediliyor. 100 bine yakın balık her sene olduğu gibi bu senede gölümüzle buluşturulacaktır” dedi.

Ankara Tarım Orman İl Müdürü Bülent Korkmaz “ Doğal kaynakların korunması, çevre hassasiyetinin gösterilmesi balığın tür ve boy yasaklarına uyulması son derece önemlidir. Gecen yıl 9 bin denetim gerçekleştirdik. Su ürünleri denetimlerinde ilimiz ilk sıralarda yer almaktadır. Ankara’da Tarım Orman İl Müdürlüğünden belge alan 3 bin 200 amatör balıkçımız bulunmaktadır” dedi.

Gölbaşı Belediye Başkanvekili Mehmet Kürşad Koçak ise balıklandırma projesinin hayırlı olmasını dileyerek, Gölbaşı Belediyesinin Mogan Gölü için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Ankara Valisi Vasip Şahin, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Ankara Tarım Orman İl Müdürü Bülent Korkmaz, Gölbaşı Belediye Başkanvekili Mehmet Kürşad Koçak ve katılımcılar tarafından Mogan Gölüne 100 bin sazan yavrusu bırakıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
194. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA