Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 10-06-2021 18:12

ADAK’tan nefes kesen tatbikat

Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından 2020 yılında kurulan Acil Durum Arama Kurtarma Derneği tarafından Doğal Afet Tatbikatı yapıldı.

ADAK’tan nefes kesen tatbikat

Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından 2020 yılında kurulan Acil Durum Arama Kurtarma Derneği tarafından Doğal Afet Tatbikatı yapıldı.

ADAK ekiplerinin tatbikatı, Gölbaşı Kaymakamlığı binasında yapıldı. Senaryo gereği, binaya çatıdan giren ekipler, üst katlara çıkan depremzedeleri, güvenli bir şekilde bulundukları yerden çıkararak sağlık görevlilerine teslim etti.

Tatbikatı, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcıları, AFET ve ADAK yetkilileri ile kaymakamlık çalışanları dışarıdan takip ettiler.

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Acil Durum Arama Kurtarma Derneği ekiplerinin başarılı tatbikatları için tebrik etti.

Acil Durum Arama Kurtarma Derneği (ADAK)’in  2020 yılında Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan’ın talimatıyla kurulduğunu belirten  Acil Durum Arama Kurtarma Dernek Başkanı Suat Mert “2020-21 yıllı afet hazırlık yılı ilan edildi. 2020 yılında kaymakamlığın talimatı ile Gölbaşı’nda acil durumlara müdahale edecek bir ekip istendi. Bunun için Acil Durum Arama Kurtarma Derneği (ADAK) kuruldu. AFAD’dan 13 günlük; arama kurtarma, kentsel arama kurtarma, kırsal arama kurtarma, KBRN ve ilk yarım eğitimleri aldık. Daha sonra arazi arama kurtarma eğitimleri aldık. Kırsal aramada daha az ekip olduğu için daha çok kırsal kurtarma görevlerinde yer alıyoruz. Gölbaşı içerisinde olabilecek durumlarda devletin yetkili kurumları ile paralel çalışarak Gölbaşı halkının zararının aza indirmek gibi bir hedefimiz var. Bunun için ilk olarak haberleşme sitemi kurmak önümüzdeki süreçte Gölbaşı’nın tamamının kapsayacak bir haberleşme ağı kuracağız” dedi.

Acil Durum Arama Kurtarma Derneğinde kamu çalışanlarının da yer aldığının belirten Mert, “Derneğimizin en büyük amacı kamu veya sivil fark etmeksizin herkesin afet eğitimi almasının sağlamaktır. Şu anda ekibimiz11 kişiden oluşuyor” dedi.

Acil Durum Arama Kurtarma Derneği ekiplerince Atatürk Sahil Park’ta vatandaşlara verilen ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ 12 Haziran’a kadar devam edecek.

Eğitimlerde afet öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler, sunumlar ve tiyatro gösterimleri eşliğinde; Atatürk Sahil Park’ta vatandaşlara ücretsiz olarak anlatılıyor. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
186. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA