Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 10-06-2021 17:59

Genç Mucitlerden dikkat çeken icatlar

Gölbaşı Anadolu Lisesi'nde "TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı" açıldı.

Genç Mucitlerden dikkat çeken icatlar

Gölbaşı Anadolu Lisesi'nde "TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı" açıldı.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Destekleme Programı kapsamında düzenlenen fuarın açılışı, Okul Müdürü Mevlüt Yalçınyiğit, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile yapıldı.

Fuarda Gölbaşı Anadolu Lisesi öğrencisi Ebubekir Sıddık Yalçın tarafından tasarlanan, yaşlı ve engellilere yardımcı “Hemşire Robot” ile yangında itfaiyecilerin giremediği yerlere girip müdahale etmek için hazırlanan “İtfaiye Yardımcısı Robotu” ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Hazırladığı projeler hakkında açıklamalarda bulunan Gölbaşı Anadolu Lisesi öğrencisi Ebubekir Sıddık Yalçın “İtfaiye Yardımcısı Robotu kendim tasarladım. İtfaiyecilere yardımcı olması için tasarladım. İtfaiyecilerin giremediği yerlere girip ilk müdahaleyi yapıp yetkililerin oraya girmesine fırsat veriyor. Cep telefonu ile bluetooth ile bağlanıp robotu kontrol edebiliyorum” dedi.

Gölbaşı Anadolu Lisesi 11 sınıf öğrencisi Ebubekir Sıddık Yalçın, yaşlı, engelli ve hastalara yardımcı olması için hazırladığı “Hemşire Robot” projesi hakkında ise şunları söyledi;

“Aracımız hastalara yardım için bir hemşire aracıdır. İlacı vaktinde içmeleri ya da unuttukları zaman ilaçları karıştırmamaları için yapıldı. Otomatik bir sistemi var. Düğmeye basıldığında gidiyor, bir süre bekledikten sonra başlangıç noktasına kendi geri geliyor”

Gölbaşı Anadolu Lisesi’nde, Öğrencilerin bilimsel bakış açısı edinebilmeleri, proje yapma aşamalarını kavrayabilmeleri amacıyla düzenlenen fuarda iki gün sürecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
186. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA