Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 24-05-2021 12:31

MHP’li Uğur Mirza’dan uyarı

Mecliste gündem dışı söz alan MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi ve MMA dünya Şampiyonu Milli Sporcu Uğur Mirza sözlerine 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak başladı.

MHP’li Uğur Mirza’dan uyarı

Mecliste gündem dışı söz alan MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi ve MMA dünya Şampiyonu Milli Sporcu Uğur Mirza sözlerine 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak başladı.

Siyasetten uzak ama Gölbaşı için önemli bir soruna değineceğinin belirten mirza, Mogan Sel Kapanı havzasının suların çekilmesiyle bataklığa dönüştüğünü ve buna birlikte bir acil çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

İnsanoğlunun dünyanın doğal dengesine müdahaleden vaz geçmesi gerektiğini belirten MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Uğur Mirza “Bugün siyasetten uzak bana göre bizim ve Gölbaşı’mız için çok önemli olan bir konudan bahsedeceğim. Hepimiz biliyoruz ki insanoğlu olarak dünyanın doğal dengesine bizler müdahale ettiğimiz sürece, maalesef dünya yaşanabilir bir hal almaktan çıkıp çok daha zor bir hal alıyor. Bunun en önemli örneklerinden biride şuanda içinde bulunduğumuz pandemi sürecidir” dedi.

Mogan Sel Kapanı Gölet’inin Gölbaşı’nın yeni tanıtım yüzü olduğuna dikkat çeken Mirza, bunun , için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Uğur Mirza “  Bu gün anlatacağım konu ise göllerimizden biri olan Mogan Sel Kapanı ile alakalıdır.  Bundan birkaç yıl önce Mogan gölünde ki sel taşkınlarını önlemek amacıyla Gökçehöyük ve Yağlıpınar arasında Mogan Sel Kapanı adıyla bir baraj göletti kuruldu.  Bu gölet tam dolduğunda yaklaşık 2.5 kilometrelik büyük bir havzayı kaplıyor.  Şuanda ise yaklaşık olarak 0.6 kilometrelik su tutma durumu var. Bu sene Mogan gölünde ki su seviyesi düştüğü için DSİ yetkilileri barajın kapaklarını açarak gölde ki sus seviyesinin düşmesini sağladı.  Bu barajın kurulduğu alanda yeni bir ekolojik sistem oluştu.  Buraya gelen flamingolar bizim yeni bir reklam yüzümüz oldu. Doğa fotoğrafçıları bu gölümüzü sıkça ziyaret etmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

Mogan gölünün su ihtiyacı için acılan kapakların ardından Mogan Sel Kapanı havzasında bataklık oluştuğunu ve bununda sivrisineklerin ortaya çıkmasına sebep olduğunu belirten Mirza, bunun için Gölbaşılılar olarak kamuoyu oluşturularak buna çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Sivrisineklerin başta Covid-19 olmak özere birçok hastalığı insandan insana taşıdığına dikkat çeken MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi ve MMA dünya Şampiyonu Milli Sporcu Uğur Mirza, buna çözüm bulmasak pandeminin yayılmaması için yaptığımız tüm mücadele bir anda boşa gidebilir.

Uğur mirza sözlerine şöyle devam etti;  “Asıl problem şu ki baraj kapakları açıldıktan sonra gölün geçen senelerde su tuttuğu havza şuanda tamamen bataklığa dönüştü.  Şuan için buranın ıslahı mümkün değil. Bu bataklık sivrisinek sorunumuz yeniden başlamasına sebep oldu. Bizim bu sorunu çözmemiz lazım, bununla ilgili bir çalışma yapılması ve bir kamuoyu uluşturulmalıdır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
186. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA