Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 18-05-2021 13:28

CHP’li Eren ve İYİ Partili Öztürk’ten ortak tepki

CHP’li Eren ve İYİ Partili Öztürk’ten İsrail’in Filistin’e saldırılarına ortak tepki

CHP’li Eren ve İYİ Partili Öztürk’ten ortak tepki

CHP’li Eren ve İYİ Partili Öztürk’ten İsrail’in Filistin’e saldırılarına ortak tepki

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Engin Eren ve İyi Parti Gölbaşı İlçe Başkanı Mehmet Öztürk, İsrail’in Filistin halkına yönelik insanlık dışı saldırılarını yayınladıkları ortak açıklama tepki gösterdiler.

“İsrail'e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Artık İsrail'e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır”

“Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail'in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze'ye de yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail'in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail'in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler'in (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.

Kudüs ve Gazze'de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail'in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz.

“Artık İsrail'e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır”

İsrail'in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
186. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA