Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 08-03-2021 14:10

“Kurslarımızla Köylerdeyiz” Projesinin tanıtımı yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Halk Eğitim Kurslarının kırsalda tanıtımı ve açılması amacıyla başlatılan “Kurslarımızla Köylerdeyiz” programı tanıtım toplantısı kapsamında Mahalle Muhtarları ile Vilayetler evinde bir araya geldi.

“Kurslarımızla Köylerdeyiz” Projesinin  tanıtımı yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından Halk Eğitim Kurslarının kırsalda tanıtımı ve açılması amacıyla başlatılan “Kurslarımızla Köylerdeyiz” programı tanıtım toplantısı kapsamında Mahalle Muhtarları ile Vilayetler evinde bir araya geldi.

Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, mahalle muhtarları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kurslarımızla Köylerdeyiz” projesi tanıtım videosu izlendi.

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Programda bir konuşma gerçekleştirdi.

Kaymakam Bilgihan konuşmasında şunları söyledi;

“GÖLBAŞI, ANKARA’NIN CAZİBE MERKEZLERİNDEN BİRİ HALİNE GELMİŞTİR”

54 mahallede yaşayan ve 140.646 kişiden oluşan nüfusu ile Ankara’nın en kalabalık 9. ilçesi olan Gölbaşı, 6 km2 alana sahip Mogan Gölü ile bu gölden beslenen Eymir Gölünün bulunduğu doğal yaşam alanında yer almaktadır. Mogan Gölü, başta “Flamingo” olmak üzere 201 özel ve çeşitli kuş türünü, endemik olarak yetişen “Sevgi Çiçeği” gibi özel bitki türlerini barındırmaktadır. Ayrıca Gölbaşında bulunan, turizme açılması yönünde Kaymakamlığımız öncülüğünde ve Valiliğimizce de desteklenen, İlçe Belediyemiz tarafından projelendirmesi ve uygulama ihalesi yapılan Damlataş özelliğine sahip “Tulumtaş Mağarası”, yakın zamanda turizme açılacaktır. Diğer taraftan Mogan Gölü kenarında aralarında 10 otelin de bulunduğu konaklama tesisleri ve düğün salonları da ilçemize, özellikle yaz aylarında turizm ve ekonomik yönden büyük katkı sunmaktadır. Bakanlığınızca yaptırılan ve faaliyete geçecek olan 60 yatak kapasiteli “Uygulama Oteli”nin de bu sektörde kısa zamanda önemli bir değer oluşturacağı düşünülmektedir. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Mogan Gölü Dip Çamurunun temizlenmesi 2. Etap çalışması, sahil yolu ve 752.000 m2 alanda yapılması planlanan/projelendirilen “Millet Bahçesi” çalışması ile ilçemizin önemli bir rekreasyon merkezi konumuna yükseleceği değerlendirilmektedir.

“GÖLBAŞI SANAYİ KENTİ OLMA YOLUNDADIR”

İlçemiz, yaklaşık 250, orta ve üzeri ölçekte sanayi kuruluşunda çalışan 40.000 işçisi ile bir sanayi kenti olma yolundadır. Ayrıca, ASELSAN, FNSS, TÜRKSAT gibi önemli/stratejik kurumlarında ve şimdilik sayısı iki(2) olan Teknokentlerde yoğunlaşan bilişim alanındaki yaklaşık 300 özel şirkette hatırı sayılır sayıda nitelikli/beyaz yakalı çalışana da sahiptir. Öte yandan yakın zamanda Türkiye Uzay Ajansı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde ODTÜ’nün öncülüğünde, Taşpınar Mahallesindeki 70 hektarlık alanda, “İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi” ilan edilerek “Uzay Teknokenti” kurulması planlanmıştır. İlçemiz, iki(2) özel ve aralarında bir akademinin de olduğu dört(4) Devlet üniversitesinde öğrenim gören yaklaşık 30.000, kamu ve özel olmak üzere toplam 134 eğitim kurumundaki 33.000 civarında temel eğitim öğrencisi ile de aynı zamanda önemli bir eğitim merkezi durumundadır. Son üç(3) yılda Milli Eğitim Bakanlığımızın desteği, Valiliğimiz ve Hayırseverlerimizin katkısı ile 11 eğitim kurumu daha ilçemize kazandırılmıştır. Eğitim alanında bir hayırseverimizce hibe edilen arsada, “Bilim ve Sanat Merkezi”nin yapılması da talimatınızla/desteğinizle “Bakanlık Yatırım Programı”na alınmıştır. Mesleki Eğitim alanındaki olanakların artırılması, özellikle sanayi sektörünün ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yeniden diyazn edilmesi amacıyla Ankara Kalkınma Ajansının desteğiyle “Gölbaşı Mesleki Eğitimle Gelişiyor Projesi” kapsamında ilçemizde, sektör temsilcilerinin de katılacağı bir “Mesleki Eğitim Çalıştayı” yapılması planlanmıştır. Yaygın eğitim çalışmaları kapsamında ise geçtiğimiz yıllarda, 700’ü aşkın kursta 10.000’e yakın kursiyere eğitim verilmiştir.

Öte yandan, kırsal alanda halk eğitim kurslarının açılması bu yıl da planlanmış olup, “Kurslarımızla Köylerdeyiz Programı”na örnek olarak gösterebileceğimiz ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Ballıkpınar Mahallesi Balköy Projesi” halihazırda devam etmektedir. Talimatınızla da uygun görüldüğü şekliyle “Ballıkpınar Köy Okulu” hayırseverlerin desteği ile yenilenmiş, köy çeşmeleri bir başka hayırsever tarafından yeniden yapılmıştır. Yine mahalledeki sağlık evi de bir hayırseverimizce tamir edilmiş, “Anı Evi”ne dönüştürülmesi planlanmıştır. Proje kapsamında halk eğitim kursları olarak bahçe bakımı, arıcılık, hijyen eğitimlerinin bir kısmı verilmiş, ilaveten alınan dokuma tezgahlarında “Kırım Dokuması”nın üretilmesi, nakış, yeme içme kursları gibi eğitimler ve Ballıkpınar Köy Pazarının da açılması planlanmış/çalışmalara başlanmıştır.

İlçemiz ekonomisi tarım ve hayvancılık yönüyle de önem arz etmektedir. Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa ve ayçekirdeğidir. 45 mahallede sayıları 1500’e yakın hayvancılık işletmesinde yaklaşık 33.000 büyükbaş hayvan, 160.000 küçükbaş hayvan varlığı bulunmakta olup Bala ve Haymana’daki büyükbaş/küçükbaş hayvan varlığının olması da bölgenin hayvancılık potansiyelini ortaya koymaktadır. İlçemiz hayvancılığı adına, koruyucu hekimlik yaparak, hayvan hastalıklarına teşhis ve tedavi hizmeti vererek çalışan 23 özel veteriner kliniği dikkate alındığında işletmelerde ve tesislerde her zaman yetişmiş kalifiye sağlık personeline ihtiyaç duyulduğu aşikardır.

Sayın Bakanım yine desteklerinizle, 2020-2021 eğitim öğretim yılında bölgedeki tarım ve hayvancılık potansiyeline dönük işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla Karaali mahallesinde “Tarım ve Hayvancılık Meslek Lisesi” de faaliyete geçirilmiştir.

“PANDEMİ  İLE MÜCADELE KAPSAMINDA, 13 MİLYON 500 BİN TL TUTARINDA NAKDİ YARDIM YAPILMIŞTIR”

Sayın Bakanım, Saygıdeğer Misafirler, Geçtiğimiz bir yıl süresince ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen Küresel Pandemi ile mücadele etme amacıyla ilçemizde ilk günden itibaren kurumlar arasında üst düzey bir koordinasyon sağlanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda Filyasyon ve Vefa Destek Gruplarımız içinde yer alan kamu kurum/kuruluşlarımız, yerel yönetimimiz, kolluk kuvvetlerimiz, eğitim yöneticilerimiz, imamlarımız ve muhtarlarımız ile birlikte ev ev vatandaşlarımızın ihtiyaçları/dertleri gözetilmiş, yoğun denetim faaliyetlerinde bulunulmuştur. Bu kapsamda Sosyal Devlet şiarına uygun, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılama amacına dönük olarak “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” yoluyla 13 milyon 500 bin TL tutarında nakdi yardım yapılmıştır. Pandemi sürecinde eğitime erişim olanaklarının artırılması yönünde yine Vakfımızca internet paketi desteği ile tablet desteği sağlanmış, 8. Sınıflara yönelik fasikül bastırılmış ve öğrencilerimizin evlerine ulaştırılmıştır. Bu doğrultuda özveriyle Vefa Destek Grupları içinde yer alan tüm çalışma arkadaşlarımıza, özellikle Okul Müdürlerimize, Eğitimcilerimize, Muhtarlarımıza ve filyasyon ekiplerinde yer alan sağlık personeline de ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.

Sayın Bakanım, Kıymetli Misafirler, Her geçen yıl cazibesini artıran, stratejik kurumları ve her sektördeki yüksek imkan ve kabiliyetleriyle farkındalık yaratan Gölbaşı, Ankara’nın ve güzel ülkemizin kalbi niteliğindeki ilçelerimizdendir. Bu ilçenin daha müreffeh ve yaşanabilir olması adına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşenleri yapacağımızı belirtirken, bu hedefe varabilmemiz için her fırsatta bizlere destek olan siz Sayın Bakanımıza şükranlarımızı arz ederim. " ifade etti.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise şunları söyledi;

 “Yaşadığımız salgın sürecinin bize sağlık kadar köyün, tarımın, hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Köylerimizde yürütülen tarım ve hayvancılık faaliyetlerine yönelik olan kurslar, vatandaşlarımızın hem ev geçimine hem de ülkemizin ekonomik kalkınmasına büyük destek sağlayacaktır.” dedi.

Bakan Selçuk devamında, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı halk eğitimi merkezi müdürlüklerinde açılan genel, mesleki ve teknik kurslar köylere, vatandaşlarımızın ayağına götürüyoruz. Kırsal kesimde ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik 380'e yakın kurs programı hazırlandığından ve Gölbaşı olarak bu kursların açılması noktasında tüm muhtarlarımızın ilgisinin ve takibinin olmasının öneminden bahsetti.

Program fotoğraf çekimi ve hediye takdimi ile sona erdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
184. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA