Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 03-03-2021 20:17   Güncelleme : 03-03-2021 20:25

Mecliste “Müze” tartışması

Gölbaşı Belediyesi Mart ayı olağan toplantısı’nın 3. oturumu gerçekleşti.

Mecliste “Müze” tartışması

Toplantı Gölbaşı Belediye Meclis salonunda Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Tanrıverdi başkanlığında gerçekleşti.

Toplantı bir önceki toplantı tutanak özetinin oylaması ve başkanlık yazılarının okunmasıyla devam etti.

Belediye meclisine gelen başkanlık yazılarının birinde tasarrufu Gölbaşı Belediyesinde bulunan Gaziosmanpaşa Mahallesi Atatürk Sahil Parkında 100 metrekarelik alan üzerinde kurulu olan Turizm Danışma Bürosunun Gölbaşı Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi olarak kullanılmak üzere Hacı Bayramı Veli Üniversitesine 25 yıllığına devredilmesi ile ilgili başkanlık makamına yetki istendi.

CHP ve İyi Parti meclis gurupları başkanlık yazısının komisyona havale edilmesini istedi.

Gölbaşı Belediye Meclis toplantısına başkanlık yapan Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Tanrıverdi, bir açıklama yaptı.

“Devlet üniversitesi ve UNESCO ile birlikte yapacağımız bir Protokol ısrar etmiyorum elbette komisyona gelsin ve değerlendirilsin ama arkasında da bunun bir çalışması var.  Kültür Müdürlüğümüz ve Başkan Yardımcılarımız bu konuda girişimlerde bulundular görüşmeler yaptılar. Köy ve mahalleleri dolaştılar. Bu daha da derinleştirilecek.  Gölbaşı’na çok güzel bir yer olacak” komisyona havale edelim dedi.

Bunun özerine AK Parti ve MHP grubu komisyon havale edilmeden mecliste görüşülmesini talep etti.

Başkanlık yazısının oy birliği ile meclisten geçmesini isteyen Oğuz Kağan Tanrıverdi, CHP ve İyi Parti grubuna neden kabul etmediklerini sordu.

Neden ret verdiklerine dair bir açıklama yapan CHP Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Ercan Şimşek “25 yıllık bir protokolün neden bir görüşmeye sığdırılıyor. Orası yapılırken bende meclisteydim itiraz ettim. Önü açık olan bir yere öyle bir bina yapılmasını istemedim. Orada bir görüntü kirliliği oluşturabileceğini ve gölün önünün açık olması gerektiğini o zaman ifade etmiştim. Mademki oraya yapıldı. Şuanda Gölbaşı’nın en kıymetli değeri olduğunu düşünüyorum. Tamam üniversite belki bizden daha iyi değerlendirebilir ama ne diyoruz belki diyoruz. 25 yıl içerisinde Gölbaşı’nda nelerin olacağını bilmiyoruz. Oraya bizim ihtiyacımız olabilir. Gölbaşı burayı kendi sosyal kültür müdürlüğü ile değerlendirebilir. Eğer ben yanılıyorsam en azında komisyona havale ededelim orada tartışılsın” dedi.

Bu sözler üzerine söz alan MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Savaş Mülazımoğlu, “ Bahse konu yer hiçbir yere peşkeş falan çekilmiyor. Var olan bir yerin nasıl kıymetli hale getirebileceği üzerine bir fikir tartışması yapılıyor. Yanı olmayan bir şeyin ortaya çıkarıp başkaları çıkar elde etsin diye yapılan bir eylem değildir. Gölbaşı’na gelen bütün ziyaretçilerin uğrak yeri olan bir yer. Buranın Gölbaşı’nı ifade edecek şekilde dizayn edilmesi uygun olmaz mı? Bu yapılırken de profesyonellerin bu işi yapması kadar doğal bir şey olamaz. Bu protokolde ki amaç Gölbaşı Coğrafyasında bulunan kültürel mirasın araştırılması, ortaya çıkartılması, teşhir edilmesi ve bakımı profesyoneller eliyle yapılmasının uygun olacağı ve Gölbaşına gelen ziyaretçilerin buradan Gölbaşı ile ilgili bilgi edinmesi amaçlanmıştır” dedi.

Gölbaşı Belediye Meclis toplantısına Başkanlık yapan Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Tanrıverdi’nın işin içinde bir devlet üniversitesi ve UNESCO’nun olduğunu belirtmesine ve tüm açıklamalarına rağmen başkanlık yazısına CHP Meclis Grubundan Ercan Şimşek ve İYİ Parti meclis grubu ret oyu kullandılar. Gölbaşı’nda Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi’nin kurulması ile ilgili başkanlık yazısı oy çokluğu ile kabul edildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
184. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA