Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 24-02-2021 15:34   Güncelleme : 24-02-2021 21:46

"Türki Lala" ekibinden Gölbaşı’na ziyaret

Türkiye'nin ilk Kabil Büyükelçisi ve Anadolu Ajansının (AA) da ilk muhabirlerinden olan Abdurrahman Peşaveri'nin yaşam hikayesini ele alan Türkiye ile Pakistan'ın ortak girişimi "Türki Lala" dizisinin Pakistanlı yapımcı ve oyuncuları Türkiye’yi ziyaret etti.

"Türki Lala" dizisinin Türk yapım ortaklarından olan Tekden Film Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tekden’nin daveti üzerine Türkiye’ye gelen ekip burada bir dizi faaliyetlerde bulunarak, dizinin çekimi için gerekli görüşmelerde bulundular.

Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Tantıverdi’de ekibi ziyaret ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Tekden Film Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tekden, "Türki Lala" dizisinin çekimi ve Pakistanlı yapımcı ve oyuncuları Türkiye’yi ziyaretine ilişkin açıklamada bulundu.

Kemal Tekden “Diriliş Ertuğrul’u” yapan Tekten Filmin sahibi olduğumuz için bizi Pakistanlı bir ekip buldu.  Birlikte bir takım projeler yapmak istediklerini söyledi. Bunun özerine bizde araştırdık. Ne yapılabilir? Diye bu proje ortaya çıktı. 100 yıl önce Hindistan da ki Müslümanların, İngilizlerle Osmanlı için mücadelesi ve Türkiye’ye gelip bunu devam ettiren insanların hayat hikayesini ele alacağız. Aynı zamanda o mücadeleye bizzat katılan Türk kahramanlarda var.  Bu kahramanları ortak olarak alıp anlatımını yapmak için bir proje geliştirdik. Daha sonra bizi Pakistan’a davet ettiler. Orada bizi Cumhurbaşkanı, Başbakan ve farklı devlet yetkilileri ile görüştürdüler.  Orada biz projemizi anlatınca çok beğeni aldı. Zaten “Diriliş Ertuğrul” orada çok etkili olmuş, müthiş bir takdir toplamış bunu özellikle Başbakan İmran Han'da bunu bize iletti. Şimdi biz onları davet ettik. Birkaç gündür bizim misafirimiz. Bugün Ankara’da devlet yetkililerimizle görüştürdük. Projeye destek olmaları yönünde güzel intibalar aldık. Bugün İstanbul’a geri döneceğiz. Dünde bu kahramanlardan biri olan Abdurrahman Peşaveri'nin kabrini ziyaret ettik” dedi.

Dizinin çekimlerine yaz sonuna doğru başlamak istediklerini belirten Tekden Film Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tekden şunları söyledi.

“Projeyi istiyoruz ki bu yaz platosunu bitirelim yaz sonuna doğruda çekimlere başlayalım. Bu çekimlerde yer alacak yönetmenler oyuncular ve senaristler ortak olacak hem Pakistan’dan hem de Türkiye’den olacak inşallah arzumuz ve isteğimiz budur. Proje Pakistan ve Türkiye kardeşliğini pekiştirecek, neden olduğunu ortaya koyabilecek ve gençlerimize anlatabilecek bir proje olacak”

 Türk yapımcıların son dönemde dünya çapında projelere imza atması hakkında da konuşan Tekden “ Bu çok öneli bir şey, son dönemde özellikle bizim değerleri anlatan film ve dizilerin yapılmış olması Türkiye’nin dışarda çok daha olumlu bir şekilde kabulüne sebep oluyor. Büyük bir sevgi oluşuyor Türkiye ve Türklere karşı, özellikle Pakistan’da farklı bir sevgi vardı. Bu tür çalışmaların daha büyük hızla devam etmesi lazım” dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
176. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA